Strona 1 z 20

Stomatologia czy medycyna??

: 21 kwie 2007, o 15:40
autor: Belleteyn
Był już temat weterynaria czy medycyna, ale ja się zastanawiam miedzy lekarsko-dentystycznym a lekarskim.
Czy jest w ogóle taka możliwość że złoże na np. AM w Gdańsku papiery na jedno i drugie?
Czy są tu jacyś obecni studenci, którzy też się wahali? Co wybraliście? A może ktoś jeszcze w liceum się zastanawia?
Jakie są znaczące różnice między tymi studiami?
I czy to prawda, że po stomatologii bez robienia żadnej specjalizacji można właściwie otworzyć swój gabinet i pracowac na własną ręke?

jeśli podobny temat już był to prosze podać gdzie. Szukałam, ale nie znalazłam

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 21 kwie 2007, o 21:14
autor: Mateusz
Więc tak. Przede wszystkim zastanów się co tak na prawdę chcesz robić. Pomimo podobnych nazw różnica jest raczej znacząca. Po stomatologii masz nieco ograniczone pole wyboru. Np. do chirurgii szczękowej trzeba chyba mieć coś jeszcze z lekarskiego ale dokładnie tego nie wiem. Stomatologia głównie kojarzy się z własnym gabinetem i godziwymi zarobkami. Jak jest po lekarskim? Masz już chyba większe pole wyboru specjalizacji niż po stomie. Jednak najpierw staż i LEP (po stomatologii LDEP - wcześniej też chyba staż). Potem dopiero specjalizacja. Wybór masz duży, np. anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia, medycyna rodzinna, intena, pediatria, urologia, ginekologia, psychiatria itd. Po wieku widzę, że masz jeszcze sporo czasu na decyzję bo i tak trzeba zdawać raczej te same przedmioty na maturze. Co do możliwości zdawania i na stome i na lek. to musisz po prostu sprawdzić na stronie uczelni. Dowiedz się także jak to jest z specjalizacją. Ciekawe możliwości daje także wyjazd na studia zagraniczne. Jako international student masz chyba łatwiej np. w Szkocji niż np. taki Szkot.

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 23 kwie 2007, o 19:48
autor: Dinobryon
Jak dla mnie nie ma tu żadnego dylematu. Dobry stomatolog w prywatnym gabinecie z odpowiednim wykształceniem (oczywiście) zarabia taką kasę o jakiej zwykły lekarz bez znaczenia jakąby sobie specjalizacje nie wybrał może jedynie marzyć. Jest to jednen z najbardziej opłacalnych zawodów na świecie! Gdybym tylko miał zdolności do fizyki albo wcześniej zaczą sie przygotowywać do matury to odrazu składałbym papiery pod kątem stomatologi! Jeśli rozumiesz fizyke to nawet się nie zastanawiaj nad innymi kierunkami

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 23 kwie 2007, o 19:54
autor: Mateusz
Zastanowić się warto bo emocje są na pewno większe jak jest się np. anestezjologiem, niż jak się przyjmuje w prywatnym gabinecie iłata zęby.
Belleteyn, zastanów się nad tym co Cię bardziej interesuje.

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 24 kwie 2007, o 10:53
autor: Dinobryon
Stomatolog nie tylko łata zęby ale i leczy kanałowo, wyrywa zęby, podaje N2O. Myśle że i tu jakieś emocje zawsze są. Co do większych emocji zawsze można coś robić po pracy bo stomatolog nie musi całymi dnami przesiadywać w gabinecie w przeciwieństwie do lekarzy którzy muszą brać dodatkowe godziny żeby dotrwać do pierwszego. Moim zdaniem praca jest po to żeby mieć z tego godne wynagrodzenie i nie należy się tu kierować większymi emocjami bo jak już pisałem jest na to czas po pracy.

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 24 kwie 2007, o 19:57
autor: Belleteyn
Dinobryon pisze:Moim zdaniem praca jest po to żeby mieć z tego godne wynagrodzenie i nie należy się tu kierować większymi emocjami bo jak już pisałem jest na to czas po pracy.
Tak, z tym akurat się zgadzam. Tym bardziej, że mam dość wszechstronne zainteresowania, którym ani medycyna, ani stomatologia nie będzie w pełni odpowiadać (chyba, że medycynę równolegle z historią sztuki studiować?) .

Troche mnie przeraża 6 lat studiów na lekarskim, a potem te wszystkie pierdoły, specjalizacje (i własciwie jeszcze przez jakiś czas życie na garnuszku rodziców). Ale jest wieksza mozliwość wyboru niż po stomie. Cóż, zobaczymy. Ale kierując sie tym, że lubię indywidualny rytm pracy, pieniądze i samodzielnosć, to pewnie wybiorę stomatologię.

A jeśli chodzi o fizykę, to różnie bywa, ale mam jeszcze rok, wiec myślę, że dam radę się przygotować

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 25 kwie 2007, o 10:35
autor: tin
Mozesz wybrać stomę i zobaczyć jak na niej sie czujesz. Słyszałem z raczej pewnych źródeł, że jak zadasz dodatkowy egazamin z anatomii to możesz sie przeniesc na lekarski po 1 roku.

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 25 kwie 2007, o 13:56
autor: kallinka1
Belleteyn pisze: Tak, z tym akurat się zgadzam. Tym bardziej, że mam dość wszechstronne zainteresowania, którym ani medycyna, ani stomatologia nie będzie w pełni odpowiadać (chyba, że medycynę równolegle z historią sztuki studiować?) .
Na 1 roku stomatologii na CMUJ jest historia sztuki! A także wiele innych mało potrzebnych przedmiotów, które jako student uniwersytetu musisz przejść (psychologia lekarska, socjologia, filozofia itd). Nie licz na to, że wybierając studia np. medyczne będziesz uczyc się tylko rzeczy bezpośrednio z medycyną związanych. (niestety )

A co do wypowiedzi powyżej: nie wystarczy zdać dodatkowego egzaminu z anatomii, żeby przenieśc się na lekarski - u nas jest to jeszcze embriologia, bo kierunek lekarski miał ją trochę rozszerzoną - my w zamian za to ryliśmy genetykę.
Jednak trudniej jest sie przenieśc z lekarskiego na stomę: już na pierwszym roku mamy 5 przedmiotów więcej ( 2 dodatkowe egzaminy i duuzo zaliczen). Także wszystko trzeba później pozaliczać. Moja koleżanka przeniosła się po 1 roku na stomę teraz jest na 3 i do tej pory chodzi na zajęcia z młodszymi latami żeby mieć wszystko zaliczone.

Generalnie stoma jest trudnym kierunkiem, przynajmniej na pierwszym roku trudniejszym niż lekarski (chociaż koledzy lekarze nigdy się do tego nie przyznają:) ). Mamy więcej zajęć, mniej czasu dla siebie, dużo więcej zaliczeń. Jednak jak już się ktoś decyduje na studia na AM to myslę, że warto pomysleć nad stomą. Jak pisali poprzednicy ma sie tę wizję własnego gabinetu i godziwych zarobków. Po medycynie jak jest, każdy wie. Nawet asystenci ( w większości lekarze) mówią, że mądrze wybraliśmy.
Powodzenia na maturze i dobrych wyborów!

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 25 kwie 2007, o 15:49
autor: Belleteyn
kallinka1 pisze:
Na 1 roku stomatologii na CMUJ jest historia sztuki! A także wiele innych mało potrzebnych przedmiotów, które jako student uniwersytetu musisz przejść (psychologia lekarska, socjologia, filozofia itd). Nie licz na to, że wybierając studia np. medyczne będziesz uczyc się tylko rzeczy bezpośrednio z medycyną związanych. (niestety )
Szczerze mówiac, jestem dość zszokowana
Ale chyba tak jest tylko na CMUJ, na normalnych AM nie ma tych przedmiotów? Do Krakowa mam, niestety, bardzo daleko i raczej sie tam nie wybieram na studia. A szkoda, bo troche we mnie sie kłóci wewnętrzna humanistka z biol-chemem, więc to pozwalałoby chociaż trochę moje dziwne zainteresowania połączyć

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 25 kwie 2007, o 16:17
autor: Guru
kallinka1 pisze:Na 1 roku stomatologii na CMUJ jest historia sztuki
Mnie zawsze ciagnelo na medycyne, i gdybym mial wybierac miedzy Stomatologia a Medycyna to nie mialbym problemow.

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 26 kwie 2007, o 06:55
autor: kallinka1
hehe No niestety również i inne elementy historii sztuki
Tego przedmiotu może nie być na innych AM, ale pozostałe (filozofia, socjologia itd) są wszędzie. Na nasze nieszczęscie

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 1 maja 2007, o 19:57
autor: damian552
Ja jestem dopiero w drugiej klasie gimnazjum narazie moim celem jest jak najlepsze zdanie egzaminu za rok (w tym celu gromadze testy mam ich coś ok. 60 a właśnie może doradzicie jak się przygotowywać do testu na koniec gimnazjum?) i dostanie się do LO na profil biologiczno-chemiczny. W związku z tym że nie mam możliwości pójść na profil biol-chem-fiz bede brał przez 3 lata liceum korepetycje z fizyki (i realizować materiał rozszerzony) a takze moze chemi (to zobacze jeszcze w lo).A później matura rozszerzona z biologi chemi i fizyki. Zawsze myślałem że studia(oczywiscie medycyna) to tylko kierunek lekarski i zaden inny ale teraz skłaniam sie bardziej ku lekarsko dentystycznemu. W kierunku dentystycznym pociąga mnie to że nie ograniczm się tylko do wypisywania recept (tak jak jest to w niektórych specjalizacjach lekarskich, oczywiście nie wszystkich), brak długich dyżurów, perspektywa pracy na własną ręke, chęć zostania najlepszym dentystą pod słoncem (a nie jak co niektórzy ).

Pozdrawiam wszystkich myślących nad medycyna i nie tylko.

Damian

Re: Stomatologia czy medycyna??

: 1 maja 2007, o 21:28
autor: Mateusz
A kto powiedział, że po lekarskim dyżury musisz brać? Po specjalizacji własny gabinet i tyle. Poza tym, możesz również np. pracować w prywatnej klinice, tam pewnie nie ma dyżurów po np. 48h.