Strona 1 z 2

mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 08:30
autor: MrsCytoplazma
Wiitaam ! Chcę spytać czy wiadomo już czy na anatomii zostaje dalej możliwość wybrania sobie łaciny lub angielskiego na anatomii? Bo chcę powooli kupić atlas po łacinie i mam wątpliwość czy aby jednak na 100% nie każą mi się uczyć po ang


Re: mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 10:03
autor: mrsdavis
MrBrightside pisze:Angielski faktycznie rozpycha się w anatomii, na kolokwiach w poleceniach i odpowiedziach używane są nazwy angielskie, a łacińskie są podawane w nawiasach, niemniej i tak lwia część studentów uczy się po łacinie. Jeden z moich asystentów raz na ćwiczeniach niesamowicie hejtował angielski w anatomii przez brak jednolitej nomenklatury na całym świecie, która z kolei występuje w języku łacińskim. Osobiście bardzo polecam łacinę! (no bo jak można na brzusiec mówić belly zamiast venter :v )

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 11:23
autor: pinlatte
A nie bedzie obowiązkowy angielski ? Mam informacje, ze na innej uczelni w roku 2013/14 mieli do wyboru : łacina i angielski. Duzo osob oczywiscie uczylo sie po łacinie bo i atlasy latwiej dostepne, i wiekszosc ksiazek po łacinie np. Bochenek. Od 2 semestru uczelnia zmieniła zasady i wprowadziła obowiazkowy angielski tlumaczac sie tym ze to jest rozporzadzenie kogos wyzej polozonego, i zmieniaja zasady, ze na kazdej uczelni teraz bedzie obowiazkowy angielski, nie maja wyboru tak musi być. I oczywiscie ludzie musieli nadrabiac caly trymestr kiedy uczyli sie po łacinie , bo na egzamin na koniec roku obowiązywało ich mianownictwo angielskie z całego zakresu materiału. Własnie uczelnia tlumaczyla sie ze to nie jest wymysł jej, tylko tak ma byc wszedzie i powoli zaczynają to wprowadzac. Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym?

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 11:37
autor: MrsCytoplazma
Hmm ja w sumie miałam informacje że w kato nadal zostaje do wyboru łacina i ang i że lepiej wybrać łacinę. Ale teraz to już sama nie wiem czy nadal będzie taka możliwość.

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 11:44
autor: DearWhoever
Najlepiej wybrać łacinę właśnie ze względu na brak jednolitego słownictwa jeśli chodzi o angielski. Struktury mogą mieć po parę nazw w ang plus jakieś dodatkowe przyimki, czy tam inne bajery. Często było tak, że ktoś uczył się z takiego atlasu/tłumaczył ze słownika i potem na szpilkach leciały punkty, bo asystent taki, a taki uznawał inne słowo.

Poza tym to nie jest tak, że z góry wybierasz język, możesz sobie jedną szpilkę pisać po łacinie, a drugą w języku angielskim, asystenci mają to gdzieś , aczkolwiek preferują łacinę.

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 18:31
autor: Erick
A jaki atlas zawiera nazewnictwo w języku angielskim? Bo z tego co patrzyłem to Sobotta, Netter i wiele z tych popularnych ma nomenklaturę łacińską. Bochenek też?

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 18:37
autor: mrsdavis
Bochenek to podręcznik.

Z angielskim mianownictwem można kupić chociażby Gilroy, Nettera, Sobottę.

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 20:01
autor: MrBrightside
W roku 2013/14 był wybór między łaciną a angielskim, choć słyszałem głosy, że katedra niby się skłania ku temu angielskiemu ze względów bliżej mi nieznanych, aczkolwiek od łaciny wciąż nie odchodzi. Tak naprawdę ta katedra jest tak nieprzewidywalna momentami, że to co sobie umyślą na kolejny rok będzie wiadome dopiero gdy opublikują jakiś oficjalny komunikat, np. regulamin.

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 13 lip 2014, o 21:08
autor: MrsCytoplazma
Czyli radzicie się jeszcze wstrzymać z kupnem atlasu?

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 16 lip 2014, o 11:41
autor: MrsCytoplazma
Kurczęę, pojawiła się literatura na stronie katedry anatomii.
I tam przy wszystkich atlasach pisze że nomenklatura angielska. co o tym myślicie? bo część osób mimo wszystko nadal twierdzi że łacina zostanie.

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 16 lip 2014, o 14:43
autor: luk
zostanie tak jak w tym roku czyli ang/łacina do wyboru, bo większość prowadzących zna tylko łacińskie nazewnictwo, a angielskie z tego co pamiętam to używał często tylko 1 prowadzący. I nie ma co się przejmowac narazie jezykiem w atlasach bo serio jest ich sporo do wyboru w bibliotece, także nie na co tracić kasy bez sensu.

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 17 lip 2014, o 10:44
autor: MrsCytoplazma
tak więc dla zainteresowanych - problem rozwiązany napisałam maila do katedry i mi odpisano:
"Witam serdecznie!
w obecnym roku nadal obowiązuje nomenklatura łacińsko-angielska, naprzemiennie. Trzeba znać nazwy angielskie lub łacińskie, obie traktowane będą tak samo.
Pozdrawiam

czyli można się rozglądać za łacińskim atlasem.

Re: mianownictwo anatomia - kato

: 17 lip 2014, o 12:39
autor: MrBrightside
Czemu z wykazu książek zniknął Bochen :V Świat się kończy!

Btw, to na pewno mail z katedry anatomii? Język coś zbyt uprzejmy jak na moje oko.