Strona 1 z 1

Rośliny zarodnikowe rozmnażanie

: 6 lis 2016, o 11:46
autor: cinammon
W środowisku lądowym bardziej skuteczne dla roślin zarodnikowych jest rozmnażanie bezpłciowe (przez zarodniki) czy płciowe (przez gamety)? Uzasadnij wybór.

Re: Rośliny zarodnikowe rozmnażanie

: 6 lis 2016, o 19:57
autor: Nygga97
Skuteczniejsze jest raczej bezpłciowe, bo u roślin zarodnikowych(mszaki, paprotniki) do zapłodnienia wymagana jest woda.

Re: Rośliny zarodnikowe rozmnażanie

: 7 lis 2016, o 00:20
autor: IBiologia
Rośliny zarodnikowe na lądzie mają stałe warunki środowiska, dlatego korzystniejsze dla nich jest rozmnażanie bezpłciowe(przez zarodniki), które prowadzi do szybszego uzyskania większej ilości osobników potomnych bez konieczności dostosowywania się do zmiennych warunków środowiska.

Re: Rośliny zarodnikowe rozmnażanie

: 7 lis 2016, o 12:30
autor: AnnaWP
To nie jest bezpłciowe!
W rozmnażaniu bezpłciowym osobniki potomne są identyczne genetycznie z rodzicem.
Tu mówicie o rozmnażaniu płciowym, które przebiega w cyklu: gametofit, sporofit. Spory u roślin lądowych to mejospory, czyli tworzone po mejozie (a mejoza to jak najbardziej rozmnażanie płciowe)
I tak, skuteczniej przez zarodniki

BTW - zarodniki bywają i w rozmnażaniu bezpłciowym, u niektórych grzybów np. tworzą się mitospory - bez mejozy, a tylko przez mitozy. Wtedy to bezpłciowe

Re: Rośliny zarodnikowe rozmnażanie

: 7 lis 2016, o 21:25
autor: Nygga97
AnnaW_UO- rzeczywiście tłumaczyłaś mi to kiedyś, że to nie jest bezpłciowe, a w podręcznikach licealnych cały czas piszą, że to jest bezpłciowe, bo poprzez zarodniki się odbywa, ale ciężko to przyjąć, skoro tam występuje mejoza.

Re: Rośliny zarodnikowe rozmnażanie

: 8 lis 2016, o 08:04
autor: AnnaWP
Wiem, sprawdzałam to niedawno w podręcznikach nowej ery i taka dyrdymałka tam jest.
Najlepiej nie określać tego, pisać po prostu o pokoleniu sporofitowym i gametofitowym, nie wnikając w płciowość.
Jednak, często te same źródła, wymieniając sposoby rozmnażania bezpłciowego, nie wymieniają sporofitu - przecież sporofit tworzy kwiaty (u okrytonasiennych oczywiście), czyli organy generatywne!
Wymieniają rozmnóżki, bulwy, kłącza, rozłogi itd.

Zarodniki istotnie mogą być sposobem na rozmnażanie bezpłciowe (mitospory), albo płciowe (mejospory). Wiki w tym względzie jest bardzo poprawna.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Zarodnik
Podręczniki typu Ville nie prostują tego błędu, ale i nie powielają go. Polecam podręcznik Botanika. Morfologia Szweykowskich, tam dobrze wyjaśniają nie tylko budowę roślin, ale i narządy generatywne.