Strona 1 z 1

Jak poprawnie nazwać ten związek?

: 23 gru 2014, o 14:07
autor: Roszpuna
W zródle zdjęcia wpisane jest, iż to izobutylobenzen, a ja się zastanawiam czy może też być 1-fenylo-2-metylopropan?

Jak to jest z tym przedrostkiem -izo? Czy ktoś może wytłumaczyć o co z nim dokładnie chodzi i w jakich przypadkach się stosuje?

Re: Jak poprawnie nazwać ten związek?

: 23 gru 2014, o 14:10
autor: Roszpuna
Przepraszam, że post pod postem, ale co do powyższego przypomniała mi się jeszcze jedna wątpliwość.

Kiedy dokładnie w nazewnictwie pierścienia aromatycznego występuje słówko benzen a kiedy traktuje się go jako podstawnik fenylowy? Na przykład związek w poście wyżej (w linku). Jak to jest w końcu?

Re: Jak poprawnie nazwać ten związek?

: 23 gru 2014, o 14:48
autor: Giardia Lamblia
Roszpuna pisze:W zródle zdjęcia wpisane jest, iż to izobutylobenzen, a ja się zastanawiam czy może też być 1-fenylo-2-metylopropan?
Obydwie są poprawne, jedna jest zwyczajowa (-izo) druga jest systematyczna.
Roszpuna pisze:Jak to jest z tym przedrostkiem -izo? Czy ktoś może wytłumaczyć o co z nim dokładnie chodzi i w jakich przypadkach się stosuje?
To są odgórnie ustalone nazwy konkretnych grup, po prostu trzeba się ich nauczyć, jeżeli musisz nazywać zwyczajowo (nazwy z -izo są zwyczajowe, to samo dotyczy np. tert-butylu).
Roszpuna pisze:Kiedy dokładnie w nazewnictwie pierścienia aromatycznego występuje słówko benzen a kiedy traktuje się go jako podstawnik fenylowy? Na przykład związek w poście wyżej (w linku). Jak to jest w końcu?
Zależy od tego jakich członów używasz podczas nazywania. Izobutylo oznacza, że masz grupę, a nie pełny związek (wystaje Ci kreska będaca wiązaniem). Izobutyl sam w sobie jest grupą alkilową. Dlatego izobutylo jest po prostu podstawnikiem benzenu.
Natomiast fenylo oznacza, że ten benzen jest podstawnikiem i musisz go dodać do innego, pełnego związku (2-metylopropanu).
W skrócie:
nazwa grupy + nazwa pełnego związku = ok
nazwa grupy + nazwa grupy = nie ok

Re: Jak poprawnie nazwać ten związek?

: 23 gru 2014, o 14:50
autor: Olafek
Można zarówno izobutylobenzen jak i 1-fenylo-2-metylopropan. Przedrostek izo- nie jest jakiś ogólny, po prostu niektóre podstawniki rozgałęzione otrzymały swoje nazwy zwyczajowe: izopropyl, izobutyl, sec-butyl itp. Właściwie można to nazwać jeszcze (2-metylo)propylobenzen, z tym że głupio to wygląda i trudno się pisze więc mówi się izobutylo.
Benzen i podstawnik fenylowy właściwie chyba można stosować zamiennie, zależy jak ci łatwiej nazwać. W tym przykładzie chyba wolałbym (ja) izobutylobenzen ale to chyba nie ma znaczenia.