Strona 1 z 1

Ptania - Na czym polega translacja zachodząca w rybosomach?

: 25 sie 2012, o 19:30
autor: fors
1.Dlaczego liczba erytrocytów wzrasta, gdy maleje ciśnienie atmosferyczne?
2.Dlaczego tkanka chrzęstna sprężysta nie ulega i nie może ulec mineralizacji?
3.Co dokładnie oznacza słowo synteza, bo mnie nauczono, że jest to ważny proces chemiczny, ale czy można to jakoś sprecyzować?
4.Na czym konkretnie polega translacja zachodząca w rybosomach?

Wiem, że moje pytanie mogą być dosyć banalne, ale ja chcę to jak najlepiej zrozumieć, a nie tylko umieć.

Re: Kilka pytań

: 26 sie 2012, o 21:14
autor: bioman
Ad. 3. Hmm Synteza to reakcja endoergiczna (wymagająca dostarczenia energii, czyli nie może zajść samorzutnie - anaboliczna inaczej). W prostym rozumowaniu jest to tworzenie związków bardziej złożonych ze związków prostszych (np. synteza białek z aminokwasów). Synteza, czyli łączenie się.

Ad. 4. Translacja to inaczej tłumaczenie. Można np. tłumaczyć PODANY tekst z jednego języka na drugi. W biologii takim podanym tekstem jest transkrypt na nici mRNA powstający w czasie transkrypcji - informacja z nici DNA zostaje przepisana na RNA. Następnie ten tekst zapisany na mRNA wędruje na rybosom, który wraz z tRNA tłumaczy przepisaną informacje. Chodzi tutaj o tłumaczenie sekwencji (patrz kod genetyczny). Na rybosomach te sekwencje zostają tłumaczone, dzięki czemu mogą łączyć się aminokwasy w łańcuchy polipeptydowe, które później tworzą białka.

Re: Kilka pytań

: 27 sie 2012, o 11:47
autor: cordis
ad1. Podstawową funkcją erytrocytów jest przenoszenie tlenu. Niskie ciśnienie atmosferyczne utrudnia dyfuzję tlenu do krwi ( tlen wolno przenika przez naczynia włosowate ) ze względu na niewielką różnicę ciśnień parcjalnych, więc żeby organizm dalej sprawnie rozprowadzał tlen potrzebuje większej ilości erytrocytów ( naprawdę wzrasta wtedy ilość niedojrzałych erytrocytów - retikulocytów )
pozdrawiam

Re: Kilka pytań

: 27 sie 2012, o 16:37
autor: fors
wielkie dzięki