Strona 1 z 1

Pytanie o zapłodnienie

: 6 maja 2011, o 18:32
autor: Karol4
Jak można rozpoznać kiedy u zwierząt jest zapłodnienie wewnętrzne a kiedy wewnętrzne? Np jakie u glisty ludzkiej, włośnia czy ślimaka.

Re: Pytanie o zapłodnienie

: 7 maja 2011, o 07:55
autor: lubienglish
Zapłodnienie zewnętrzne- odbywa się poza organizmem samicy (wiele bezkręgowców, ryby, płazy) i wewnętrzne, które ma miejsce w drogach rodnych samicy (u zwierząt lądowych i niektórych wodnych (jajożyworodne, żyworodne)).

Re: Pytanie o zapłodnienie

: 7 maja 2011, o 14:13
autor: Karol4
wiem co to jest, chodzi mi o to że nie wiem w jaki sposób można rozpoznać jakie ono jest u danej gromady zwierząt, czy ma to z czymś związek, np ze środowiskiem życia czy coś innego?

Re: Pytanie o zapłodnienie

: 7 maja 2011, o 20:12
autor: AnnaWP
Na pewno - u organizmów lądowych trudno wyobrazić sobie zapłodnienie zewnętrzne, ale u wodnych może być tak lub tak. Obserwując zwierzaka można to stwierdzić, chociaż nie zawsze - jeśli widzimy akt kopulacji, to super. Chociaż np. tarło ryb może być również sugestywne, ale bezpośrednio w trakcie tarła wysypują się jaja, więc sprawa jest jasna.
No i to chyba sedno - jeśli widzimy jakieś kombinacje zwierzaków i nie zostają jajka, to możemy podejrzewać wewnętrzne(szczególnie jeśli potem samiczka zgrubnie i w końcu wysypie z siebie młode), jeśli w trakcie kombinacji pojawiają się jajka, to zewnętrzne. Bezsensowną rozrzutnością byłoby organizowanie narządów kopulacyjnych i składanie jaj jak przy zewnętrznym - tak sądzę.