Strona 1 z 1

Fotosynteza w czym jest magazynowany CO2 u roślin C4 i CAM

: 27 sty 2013, o 15:46
autor: Misia301093
Witam, mam 2 pytania dotyczące fotosyntezy.
1.W czym jest magazynowany Co2 u roślin C4 i CAM ?
2.Czy karboksylaza PEP ma takie same właściwości jak Rubisco?

Pozdrawiam.

Re: Fotosynteza

: 6 lut 2013, o 16:26
autor: lafoniz
1. Ditlenek węgla u roślin C4 i CAM jest magazynowany w postaci kwasu szczawiooctanowego w wakuoli.
2. Nie, karboksylaza PEP jest tylko karboksylazą (ma powinowactwo do ditlenku węgla), natomiast Rubisco ma właściwości karboksylazy i oksydazy (powinowactwo do tlenu i ditlenku węgla)

Re: Fotosynteza

: 6 lut 2013, o 18:53
autor: AnnaWP
Zwykle w postaci jabłczanu lub asparaginianu.
Ale są inne opcje, polecam wujka google:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza_C4
Wszystko pisze.

Re: Fotosynteza

: 6 lut 2013, o 18:55
autor: lafoniz
Asparaginianu? Dobrze wiedzieć

PS. Tam jest napisane - aspekt dokonany, czynność została zakończona, skoro widzimy tekst

Re: Fotosynteza

: 27 sty 2014, o 21:00
autor: xms7
Nie chciałem zakładać nowego tematu, dlatego napiszę tutaj. Dlaczego sinice przeprowadzają fotosyntezę? Skoro są to dość prymitywne organizmy niepotrzebujące wielkich nakładów energetycznych potrzebnych do życia to dlaczego nie korzystają z energii słonecznej bezpośrednio (skoro mają chlorofil A służący do wychwycenia jej)? Dlaczego wytwarzają związki organiczne, żeby zaraz je utlenić w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego, skoro mogłyby od razu wykorzystać energię pochłoniętą przez barwniki? Czy to jest tylko kwestia gromadzenia zapasów i możliwości śmierci gdyby nie było światła? Chyba sobie właśnie sam odpowiedziałem W takim razie zapytam czy jest możliwe wykorzystanie energii fotonów bezpośrednio do życia? Czyli ATP ze światła np. do ruchu a obok gromadzenie zapasów? Pozdrawiam

Re: Fotosynteza

: 28 sty 2014, o 10:03
autor: Astacus
xms7 pisze:Nie chciałem zakładać nowego tematu, dlatego napiszę tutaj. Dlaczego sinice przeprowadzają fotosyntezę? Skoro są to dość prymitywne organizmy niepotrzebujące wielkich nakładów energetycznych potrzebnych do życia to dlaczego nie korzystają z energii słonecznej bezpośrednio (skoro mają chlorofil A służący do wychwycenia jej)? Dlaczego wytwarzają związki organiczne, żeby zaraz je utlenić w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego, skoro mogłyby od razu wykorzystać energię pochłoniętą przez barwniki? Czy to jest tylko kwestia gromadzenia zapasów i możliwości śmierci gdyby nie było światła? Chyba sobie właśnie sam odpowiedziałem W takim razie zapytam czy jest możliwe wykorzystanie energii fotonów bezpośrednio do życia? Czyli ATP ze światła np. do ruchu a obok gromadzenie zapasów? Pozdrawiam
Przecież związki organiczne wytwarzane w fotosyntezie to nie tylko kwestia pozyskiwanej z nich później energii, a co z syntezą białek? Skąd sinica wzięłaby aminokwasy na budowę enzymów/białek regulatorowych/motorycznych/kanałowych. Skąd ma wziąć tłuszcze na budowe błon?

Re: Fotosynteza

: 28 sty 2014, o 16:54
autor: AnnaWP
A poza tym JAK wykorzystać energię słoneczną? Przecież energia potrzebna jest nam właśnie do metabolizmu.
A w fotosynteza jest procesem młodszym niż oddychanie, więc trafiła na organizmy już zależne od zjadania cukrów.

Re: Fotosynteza

: 29 sty 2014, o 10:39
autor: xms7
Astacus pisze: Przecież związki organiczne wytwarzane w fotosyntezie to nie tylko kwestia pozyskiwanej z nich później energii, a co z syntezą białek? Skąd sinica wzięłaby aminokwasy na budowę enzymów/białek regulatorowych/motorycznych/kanałowych. Skąd ma wziąć tłuszcze na budowe błon?
Ale chyba aminokwasy potrzebne do życia nie powstają z wytworzonej w procesie fotosyntezy glukozy? Czy glukoza(powiedzmy, że pośrednio czyli jest źródłem dalszych substratów) + związki azotowe z heterocyst = aminokwasy endogenne?
AnnaW_UO pisze:A poza tym JAK wykorzystać energię słoneczną? Przecież energia potrzebna jest nam właśnie do metabolizmu.
A w fotosynteza jest procesem młodszym niż oddychanie, więc trafiła na organizmy już zależne od zjadania cukrów.
Myślałem tu o pozyskaniu ATP bezpośrednio z energii fotonów bez tego pośrednika, jakim jest związek organiczny powstały w procesie fotosyntezy. Czy takie coś się odbywa? Czy może ATP pochodzi tylko i wyłącznie z oddychania wewnątrzkomórkowego?

Re: Fotosynteza

: 29 sty 2014, o 20:49
autor: AnnaWP
xms7, wiesz co - powinieneś znać przebieg fotosyntezy, sam odpowiedz na pytanie, czy w fotosyntezie produkuje się ATP.