Strona 1 z 1

Alkoholowy rekord

: 29 lis 2006, o 18:06
autor: Dejo
"12,3 prom. alkoholu stwierdzono we krwi 45-letniego mieszkańca jednej ze wsi pod Skierniewicami. Mężczyzna w stanie upojenia alkoholowego wracając z libacji został potrącony przez samochód. Przeżył zarówno wypadek, jak i ilość wypitego alkoholu, mimo że śmiertelną dawkę alkoholu przekroczył - według specjalistów - trzykrotnie.

Jak to możliwe przecież alkohol w takiej ilości ścina białko

Re: Alkoholowy rekord

: 4 gru 2006, o 17:06
autor: Anielica88
Organizm chyab sie przyzwyczaja do obecnosci alkoholu i wrecz domaga sie wiekszych dawek:p Ten mezczyzna raczej cierpi na uzaleznienie od alkoholu, innej przyczyny nie stwierdzam:p moga byc ale to juz pytac specjalistow nalezy:)
pozdrawiam

Re: Alkoholowy rekord

: 4 gru 2006, o 17:20
autor: Nimbrethil
czyli abstynenta taka ilość mogłaby zabić

Re: Alkoholowy rekord

: 4 gru 2006, o 17:21
autor: tin
W sumie masz racje. Każdy z typów alkocholizmu, czy to alfa czy delta, charakteryzuje sie zwiększona tolerancja na alkohol. Im dłuzszy okres alkoholizmu tym wieksza. Pozatym ci ludzie praktycznie nie trzeźwieja, bo gdy wstaja rano po krótkiej drzemce maja zawsze we krwi kilka promili. A potem dokładaja naastepne.

Re: Alkoholowy rekord

: 4 gru 2006, o 17:38
autor: Nimbrethil
czy mógłbyś napisać coś więcej o tych typach alkoholizmu

Re: Alkoholowy rekord

: 4 gru 2006, o 17:50
autor: Guru
pojecia te pochodza bodajze z klasyfikacji alkoholizmu wg Jellinka:

Alkoholizm alfa – charakteryzujący się uzależnieniem psychicznym, nie przechodzącym w uzależnienie fizyczne, zwany także piciem problemowym, piciem ucieczkowym.

Alkoholizm beta – charakteryzujący się powikłaniami somatycznymi, dotyczącymi jednego lub więcej układów organizmu, z ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia i skróceniem długości życia.

Alkoholizm gamma – charakteryzujący się wzrastającą tolerancją, utratą kontroli i wystepowaniem zespołu abstynencyjnego z chwila zaprzestania picia, zwany także alkoholizmem „anglosaskim”.

Alkoholizm delta – charakteryzujący się wzrastającą tolerancją, objawami zespołu abstynencyjnego i niezdolnością do powstrzymani asię, ale nie utratą kontroli nad ilością alkoholu wypijanego przy danej okazji

Alkoholizm epsilon – picie okresowe lub napadowe, ciągi picia, zwane czasem dypsomanią.

Re: Alkoholowy rekord

: 4 gru 2006, o 18:20
autor: tin
Guru pisze:pojecia te pochodza bodajze z klasyfikacji alkoholizmu wg Jellinka:

Alkoholizm alfa – charakteryzujący się uzależnieniem psychicznym, nie przechodzącym w uzależnienie fizyczne, zwany także piciem problemowym, piciem ucieczkowym.
Tak, jest to rozmyslne picie(np. po stracie kogoś bliskiego). Postep choroby jest niewielki, chory kontroluje swoje picie. Niewielkie szkody organizmu.
Guru pisze: Alkoholizm gamma – charakteryzujący się wzrastającą tolerancją, utratą kontroli i wystepowaniem zespołu abstynencyjnego z chwila zaprzestania picia, zwany także alkoholizmem „anglosaskim”.
We wszystkich typach jest zwiekszona tolerancja alkoholowa. Tu chodzi głównie o dużą podatnośc fizyczną i psychiczną na wpływy srodowiska(stary choć na browar to wpływ środowiska).
Do tego ten alkoholiz bardzo szybko sie rozwija(potem przychodzą koledzy i to alkoholik namawia ich na picie)
Guru pisze: Alkoholizm delta – charakteryzujący się wzrastającą tolerancją, objawami zespołu abstynencyjnego i niezdolnością do powstrzymania się, ale nie utratą kontroli nad ilością alkoholu wypijanego przy danej okazji
Tu ta tolerancje na alkohol trzeba podkreślić bo jest znaczna. Ale ten zespółteż posuwa sę wolno. Apodatność na alkohol jest praktycznie czysto fizyczna(pija bo organizm potrzebuje stanu upojenia).
Guru pisze: Alkoholizm epsilon – picie okresowe lub napadowe, ciągi picia, zwane czasem dypsomanią.
Dipsomanią.To najgorszy rodzaj alkohol, bo wystepuja tu bardzo duże zmiany neurotyczne i dochozi do padaczek poalkoholowych(jak kazda może skończyć sie śmiercią) oraz psychoz.

Oprócz typologi Jellinek posługuje sie tez fazami.

Wstępna-picie pod wpływem czynników zewn. Występuje podwyższona tolerancja na alkohol. Pod koniec fazy alkoholik szuka okazji do picia(znam ludzi którzy pija za to że był 20 dzień jesieni).

Faza zwiastunów- ostrzegawcza. Rozpoznaje się polimpsety(luki w pamieci). Wystepuja natretene mysli o alkoholu.
W tej fazie alkohol=potrzeba

F. krytyczna-ostara. Utrata kontroli nad piciem, stany głębokiego upojenia. Są tez próby ukrycia pijaństawa, które jednak kończa sie niepowodzeniem. Jest to bardzo konfliktowa faza. Czesto dochodzi z tego powodu do bicia i rozwodów.
Występuje poranne picie-jak alkohoik wstaje to musi sie napić.

F. chroniczna-zejściowa.
W tej fazie występuja tzw. ciągi(picie przez wiele dni), az do zejścia śmiertelnego włącznie. +Poranne picie.To właśnie ta sytuacja kiedy alkoholik wstaje rano nietrzeźwy i znów zabiera sie za alkohol.

Re: Alkoholowy rekord

: 4 gru 2006, o 18:24
autor: Guru
tin pisze:Dipsomanią
wg Kopalinskiego dypsomania, ale obie nazwy sadopuszczalne

Re: Alkoholowy rekord

: 4 gru 2006, o 20:42
autor: tin
Nie, nie chciałem Cie poprawiać. Nawet nie zwróciłem uwagi jak napisałeś. To było powtórznie w celu refleksji.


Guru:

Re: Alkoholowy rekord

: 16 gru 2006, o 23:31
autor: porfiria
Hmm, nieźle. Ja czytałam jedynie o mieszkańcu Pomorza, który miał 11 promili z groszami. Za to wzbudziłpodziw wszystkich tym, że został zatrzymany. jadąc rowerem.

A co do takiej ilości alkoholu w organizmie, to po prostu wątroba w pewnym momencie przestaje przetwarzać etanol, co też wpływa na zwiększenie jego poziomu we krwii.

Re: Alkoholowy rekord

: 26 gru 2006, o 16:39
autor: Guru
Dejo pisze:12,3 prom. alkoholu
Rekord świata:
14,8 promila alkoholu we krwi miał Tadeusz S., który w 1995 roku
jadąc samochodem, spowodował wypadek pod Wrocławiem. Wynik badania był
tak nieprawdopodobny, ze powtarzano je pięciokrotnie, zawsze z takim
samym rezultatem.
Mężczyzna zmarł kilkanaście dni później w wyniku
obrażeń odniesionych w wypadku.

Rekord świata kobiet:
Jolanta M., lat 40, w roku 1995 Badanie krwi przeprowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie wykazało, ze ma 8,2 promila alkoholu.

Re: Alkoholowy rekord

: 27 gru 2006, o 22:33
autor: porfiria
Hmm, niby rekordy światowe, a sami Polacy.