Strona 1 z 1

Mitochondrialne rybosomy

: 27 sty 2017, o 21:59
autor: flexi
Witam, chciałam zapytać czy mitochondrialne rybosomy również jak te obecne w cytoplaźmie komórki powstają w jąderku, a potem są transportowane do mitochondrium?


Re: Mitochondrialne rybosomy

: 28 sty 2017, o 17:01
autor: nadfad
W sumie nie wiem, ale wydaje mi się, że tak, bo jak miałyby powstać w mt? Brak odpowiednich struktur, logika mi mówi, że tak właśnie jest, ale chętnie przeczytam jakąś odpowiedź weryfikującą.

Re: Mitochondrialne rybosomy

: 30 sty 2017, o 07:43
autor: Larsonik
A w jaki sposób powstają w komórce prokariotycznej? U mitochondriów może być podobnie.

Re: Mitochondrialne rybosomy

: 16 mar 2017, o 21:30
autor: 2Noradrenalina
Wydaje mi się, że mitochondrialne rybosomy powstają w mitochondrium poprzez ekspresje genów DNA mitochondrialne, czyli bez udziału jąderka.

Re: Mitochondrialne rybosomy

: 20 mar 2017, o 19:09
autor: AnnaWP
Większość mitochondrialnych białek jest obecnie kodowana przez DNA jądrowe, a dokładniej przez geny przeniesione w toku ewolucji z mit do jądra. Dotyczy to również białek mitochondrialnych rybosomów. Mit DNA koduje jedynie 13 białek, które zaangażowane są w procesy oddychania
rRNA natomiast jest kodowane przez mit DNA.
en.wikipedia.org/wiki/Human_mitochondrial_genetics#Electron_transport_chain.2C_and_humanin
Składanie podjednostek musi odbywać się na terenie macierzy, bowiem białka docierają do mitochondrium pojedynczo i muszą być rozfałdowane.

Re: Mitochondrialne rybosomy

: 2 maja 2017, o 15:12
autor: Larsonik
Ostatnio w arkuszu maturalnym spotkałem się ze zdaniem: Jądro komórkowe kontroluje prace mitochondrium - należało zaznaczyć czy jest to prawda, czy też fałsz. Jak to zatem jest? Z jednej strony są one półautonomiczne, mogą przeprowadzać niezależnie od jądra komórkowego podziały, ale jednak są niesamodzielne. Kwestia chyba tego, co rozumieć przez kontrolę.

Re: Mitochondrialne rybosomy

: 3 maja 2017, o 18:49
autor: AnnaWP
Ja osobiście nie lubię takich pytań, bo rzeczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Gdyby były słowa klucze", jak częściowo albo całkowicie sprawa byłaby prosta.

Jądro częściowo kontroluje pracę mitochondrium, ale w pewnym zakresie mitochondrium wykazuje autonomię. I tu pytanie, co autor miał na myśli. Biorąc pod uwagę poziom licealny, postawiłabym na autonomię, to jakby pierwsza rzecz o mitochondrium, jakiej się uczymy. No, może druga, pierwsza to są to centra energetyczne komórki". Skomplikowana relacja jądro-mitochondrium jest bardziej w obszarze studiów.