Strona 1 z 1

Osmoregulacja ryb

: 5 maja 2016, o 15:08
autor: Marcin Siwik
Jak to jest?
Mamy ryby morskie kostnoszkieletowe których płyny ustrojowe są hipoosomotyczne do wody morskiej, czyli woda wypływa z ryb bo stężenie soli jest większe w wodzie morskiej niż w płynach ustrojowych, a potencjał wody jest wiekszy w ciele ryb niz w wodzie morskiej tak

A te słodkowodne maja tak że ich płyny ustrojowe mają większe stężenie soli mineralnych a mały potencjał wody w przeciwieństwie do wody więc są hiperosmotyczne i woda wpływa do ich ciała?

I czy jest tak że jeśli płyny ustrojowe ryb sa hipoosmotyczne (morskie kostnoszkieletowe) to woda moraska jest hiperosomotyczna w stosunku do ryb? A jesli płyny u ryb są hiper to woda jest hipo?

Nie potrafię sobie ułozyć tego w głowie

Re: Osmoregulacja ryb

: 6 maja 2016, o 22:56
autor: makabasia
Tak, płyny ustrojowe ryb morskich kostnoszkieletowych są hipoosmotyczne w stosunku do wody morskiej, a woda morska jest hiperosmotyczna w stosunku do płynów ryb. Dlatego ciało ryby osmotycznie pozbywa się wody. Z tego powodu ryba pije wodę, wydala mało moczu, a jej komórki solne wydalają jony, które osmotycznie napływają do ciała. Potencjał wody jest wyższy w ciele ryby niż w wodzie morskiej, ponieważ woda przepływa z roztworu o wyższym potencjale do roztworu o niższym potencjale.

Płyny ustrojowe ryb słodkowodnych są hiperosmotyczne w stosunku do środowiska, a woda słodka jest hipoosmotyczna w stosunku do płynów ustrojowych w ciele ryby. Dlatego ciało ryby osmotycznie wchłania wodę. Z tego powodu ryba nie pije wody, produkuje duże ilości rozcieńczonego moczu, a jony, które osmotycznie ubywają z ciała uzupełnia przez komórki solne skrzeli i skóry. Woda ma wyższy potencjał niż płyny ustrojowe ryby słodkowodnej.