Strona 1 z 2

Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 14:26
autor: hubini
J/w, patrzę przez mikroskop na błony i wnętrza organizmów, ale są rozmyte i tęczowe". Kręciłem śrubą mikro, ale to nic nie dało, znów coś z kondensorem ?

trzymaj sie na razie dzialu dla poczatkujacych (:

planapo, może ty wiesz coś o tym?

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 18:10
autor: AnnaWP
Prawdopodobnie tak.
Zrobiłeś ustawienie Koehlera ponownie?
Nie wsadził Ci się żaden filtr?

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 18:31
autor: hubini
No nie wiem gdzie mam regulacje przyslony polowej, bo mam inny model niz pokazany na grzyby.pl tzn mam statyw B Zs1 i tam mam regulację natężenia światła(czy to może jest właśnie przysłona, tak czy inaczej mogę tym czymś regulować promienie światła, co ciekawe krawedz przyslony reguluje wysokoscia kondensora Może po prostu nie rozumiem takim zaawansowanym językiem, mógłby ktoś wytłumaczyć mi postępowanie sposobem masz tu jaskiniowcu pokrętełko takie okrągłe, z boku itd. I ŻADNEGO FILTRU, jedynie flirt

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 19:24
autor: AnnaWP
Co do przesłony, to w nowszych modelach jest pod stolikiem, w podstawie mikroskopu, a w starszych często jest z tyłu, jako taka metalowa obejma wokół żarówki. Spróbuj pokręcić tym.
Powinna tam być wajcha, ale w 100% wajcha się obrywa w trakcie użytkowania, i w każdym mikroskopie jaki miałam w ręce już jej nie było. Czasem zastępuje się ją śrubką jakąś.

Przesłony polowej nie reguluje się w osi, a jedynie się ją odpowiednio przymyka. Powinna oświetlać pole widzenia i nic więcej, a nie otwarta na całego.

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 19:27
autor: hubini
Pod stolikiem jest irysowa, to chyba nie to co?
Znów wróce do painta i wam to nabaźgrzę
Poza tym, nie widzę krawędzi przysłony, więc jak mam ustawić ostrość (to może dlatego bo mam szerokopolowy okular)

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 19:59
autor: marcin93

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-budowa.htm
Trochę pomoże w ogarnięciu sprzętu.

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 20:06
autor: hubini
NOSZ!. wiem gdzie co jest, powtorze Nie widzę krawędzi przysłony, więc jak mam ustawić ostrość (to może dlatego bo mam szerokopolowy okular)

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 20:08
autor: planapo
ja musialbym zobaczyc jakies zdjecia zeby probowac pomoc, na podstawie Twoich opisow nie podejmuje sie doradzac.

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 20:13
autor: marcin93
Staram się pomóc więc nie wiem dlaczego się denerwujesz.
Cytat z linku: układ mechaniczny kondensora: pozwala na regulacje położenia kondensora w pionie (ogniskowanie przysłony polowej w płaszczyźnie przedmiotowej w oświetleniu wg Koehlara). W bardziej zaawansowanych modelach możliwe jest też centrowanie kondensora względem osi optycznej mikroskopu. Wspomniany PZO Biolar posiadają regulowaną mechniczną blokadę (śrubę dystansową) zabezpieczający przed zbyt wysokim uniesieniem kondensora i wjechaniem w szkiełko przedmiotowe,
Nie daję takich linków z przydatnymi artykułami po to żeby Cię męczyć tylko by pomóc.

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 20:19
autor: hubini
[at] robię zdjęcia, na telefonie sie zapisuja a juz z kompa ich nie odczyta (nie widzi ich, ale to juz inny problem)

[at] nie denerwuje sie NOSZ to byl okrzyk radosci, ale do rzeczy, wlasnie chodzi mi o wycinki z tekstu z konkretnymi rzeczami, a nie ze wsrod linku mam szukac cytatu (leniwe, ale to jest szukanie igly w stogu siana)

Zapytam sie goscia od biologii, tylko watpie zeby pomogl bo w pracowni najbardziej zaawansowany mikroskop to Studar, ale moze cos wie wiecej na temat tego i tamtego

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 21:06
autor: AnnaWP
Nie, przesłona irysowa to coś innego.
Jak zamykasz przesłonę pola, to zamiast zmiany ostrości widać po prostu, że ci się zmniejsza pole widzenia. Widać jasny krążek i ciemną resztę.

Ten wałek to właśnie przesłona pola. Jeśli nie widzisz obrazu przesłony, to być może kondensor jest bardzo źle ustawiony w pionie.

Zrób jak pisałam w tamtym temacie - zamknij przesłonę pola, patrz co się dzieje. Potem podnoś kondensor i patrz co się dzieje. Jeśli zacznie uciekać na boki jaśniejsze światło - centruj je na środku. I tak po kolei, aż zobaczysz.

Re: Tęczowe błony

: 9 sty 2013, o 21:26
autor: hubini
Oto co zauważyłem przy zamkniętej przysłonie, ale jak kręce krawędzie tego światła nie robią się bardziej wyraźne!
POMOŻE KTOŚ?

Anna? planapo? Pickul? (szkolny biolog nie słyszał o jakimś oświetleniu)

Re: Tęczowe błony

: 11 sty 2013, o 12:12
autor: JohnyM
Podobno kupiłeś biolara, więc regulacje przysłony pola (to także jest przysłona irysowa) znajduje się na podstawie, przy porcie świetlnym? Masz kondensor abbego, achromatyczny czy aplantyczny? Normalnym jest, że przy prostych kondensorach bez korekcji i minimalnych błędach w ustawieniu przyrządów, obraz przysłony pola może być miejscami nieostry i powstaje efekt tęczy w pobliżu granicy przysłony.
Zrób tak:
Weź obiektyw 10x złap ostrość na preparacie, zamknij prawie całkowicie irysową przysłonę pola i całkowicie irysową przysłonę aperturową. Teraz powoli podnoś kondensor aż pojawi się jasny krążek, przy okazji centrując jego położenie. Jak będzie maksymalnie ostry, to otwórz przysłonę pola a potem przysłonę apertury do stosownych rozmiarów. Wraz ze wzrostem powiększenia, przysłona będzie coraz bardziej nieostra i wrażliwa na niedociągnięcia w ustawieniu.
I staraj się wyrażać trochę jaśniej, poczytaj i używaj podstawowych pojęć, które znajdziesz w linkach podanych w tym temacie, bo wciąż nie jestem pewny o to ci chodziło.