Strona 1 z 1

Medycyna we Wrocławiu I rok studiów 19/20, książki z anatomii.

: 14 lip 2019, o 11:28
autor: Robert96
Witam. Pytania zwracam głównie do obecnych studentów medycyny we Wrocławiu. Możecie polecić jakie są najlepsze książki z anatomii na I rok? Wszędzie są różne opinie, więc pytam. Słyszałem opinię, że starczy kupić anatomię Graya, a resztę wypożyczać na uni. Jest coś takiego jak wykaz książek i przyborów potrzebnych na I rok, czy wszystko trzeba ogarniać na własną rękę? Z góry dzięki za pomoc. :D

Re: Medycyna we Wrocławiu I rok studiów 19/20, książki z anatomii.

: 16 lip 2019, o 14:03
autor: kliop
Jest coś takiego jak wykaz książek i przyborów potrzebnych na I rok, czy wszystko trzeba ogarniać na własną rękę?
Jest długaśny wykaz książek polecanych, ale każdy się uczy zazwyczaj z jednej, bo nie ma czasu na więcej. Musisz się zorientować wśród starszych lat (najlepiej II rok, bo najbardziej aktualne info), jaka książka do czego jest dobra.

Jak ja byłem na I roku (14/15), to z anatomii były mniej więcej równoważne Kompendium Gworysa t.1-3 oraz Anatomia Marciniaka t.1-3. Nikt się nie uczył z Graya. Egzamin praktyczny był z atlasów Sobotty. Ale tak było dawno temu :) Poszukaj też info na grupach fb Peer Support.

Re: Medycyna we Wrocławiu I rok studiów 19/20, książki z anatomii.

: 20 lip 2019, o 20:16
autor: TanksAreAwesome
Anatę zdawałam rok temu, więc mam w miarę aktualne info. Tak jak pisał przedmówca - Gworys wystarcza w zupełności. Do nerwowego jest fajne ksero, nazywa się przewodnik po ćwiczeniach do anatomii (albo jakoś tak). Według mnie OUN jest w nim o wiele fajniej wytłumaczony. Posiłkowałam się jeszcze skryptem z opracowanymi pytaniami, ale trzeba uważać, bo błędy. Praktyk jest na atlasie Sobotty, ale lepiej znać każdy szczegół do egzaminu.

Re: Medycyna we Wrocławiu I rok studiów 19/20, książki z anatomii.

: 9 wrz 2019, o 14:55
autor: bulaj
Ja ze swojej perspektywy powiem tak :
- praktyczny : większość osób uczyło się z atlasu Sobotty i większość plansz na kolokwiach czy egzaminie było z tego atlasu. Na drugim miejscu pod względem przydatności wymieniłbym atlas Prometeusza, czasem pojawiają się z niego plansze na egzaminie (ale raczej w 2 i 3 terminie i rzadziej niż z Sobotty), do tego Prometeusz jest dość drogi i dość gruby (bo to taki atlas z elementami podręcznika choć jest tam trochę niepotrzebnej teorii). Generalnie Prometeusz to bardzo dobry atlas ale Sobotta powinien wystarczyć, ewentualnie Prometeusza można przejrzeć w bibliotece .
- teoria : Większość osób które znam uczyło się albo z kompendium prof. Gworysa lub ze Skawin .
O Grayu nic nie powiem gdyż nie korzystałem, ale raczej nie jest to popularny podręcznik we Wrocławiu (choć jest w literaturze uzupełniającej w sylabusie).
Jeśli ktoś chciałby bardziej dogłębnie poznać anatomię to albo podręcznik prof. Marciniaka lub Bochenek ale raczej niewiele osób się z tego uczyło a w każdym bądź razie nawet jeśli się uczyło to ile np. w takim Gworysie raczej prawie każde słowo jest ważne to w Bochenku już raczej niekoniecznie.

A więc ja bym zalecił taki zestaw : Gworys + Sobotta