Strona 1 z 1

Co zamyka zastawki przedsionkowo-komorowe?

: 1 lis 2018, o 21:27
autor: strateg37
Witam. Ostatnio zastanawiałem się nad tym, co dokładnie jest powodem, dla którego zamykają się zastawki przedsionkowo-komorowe.

Na wstępie od razu dodam, że ja rozumiem, jaki jest cel zamykania się tych zastawek (gdyby się nie zamykały, to podczas skurczu komór krew cofałaby się do przedsionków). Rozumiem też, po co są mięśnie brodawkowate (gdyby nie one, to ogromne ciśnienie w kurczących się komorach wypychałoby krew razem z płatkami zastawek przedsionkowo-komorowych do światła przedsionka). Rozumiem też, że ewentualne szmery między S1 i S2 to szmery skurczowe itp. Rzecz, która mnie nurtuje, to wyłącznie mechanizm zamykania się zastawek przedsionkowo-komorowych sam w sobie. Poniżej przedstawiam mój tok rozumowania.

Początkowo tłumaczyłem to sobie tym, że to skurcz komór sprawia, że krew w komorach naciska od strony komór na płatki, pchając je w kierunku przedsionków w stan zamknięcia. Jednakże, w takim wypadku część krwi mimo wszystko zdążyłaby się cofnąć do przedsionków, dając szmer. Z tego względu zacząłem się zastanawiać, czy to raczej nie jest tak, że to krew napływająca z żył głównych/płucnych (a potem z przedsionków do komór) swym pędem otwiera zastawki przedsionkowo-komorowe, a zamknięcie jest bierne i przed początkiem skurczu komór. Jednakże, to też mi zaczęło nieco nie pasować, bo w przypadku bradykardii zastawki przedsionkowo-komorowe zamykałyby się przed skurczem przedsionków. Wtedy ten (opóźniony w swym początku) skurcz przedsionków dawały albo cofanie się krwi z przedsionków do żył, albo ponowne otwarcie zastawek przedsionkowo-komorowych i wtórnie kolejny ton.


Jak już wspomniałem, może mój tok myślenia jest błędny, ale nie daje mi to spokoju . Co w końcu zamyka zastawki przedsionkowo-komorowe? Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi to wyjaśnił.

Re: Co zamyka zastawki przedsionkowo-komorowe?

: 2 lis 2018, o 09:30
autor: kliop
Otwory przedsionkowo-komorowe to nie są duże ziejące dziury, więc mechanizm jest gdzieś pośrodku Twoich dwóch opisów, ale bliższy drugiemu
swym pędem otwiera zastawki przedsionkowo-komorowe, a zamknięcie jest bierne
Ciśnienie w prawym przedsionku przy zastawce wynosi ok. 0 mmHg, a w lewym przy zastawce kilka mmHg, więc bez przesady z tym pędem. Raczej krew spływa za sprawą siły ciężkości.
przypadku bradykardii zastawki przedsionkowo-komorowe zamykałyby się przed skurczem przedsionków
Dlaczego? Cykl fazy serca rozpoczyna się od spływania krwi do komór, potem przedsionki kurcząc się dopychają krew, potem komory zaczynają się kurczyć i zastawki p-k. się zamykają, następnie krew wychodzi do aorty i pnia płucnego, potem komory się rozluźniają (celowo nie napisałem rozkurczają, żeby podkreślić, że nie jest to ciągnięcie, tylko komora robi się jak worek) i zastawki półksiężycowate zamykają, aż znowu krew spływa z przedsionków do komór (siłą ciężkości, bo komora nie ciągnie tej krwi ujemnym ciśnieniem tylko robi się workiem).

Re: Co zamyka zastawki przedsionkowo-komorowe?

: 2 lis 2018, o 21:58
autor: strateg37
Co do bradykardii, to kombinowałem na zasadzie tego, że w czasie jednego cyklu serca 80% krwi sama spływa do komór, a 20% jest dopychana przed skurcz przedsionków. Więc być może spływ skończyłby się trzaskiem zastawek przedsionkowo-komorowych, nim się zacznie skurcz przedsionków. Cóż, może po prostu przekombinowałem

Re: Co zamyka zastawki przedsionkowo-komorowe?

: 3 lis 2018, o 09:39
autor: kliop
Nie mam pojęcia czy zastawka się zamyka w bradykardii przed skurczem przedsionka. Natomiast jeśli tak, to jest to ruch powolny i nie będzie tonu, w przeciwieństwie do zamknięcia przez skurcz komory, co jest zdarzeniem nagłym Otwór przedsionkowo-komorowy jest bardziej szparą niż dziurą (dlatego ewentualne przecieki przy skurczu komory są niewielkie i nie słychać szmeru), a głównym mechanizmem zamykającym zastawkę jest wzrost ciśnienia w komorze.

Re: Co zamyka zastawki przedsionkowo-komorowe?

: 9 lis 2018, o 22:04
autor: strateg37
No cóż, dziękuję bardzo za odpowiedzi

Re: Co zamyka zastawki przedsionkowo-komorowe?

: 19 wrz 2019, o 18:09
autor: lorafen
vis a tergo, vis a laterale, vis a fronte.
gradienty cisnien, preload i afterload.