Strona 1 z 2

Neurobiologia UJ

: 16 lip 2012, o 11:49
autor: doktor-ewa
Ktoś z was zaczyna w tym roku neurobiologię? Mało popularny kierunek niestety, zastanawiam się czy w ogóle tam pójść (papiery już dostarczone). A może ktoś z was studiuje neuro i opowie czy warto?

Re: Neurobiologia UJ

: 17 lip 2012, o 11:38
autor: domdom91
Mając wybór pomiędzy tym a lekarskim w Zabrzu, lub gdziekolwiek nie wahałbym i wybrałbym lekarski

Re: Neurobiologia UJ

: 17 lip 2012, o 12:34
autor: doktor-ewa
A studiujesz neuro?
No ale ja tak kocham biologię

Re: Neurobiologia UJ

: 20 lip 2012, o 12:29
autor: Litawor
Więc czemu nie na biologię, tylko na neuro?

Re: Neurobiologia UJ

: 20 lip 2012, o 21:23
autor: grzybek
doktor-ewa pisze:Ktoś z was zaczyna w tym roku neurobiologię? Mało popularny kierunek niestety, zastanawiam się czy w ogóle tam pójść (papiery już dostarczone). A może ktoś z was studiuje neuro i opowie czy warto?
możesz zwalniać, ja się chętnie wpakuję na Twoje miejsce

Re: Neurobiologia UJ

: 20 lip 2012, o 21:40
autor: kwass
domdom91 pisze:Mając wybór pomiędzy tym a lekarskim w Zabrzu, lub gdziekolwiek nie wahałbym i wybrałbym lekarski
Dupa tam! Nie każdego interesuje leczenie grzybicy starszych pań i przepisywanie witaminy C. Wbrew temu, co myślą studenci medycy nie każdy marzy o studiowaniu medycyny.

Doktor-ewa, wszystko zależy od twoich zainteresowań. Jeśli interesuję Cię praca naukowa z zakresu neurobiologii, to po medycynie też można się nią zajmować, ale dopiero po sześciu - czy ile tam lat trwa medycyna - latach wkuwania. No ale jest plus, że możesz leczyć ludzi, jak Ci się odwidzi.

Na biologii już na czwartym roku podejmujesz pracę badawczą i to z zakresu, który Cię interesuję, a dodatkowo możesz brać kursy z tym związane.
Jest to wiec kwestia czysto subiektywna. I tylko ty możesz zdecydować, co tak naprawdę Cię interesuję.

Mogę doradzić Ci w innej sprawie. Z obserwacji wiem, że zaczynanie studiów specjalistycznych od pierwszego roku nie jest dobrym wyborem. Żeby zająć się jakiś wycinkiem biologii trzeba znać przynajmniej pobieżnie całą biologię. Zajmując się np. snem, trzeba znać przynajmniej podstawy: matematyki, biologii komórki, zoologii, chemii, fizyki, anatomii, histologii, fizjologii, biologii ewolucyjnej, a pewnie i wielu innych poddziałów biologii. Nie wiem, jak jest na neurobiologii, ale widziałem na innych kierunkach, jak przed wczesna specjalizacja wygląda - studenci przychodzą na dany przedmiot i sie okazuję, że mają mieć wiedzę, którą zdobędą na następnym semestrze (sic!).
Byc może na neuro jest inaczej. Jednak polecam biologię ogólną, a magisterkę robić tam, gdzie zajmują sie tym, co Cię jara.

Re: Neurobiologia UJ

: 6 paź 2012, o 20:05
autor: Ispana
Może i wczesna specjalizacja nie jest dobra, jednak na tym kierunku trzeba zaliczyć takie obowiązkowe przedmioty jak:
Biologia komórki, Biochemia, Biofizyka, Chemia ogólna i nieorganiczna, Chemia organiczna, Ewolucjonizm, Genetyka, Matematyka, Statystyka więc jakieś podstawy się ma

Re: Neurobiologia UJ

: 19 mar 2014, o 20:36
autor: alexaveg
Idź dziewczyno!
Ja osobiście dostałam się na neurobiologię na UJ, ale rodzice nie mieli finansów, by mnie wspomóc jakoś. Długo ubolewałam. Bardzo chciałam tam iść. Pan prof. Vetulani, to mistrz w tym co robi. Prawda jest taka, jako neurobiolog nie dostaniesz pracy w Polsce, gdyż jest to świeża nauka. Najlepiej urządzisz się za granicą po takim zawodzie. Ja osobiście muszę przeboleć paskudne 2,5 roku biologii, by dostać się na neurofizjologię. Ale walczę. Pozdrawiam i dąż w kierunku, który Cię interesuje!

Re: Neurobiologia UJ

: 21 maja 2014, o 14:10
autor: kertoj
Hej:)
Czy orientujecie się może jak wygląda praca po takim kierunku? Co można robić oprócz kontunuajca pracy naukowej czytaj-bezrobocie?
Mam mature z chemi i biologi na rozszerzeniu, za mało na medycyne i nie wiem jaki kierunek wybrać żeby z góry to nie było wiadome, że w polsce cięzko z pracą:( jak np.biotechnologia, dietetyka czy jakięs zdrowie publiczne itp.
Macie jakieś pomysły?

Re: Neurobiologia UJ

: 19 cze 2014, o 15:30
autor: alexaveg
kertoj, tak jak napisałam wyżej. Neurobiolog to bardzo przyszłościowy i dobry zawód. Niestety, ale nie w Polsce.
Polecam uczyć się zachodnich języków jak niemiecki, norweski, szwedzki, szwajcarski.
W Polsce prócz UJ i uczelni medycznych, nie masz nawet w ośrodkach medycznych możliwości rozwoju. Nie posiadamy w Polsce fachowego sprzętu. Ja na UG pracuję na sprzęcie sprzed 20 lat (KATASTROFA!).

Jeżeli masz rodzinę, znajomych za granicą, ucz się dodatkowo języka od 1 roku studiów. Jeżeli neurobiologia (tak jak u mnie), jest u Ciebie spełnieniem marzeń, rób to co lubisz.

Ja osobiście teraz trafiłam na drugi rok i uczę się szwedzkiego. Mam możliwości i wyjeżdżam po 5 latach.

Re: Neurobiologia UJ

: 20 cze 2014, o 12:49
autor: Litawor
kertoj pisze:Hej:)
Czy orientujecie się może jak wygląda praca po takim kierunku? Co można robić oprócz kontunuajca pracy naukowej czytaj-bezrobocie?
Mam mature z chemi i biologi na rozszerzeniu, za mało na medycyne i nie wiem jaki kierunek wybrać żeby z góry to nie było wiadome, że w polsce cięzko z pracą:( jak np.biotechnologia, dietetyka czy jakięs zdrowie publiczne itp.
Macie jakieś pomysły?
Więcej twardych umiejętności będziesz mieć po biotechnologii i chociaż różowo z pracą po niej nie jest, to jednak lepiej niż po neurobiologii.
alexaveg pisze:kertoj, tak jak napisałam wyżej. Neurobiolog to bardzo przyszłościowy i dobry zawód.
Zawód? A co to za zawód - neurobiolog? Gdzie się neurobiologów zatrudnia i do robienia czego?
alexaveg pisze:Polecam uczyć się zachodnich języków jak niemiecki, norweski, szwedzki, szwajcarski.
To zależy, co chcesz robić. W Norwegii i Szwecji często znajomość angielskiego wystarcza. Wyjątek to zawody, w których musisz komunikować się np. z pacjentem. Ale jako neurobiolog raczej nie musisz się tym przejmować.

I co to za język szwajcarski"?

Re: Neurobiologia UJ

: 22 cze 2014, o 17:31
autor: alexaveg
Litawor, neurobiolog ignorancie to bardzo przyszłościowy zawód.
Chociażby dlatego, że na odkryciach neurobiologów uczą się przyszli neurolodzy. A dlaczego? Mam Ci przesłać wykaz moich przedmiotów na studiach? Inaczej pośpiewasz.
Neurobiolog zajmuje się chociażby tym, jak zwalczać różne typy nowotworów w mózgu, poznawać toksykologię, immunologię, budzenie ośrodków mózgowych, o których nie masz totalnie pojęcia.

Czemu tamtych języków? A to ciekawe - Norwegowie jak wiem z doświadczenia, nie lubią angielskiego i niechętnie go używają. W środowisku naukowym, czy życie za granicą wymaga wręcz (chociażby nawet z pokory) władać w jakimś stopniu tymi językami. Na uczelni czy innym ośrodku naukowym zapomnij, że Cię przyjmą jak nie umiesz chociażby powiedzieć Przepraszam, gdzie jest toaleta?". Dużo czasu spędzam w Skandynawii i coś o tym wiem.

Użyłam sformowania szwajcarski", bo nie wiem w jakim języku tam mówią.
Biotechnologia? A co kurde mają rośliny do mózgowia? Po biotechnologii cwaniaku też masz słabą pracę, ze względu na brak profesjonalnych placówek. W biotechnologii skupiasz się głównie na organizmach roślinnych czy immunologii.
Typowy Polak - i ta się coś nie spodoba i tak skrytykuje.
So sad but true.

Re: Neurobiologia UJ

: 22 cze 2014, o 19:33
autor: kokardka
alexaveg, mówisz o pokorze i o tym aby nie być ignorantem a sama się do tego nie stosujesz, więc nie wymagaj tego od innych względem siebie
alexaveg pisze:Litawor, (.)

Użyłam sformowania szwajcarski", bo nie wiem w jakim języku tam mówią. (.)
Co prawda nie moje tematy, nie mogę powiedzieć, że kogoś z was popieram, no ale trochę kultury wypowiedzi. Litawor wyraził swoją opinię i ty też możesz ale chyba można to zrobić nie obrażając i nie naskakując na kogoś?