Strona 1 z 1

Wpływ temp. intensywność oddychania roślin - doświadczenie.

: 20 mar 2014, o 17:45
autor: MalaPanda
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Ostatnio na zajęciach z fizjologii robiliśmy doświadczenie badające intensywność oddychania kiełkujących nasion grochu. Konkretnie, doświadczenie dotyczyło wpływu temperatury na intensywność oddychania.
Nasze wyniki kształtują się następująco:
W temperaturze 5* ilość wydzielonego CO2 wynosi 0,76
W temperaturze 20* ilość wydzielonego CO2 wynosi 0,62
W temperaturze 38* ilość wydzielonego CO2 wynosi 1,17

Niestety, nasze wyniki nie pokrywają się z opracowaniami książkowymi. Z Fizjologii roślin Kopcewicza kompletnie nie wynika ażeby oddychanie wzrastało w niższej temperaturze, a następnie powyżej 35* było prawie dwukrotnie wyższe. W internecie znalazłam notkę iż: w temp. 0* oddychanie jest spowolnione, następnie wzrasta aż do 34-40*C (co 10* o 2- 2,5 raza) i spada do 50*. Zaś w 30* utrzymuje się na stałym poziomie.


Czy ktoś mógłby jakoś odnieść się do tych wyników?

PS: Jeśli założyłam temat w złym wątku ( tutaj wyskoczyło po kliknięciu nowego wątku, to bardzo przepraszam i proszę o przesunięcie go do właściwego działu. )

Re: Wpływ temp. intensywność oddychania roślin - doświadczen

: 21 mar 2014, o 09:34
autor: AnnaWP
Może to być jakiś błąd pomiarowy, nietypowe zdarzenie - jak dużo prób było?
Kiedy próba jest za mała, nie ma powtórzeń, to zdarzają się dziwne rzeczy, a to gdzieś nasiona były zdechłe, a to coś innego.

Re: Wpływ temp. intensywność oddychania roślin - doświadczen

: 22 mar 2014, o 16:04
autor: MalaPanda
Niestety mogłyśmy wykonać tylko jeden pomiar. Wydaje mi się, że właśnie pomiar w temperaturze pokojowej ma zły wynik, to właśnie w nim jest ta tendencja malejąca". Nasze nasionka najpierw leżały w półcieniu, następnie przełożono je do cienia całkowitego, ale mimo wszystko temperatura na pewno nie było niższa niż ta w lodówce- 5*C.

Dziękuję bardzo za zaangażowanie w wątek!