Strona 1 z 1

Cytoszkielet- pochodzenie.

: 1 lis 2014, o 23:23
autor: wum2013
Hej!
"Ta organizacja cytoszkieletu jest dziedziczona przez komórki potomne, chociaż nie zależy od jądra komórkowego. Co więcej, organizacja cytoszkieletu jest przenoszona nie tylko na komórki potomne, lecz także na komórki sąsiednie w tkance."
[Sawicki, najnowsze wydanie, str 72]

Proszę mi dokładnie wytłumaczyć jak to się dzieje, że komórka przybiera dany model cytoszkieletu, ponieważ nie mogę tego zrozumieć.

Re: Cytoszkielet- pochodzenie.

: 2 lis 2014, o 13:45
autor: AnnaWP
Ta - czyli jaka?
Ułatwiło by to trochę rozmowę.

Re: Cytoszkielet- pochodzenie.

: 2 lis 2014, o 21:53
autor: wum2013
Cytuję wcześniejszy fragment:
"Cytoszkielet ma charakterystyczną organizację przestrzenną typową dla określonych rodzajów komórek. Na przykład komórki nabłonka jelita mają kształt walców, wynikający z charakterystycznej organizacji cytoszkieletu."

Re: Cytoszkielet- pochodzenie.

: 3 lis 2014, o 08:31
autor: AnnaWP
Komórki zawierają takie samo jądro, a realizują różne typy organizacji cytoszkieletu. Co więcej - może próbowali przenosić jądra między komórkami różnych typami komórek i nie wpływało to na zmianę organizacji cytoszkieletu. To by oznaczało, że decyzja została podjęta i czynniki regulujące to już są w cytoplazmie.
Możliwa jest interakcja wsteczna, czyli czynnik zlokalizowany w cytozolu wpływa na jądro.

Możliwa jest też interakcja mechaniczna - cytoszkielet ma bezpośredni wpływ na chromatynę i reguluje ekspresję. Możliwe, że to układ mechaniczny cytoszkieletu decyduje o ekspresji czynnika. To wiemy, bowiem naprężenie mechaniczne może decydować np. o różnicowaniu komórki w określone typy, badali to na fibroblastach np.

Sąsiednie komórki mogą być pod wpływem dwóch rodzajów oddziaływań: chemicznego i mechanicznego. Lepiej znamy chemiczny, czyli czynnik jest transportowany do sąsiadów, ale nie wykluczam i mechanicznego, który bardziej czuję, niż mam na to dowody.

Re: Cytoszkielet- pochodzenie.

: 3 lis 2014, o 11:27
autor: wum2013
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Już wszystko jasne!