Strona 1 z 1

rozpuszczalność

: 16 lis 2013, o 15:21
autor: biolog428
czy tlenek magnezu jest rozpuszczalny w wodzie, a w ogóle skąd mam to wiedzieć. Jakie tlenki sa rozpuszczalne, a jakie metale sa rozpuszczalne. W zbiorze mam zaznaczyc czy tl. Magnezu jest rozp. I pisze ze tak w odp. A na necie pisze, ze nie


Re: rozpuszczalność

: 16 lis 2013, o 16:09
autor: adamantan
Po pierwsze tlenki metali nie są w wodzie fizycznie rozpuszczalne. One się mogą co najwyżej roztwarzać. I tak jest dla tlenków metali I i II grupy bez BeO i MgO. Często termin rozpuszcza się jest nadużywany przez autorów tak jak tutaj. Tlenki metali, gdzie metal ma niski stopień utlenienia mają charakter jonowy, są bardzo polarne, a więc powinny rozpuszczać się w polarnej wodzie. Jednak energia sieciowa większości jest tak duża, że rozpuszczanie nie zachodzi. Natomiast dla tych, dla których zachodzi, rozpuszczanie powoduje uwolnienie do wody ekstremalnie zasadowych jonów tlenkowych, na które to już protony z cząsteczek wody sobie ząbki ostrzą. Jeśli w wyniku tej zabawy powstający wodorotlenek jest dobrze rozpuszczalny to powoduje odsłonięcie dalszych porcji anionów tlenkowych w sieci i cała procedura się powtarza.
Ty na maturę masz wiedzieć, że MgO jest słabo roztwarzalny ("słabo rozpuszczalny") w wodzie (powstający słabo rozpuszczalny wodorotlenek magnezu na powierzchni tlenku hamuje dalszy proces roztwarzania).