Strona 1 z 1

Re: Matura - metabolizm itd.

: 2 lis 2018, o 21:01
autor: Nitrogenium32
kasia63 pisze:
2 lis 2018, o 20:11
Bo napisać tam, że tylko węglowodany i tłuszcze, czy jak
Ciężko powiedzieć, że tylko węglowodany i tłuszcze". Z jednej strony tłuszcze ulegają degradacji do kwasów tłuszczowych i glicerolu, które z kolei ulegają przemianom prowadzącym ostatecznie do powstania acetylo-CoA, wykorzystywanego w cyklu Krebsa. Z drugiej strony węglowodany (skrobia, glikogen, disacharydy) przekształcają się do glukozy, która następnie w procesie glikolizy przekształcana jest do pirogranianu, z którego powstaje acetylo-CoA.

Ale nie wolno zapomnieć też o tym, że białka też są źródłem energii. Są one rozkładane do aminokwasów, które na drodze wielu różnych szlaków zostają włączone do cyklu Krebsa, niektóre przekształcane są m.in. znowu do acetylo-CoA.

Nie potrafię stwierdzić, co według podstawy programowej jest głównym źródłem energii w komórce, ale postawiłbym na węglowodany. Tłuszcze też są bogatym źródłem energii, ale jeśli chodzi o komórki mózgu, to mogą one skorzystać tylko z glukozy, a ta bierze się z oczywiście z węglowodanów. Jeśli trzeba wskazać główne źródło energii, to chyba trzeba wskazać właśnie je.

Re: Matura - metabolizm itd.

: 3 lis 2018, o 10:08
autor: kliop
Różne rodzaje komórek organizmu mają różne główne źródła energii i prawdopodobnie dlatego podręcznik nie podaje konkretnej substancji wprost

Dla przykładów (ale to chyba wykracza poza materiał licealny?): komórki serca głównie kwasami tłuszczowymi i ciałami ketonowymi, neurony przede wszystkim glukozą (poprawię Nitrogenium32, że nie wyłącznie, ale jednak neuron ma na tyle małą zdolność czerpania energii z innych związków, że bez glukozy obumrze), erytrocyty wyłącznie glukozą, natomiast jest masa komórek odżywiających się obojętnie czym (z racji dostępności glukozy głównie nią z możliwością swobodnego czerpania energii z innych związków) - komórki kości, skóry, ślinianek i wiele innych.

Więc to wszystko zależy, o jaką komórkę dostaniesz pytanie. Natomiast uniwersalnie, jak pisze Nitrogenium, wychodzi na glukozę bo serce i po części inne mięśnie są odstępstwami od reguły