Strona 1 z 1

Mitoza - replikacja

: 11 maja 2013, o 17:31
autor: Xerdox
Dzisiaj postanowiłem sobie co nieco powtórzyć z cytologi i nie zrozumiałem jednej rzeczy.

Jak wiadomo mitoza zachodzi w komórkach somatycznych i po jej skończeniu tworzą się 2 komórki o tej samej liczbie chromosomów (ale pomniejszonej o połowę liczbie chromatyd). Mitoza jest podziałem cyklicznym, a żeby mogła nastąpić wymagane są minimum dwa chromatydy, tego samego chromosomu. W jaki sposób komórka, która raz przeszła przez mitozę (i posiada o połowę mniej chromatyd) może następnie jeszcze raz przejść przez ten proces? Czy podczas interfazy zachodzi replikacja DNA, co w konsekwencji pozwala na odbudowę drugiej chromatydy?

Mam nadzieję, że ktoś mi to wytłumaczy (czy w ogóle dobrze rozumiem mitozę).

Re: Mitoza - replikacja

: 11 maja 2013, o 18:28
autor: AnnaWP
Tak!
pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_kom%C3%B3rkowy

Re: Mitoza - replikacja

: 3 sie 2013, o 22:41
autor: avi
Replikacja właśnie po to jest, by podwoić ilość materiału genetycznego (podwoić liczbę chromatyd), który zostanie następnie przekazany w takiej samej ilości do jąder komórek potomnych. Połowa DNA (pojedyncze chromatydy) trafia do każdej z nowotworzonych komórek.


biostrefa.net

Re: Mitoza - replikacja

: 4 sie 2013, o 22:20
autor: wok
chromatydy to się akurat tworzą tylko na czas podziału, po nim zachodzi przecież despiralizacja i do podziału mogłyby się skondensować znowu chromosomy dwuchromatydowe tylko, ze CHROMOSOMÓW byłoby o połowę mniej (oczywiscie zachodzi replikacja by ilośc chromosomów pozostała jednakowa w kolejnych pokoleniach)

Re: Mitoza - replikacja

: 5 sie 2013, o 17:40
autor: AnnaWP
To, czy chromosom jest skondensowany, czy też nie jest zasadniczo bez znaczenia. I tak jest, pomimo że go nie widać. A raczej widać bezpłciową papkę.
A tego:
po nim zachodzi przecież despiralizacja i do podziału mogłyby się skondensować znowu chromosomy dwuchromatydowe tylko, ze CHROMOSOMÓW byłoby o połowę mniej (oczywiscie zachodzi replikacja by ilośc chromosomów pozostała jednakowa w kolejnych pokoleniach)
nie rozumiem. Co ma replikacja do liczby chromosomów?