Strona 1 z 2

Medycyna po innym kierunku

: 9 sie 2016, o 14:01
autor: Harvey Specter
Witam serdecznie,

Mam 23 lata i właśnie skończyłem magisterkę z kierunku niezwiązanego z medycyną. Podjąłem wstępną decyzję o próbie dostania się na kierunek lekarski. Mam kilka pytań, które zamieszczam dla większej przejrzystości w punktach.

1) Czy zaczynając naukę końcem listopada jestem w stanie zdać na 85 - 90% rozszerzoną biologię, a jeśli tak to z czego powinienem się uczyć by być pewnym sukcesu? Dodam, że mam świetną pamięć i nauczenie się kilkudziesięciu stron podręcznika dziennie nie stanowi najmniejszego problemu. Planuję zdać w 2017 r. biologię, a w następnym roku chemię (nie zdążę z obydwoma przedmiotami a dodatkowo muszę jeszcze odłożyć trochę oszczędności).

2) Idąc na medycynę, przy dobrych wiatrach, będę miał dokładnie 25 lat. Zdaję sobie sprawę, że na dwóch pierwszych latach dorabianie jest niemożliwe. A jak to wygląda dalej? Ile wynosi średni miesięczny koszt utrzymania na medycynie ? Chodzi mi bardziej o wydatki na książki etc. Czy mając powiedzmy circa 40 000 zł oszczędności jestem w stanie utrzymać się swobodnie przez chociażby 3 lata?

3) . Czy warto? Czy 6 lat opóźnienia to nie za dużo w perspektywie samych studiów, relacji ze studentami oraz dalszej kariery?

Dziękuję za rady i odpowiedzi.

Re: Medycyna po innym kierunku

: 9 sie 2016, o 16:37
autor: nadfad
1.Pamięć pamięcią, trzeba umieć przetworzyć tę wiedzę. Zdążysz zarówno bio jak i chemię, kwestia odpowiedniego rozplanowania.
2.Książki możesz kserować, pożyczać z biblioteki, kupować używki, to nie są duże koszta. Możesz wziąć kredyt studencki, stypendium to już jest 1000zł/msc.
3.Nie, nie warto. Chociaż w sumie warto. Albo nie, nie warto. A sam nie wiem. Chyba warto.lt- masz, odpowiadam od razu za 4 następne osoby.

Re: Medycyna po innym kierunku

: 9 sie 2016, o 17:38
autor: avis
2.Książki możesz kserować, pożyczać z biblioteki, kupować używki, to nie są duże koszta. Możesz wziąć kredyt studencki, stypendium to już jest 1000zł/msc.
osoby które mają tytuł magistra nie mogą mieć stypendium naukowego na następnym kierunku, nawet jakby miały średnią 5,00 takie są zasady. nie wiem jak jest z socjalnym ale wtedy chyba bd ograniczenia wiekowe

status studenta jest do 26 roku życia, potem przepada, nie ma już zniżek studenckich, z praca też jest różnie bo niektórzy pracodawcy wymagają go a inni nie.

koszt utrzymania na studiach( nie tylko lekarskich ) to ponad tys mc ok 1200-1500. w zależności od tego jakie masz wymagania czy wynajmujesz pokój czy mieszkach w akademiku. itp. mieszkanie, jedzenie, książki, bilety, telefon, jakieś wyjścia do kina, siłowni czy jakaś inna forma rozrywki w tysiącu się nie zmieścisz.(może jakaś dziewczyna na diecie facet raczej nie )
Czy warto? Czy 6 lat opóźnienia to nie za dużo w perspektywie samych studiów, relacji ze studentami oraz dalszej kariery?
mam koleżankę na lekarski w gr ma 2 farmaceutów, jednego kolesia po ekonomii ( nie ukończył) ale też ma kilka lat w tył, jakie osoby po licencjatach itp , choć wiadomo że najwięcej jest osób po liceum. Dwadzieścia kilka lat to ostatni dzwonek na przekwalifikowanie się potem nie bd Ci się chciało.

Re: Medycyna po innym kierunku

: 9 sie 2016, o 18:33
autor: nadfad
Pisałem o socjalnym, kredyt studencki jest zdaje się do 25. albo 26. roku życia. Ale sugeruję popytać, bo to będzie Twój drugi kierunek.

Re: Medycyna po innym kierunku

: 9 sie 2016, o 21:22
autor: Shargonny
nadfad pisze:Pisałem o socjalnym, kredyt studencki jest zdaje się do 25. albo 26. roku życia. Ale sugeruję popytać, bo to będzie Twój drugi kierunek.

Na tak wysokie socjalne trzeba mieć brdzo niskie dochody.


Re: Medycyna po innym kierunku

: 9 sie 2016, o 22:01
autor: randomlogin
avis pisze:status studenta jest do 26 roku życia, potem przepada, nie ma już zniżek studenckich, z praca też jest różnie bo niektórzy pracodawcy wymagają go a inni nie.
Status studenta ma sie jak sie jest studentem. W wielu aspektach jest dodatkowy warunek (typowo wlasnie to 26 lat - chocby dla preferencyjnego zatrudnienia na zleceniach czy do znizek w PKP), ale nie zawsze - znizki w takiej komunikacji miejskiej sa na przyklad bez ograniczen wiekowych.

A co do socjala - tez obecnie nie mozna brac na drugim kierunku o ile sie przepisy nie zmienily niedawno, a nie wydaje mi sie zeby to zrobily.

Re: Medycyna po innym kierunku

: 10 sie 2016, o 10:24
autor: nika0645
Osobiście znam dwie osoby 26 i 27 lat, które były ze mną na pierwszym roku (i rzecz jasna są dalej u mnie na roku ), więc dla chcącego nic trudnego

Re: Medycyna po innym kierunku

: 10 sie 2016, o 10:39
autor: primabella
Rzeczywiście to już naprawdę ostatni dzwonek, bo kierunki medyczne trwają po 6 lat, a potem jeszcze staż. to zostajesz lekarzem z prawdziwego zdarzenia grubo po 30-stce. Więc trzeba się szybko decydować, bo potem to już będzie za późno.

Re: Medycyna po innym kierunku

: 10 sie 2016, o 11:07
autor: Harvey Specter
A jak te osoby radzą sobie finansowo?

Re: Medycyna po innym kierunku

: 10 sie 2016, o 13:38
autor: hippie
Ad. 1 Wszystko zależy od Ciebie. Dużo chęci i poświęcenia cię czeka, ale trzymam kciuki.
Ad. 2 I znowu - wszystko zależy od Ciebie, czy jesteś w stanie odłożyć kosztowne rozrywki na 6 lat, czy możesz studiować, mieszkając w domu, czy w wieku 25 lat dasz radę mieszkać w akademiku (serio, znam takich, którzy już sobie tego nie wyobrażają). Przy dobrych wiatrach zostają Ci dwa miesiące wakacji na jakąś pracę (zawsze to jakaś kasa).
Ad. 3 Na to pytanie nikt Ci nie odpowie jednoznacznie. Czy warto? To Ty musisz zastanowić się, co dla Ciebie ważniejsze i czy to, co Tobą kieruje w chęci pójścia na medycynę pozwoli Ci przetrwać różnicę wieku

Kiedykolwiek nie pojawia się ten temat na forum, zaczyna się dyskusja, że po co, że w wieku 25 lat to późno, że są inne ścieżki kariery, które możesz wybrać zamiast tego. Nikt do końca nie rozstrzygnie, kto ma rację.
Jak to mówią: lepiej późno niż później. Wszystko wskazuje na to, że popracujemy przynajmniej do 67 roku życia, policz sobie, ile pracy w zawodzie zostanie Ci do emerytury

Ps. Piszę trochę ze swojej perspektywy, bo miałam podobne wątpliwości.

Re: Medycyna po innym kierunku

: 10 sie 2016, o 15:11
autor: nika0645
Jedna z nich mieszka w akademiku plus pomaga jej rodzina, druga osoba zaś wynajmuje mieszkanie ze swoim partnerem, a sama gdzieś tam dorabia, a konkretnie do pracy to idzie w wakacje.

Re: Medycyna po innym kierunku

: 10 sie 2016, o 17:17
autor: Piotrr
Ja zacząłem majac 23 lata. Teraz mam 26 i idę na 4 rok. Trochę pomagają mi rodzice ale w większości utrzymuje się z kredytu studenckiego i z tego co zrobię na wakace w pracy ktorej właśnie was pozdrawiam. Nie będzie wakacji,trudno ale za to mogę dzieki temu skończyć w miarę samodzielnie studia nie musząc się wstydzić ze w tym wieku jestem od nich w 100% zależny


Re: Medycyna po innym kierunku

: 11 sie 2016, o 10:46
autor: Harvey Specter
Dziękuję za odpowiedzi. Zapytam o coś innego, mianowicie jaką strategię powinienem obrać? Mogę zacząć uczyć się od końca listopada i chciałbym do maja ogarnąć jeden z wymaganych przedmiotów na ponad 85%. Mam już zdaną podstawę z matematyki na 96% (może się przydać np. do Wrocławia). Wydaje mi się, że łatwiej będzie w tak krótkim czasie nauczyć się biologii. Jak się do tego zabrać? Testy maturalne żeby poznać klucz. Jakie podręczniki i repetytoria? Pytanie kieruję do osób, które uzyskały z bio taki wysoki wynik.