Strona 1 z 2

Mały zestaw pytań

: 30 gru 2014, o 17:13
autor: Bino
Takie pytania mącą mi w czaszce
1.Czy jeżeli kupię taki adapter do telefonów za 65zł, to obraz będzie w miarę ostry (mój telefon-8MP) Na kamerę mikroskopową dopiero odkładam.
2. Wyczytałem, że jeżeli dodam do kropli krwi kroplę soli fizjologicznej to zobaczę leukocyty- to prawda Jak to zrobić? Czy wystarczy szkiełko podstawowe na to kropla krwi kropla soli fizjologicznej i szkiełko nakrywkowe czy trzeba wykonać rozmam dodać innych barwników i wypalić nad palnikiem?
3. Wiem, że bakterie to skomplikowana sprawa, ale takie największe mnie ciekawią. Wiem, że trzeba wybarwić je metodą Grama ale skąd je wziąść? Jak można wykonać i czy trzeba prostą pożywkę
4. Aby zrobić preparat półtrwały, wystarczy szkiełko podstawowe, preparat, kropla wody, szkiełko nakrywkowe i to szkiełko obkleić wokół bezbarwnym zmazywaczem do paznokci (dop
iero zgłębiam się w barwniki i nie bardzo wiem czy coś jeszcze należy dodać)?
5. Co to jest imersja wodna Kiedy się ją stosuje?
6. Czy jeżeli w moim mikroskopie są gwinty RMS to czy będą pasować do niego obiektywy PZO Czy wpłynie to na widziany obraz?
7. Jak działa barwnik przyżyciowy np błękit metylenowy Nakładamy go bezpośrednio na preparat bez wody? Czy faktycznie preparat przeżyje.
8. Jaki palnik bardziej odpowiedni gazowy czy spirytusowy?
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

A i jeszcze trzy pytania: w jakich przypadkach stosuje się jodynę Czy kroplę wody koniecznie należy stosować przy mniejszym powiększeniu? Ja kropli wody nie dodałem i miałem przy powiększeniu 40 i 100X wyraźny obraz. Czy szkiełka nakrywkowe stosuje się tylko jeden raz nawet przy prostych preparatach

Re: Mały zestaw pytań

: 30 gru 2014, o 17:22
autor: LoginPiotrusia
ad. 1) z tego co widziałem, to tak.
ad. 3) barwniki tanio kupuje się w Dzierżoniowie. Linka podam Ci potem. Przepisy na pożywki są na internecie (PDA, PGA, MEA, WA).
ad. 4) właściwie tak, ale lepiej inne medium niż woda.
ad. 5) immersja wodna jest dla obiektywów, które są do niej dostosowane. Wówczas nie używasz olejku imersyjnego tylko wody. Działa to tylko z dedykowanymi do tego obiektywami.
ad. 6) tak, będa pasować. Nie, nie ma wpływu, chyba, że teraz masz lepsze obiektywy (lepszej jakości).
ad. 7) tak, albo do wody. Obojetnie. TAK, nie zabija komórek.
ad. IMHO gazowy, ale zapewne zależy do czego?

Re: Mały zestaw pytań

: 30 gru 2014, o 17:24
autor: LoginPiotrusia
Jodyna (lub IKI) to taki sam odczynnik jak inne (KOH, CRB, CB, CR itd.) - stosujesz gdy potrzebujesz zaobserwować jakąś reakcję (np. barwienie). Gdy nie wybarwiasz i gdy nie chcesz sprawdzić reakcji - nie dodajesz wcale.

Szkiełka nakrywkowe można myc i używać wielokrotnie.

Zdecydowanie polecam oglądać wszystko w jakimś medium, np. w wodzie. Mówimy odczywiście o preparatach biologicznych w świetle przechodzącym.

Re: Mały zestaw pytań

: 30 gru 2014, o 17:34
autor: Bino
Ja wyczytałem, że można zrobić pożywkę z żelatyny i rosołu- to prawda I jescze takie niby banalne pytania skąd pobrać te bakterie oprócz z człowieka. A jakie może być inne medium oprócz wody? Czy sama jodyna daje jakiś efekt? Dzięki za tak szybkie odpowiedzi.

Chodzi mi o to czego można zamiast wody użyć by te półtrwałe preparaty zrobić. Palnik to bardziej do tego barwienia Grama i innych barwień złożonych.

Tzn jeżeli chcę obserwować efekty barwienia to muszę dodać jodynę i co jeszcz może zastąpić wodę?

I jeszcze jedno pytanko. Czasami na niektórych preparatach np skrobii robią się takie czerwone krececzki, co to może być?

Nie stawiaj tylu pytajnikow, jeden starczy (
mod

Re: Mały zestaw pytań

: 30 gru 2014, o 18:18
autor: LoginPiotrusia
Ja wyczytałem, że można zrobić pożywkę z żelatyny i rosołu- to prawda

Pożywkę możesz zrobić ze wszystkiego. Są zarówno uznane pożywki bardziej lub mniej uniwersalne jak i takie, które są dedykowane dla konkretnych organizmów, np. pożywka żywicowa.
Wszystko co zagęścisz (żelatyna, agar), dodasz coś co jest pożywieniem (np. cukier) jest pożywką.

I jescze takie niby banalne pytania skąd pobrać te bakterie oprócz z człowieka.

Są wszędzie. Ziemia, powietrze, rośliny.

A jakie może być inne medium oprócz wody?

Każda substancja płynna?

Czy sama jodyna daje jakiś efekt?

Barwi amyloidalne elementy na niebiesko. Np. skrobię.

Chodzi mi o to czego można zamiast wody użyć by te półtrwałe preparaty zrobić.

Czegoś co dłużej paruje? Co jest gęstsze?

Tzn jeżeli chcę obserwować efekty barwienia to muszę dodać jodynę i co jeszcze może zastąpić wodę?

Każdy barwnik barwi. Różne inne odczynniki również mogą powodować reakcje barwne (np. KOH), zmiany koloru (np. ocet) czy odbarwienia (np. chlor).

LP

[Link] Mały zestaw pytań

: 30 gru 2014, o 18:49
autor: planapo
Niezmiennie aktualne lektury do eliminacji wiekszosci pytan, plus odnosniki tamże:

s-owniczek-poj-i-cz-sto-zadawane-pytani ... t62955.htm

kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm

Re: Mały zestaw pytań

: 30 gru 2014, o 18:57
autor: Bino
Dzięki za odpowiedzi.

Re: Mały zestaw pytań

: 30 gru 2014, o 19:38
autor: JohnyM
Uwielbiam ludzi biorących się za hodowle bakterii i pytających o takie rzeczy.

Re: Mały zestaw pytań

: 31 gru 2014, o 13:27
autor: Bino
Widzisz, ja dopiero zamierzam zrobić taką hodowlę i mam nikłe informacje na ten temat dlatego chcę uzupełnić wiedzę zadawając pytania osobom, które już czegoś takiego próbowały. Chciałem również rozwiać wątpliwości dotyczących tych rzeczy, których nie jestem w 100% pewny aby ta hodowla mi jako-tako wyszła.

Re: Mały zestaw pytań

: 31 gru 2014, o 15:42
autor: JohnyM
Hodowla mikroorganizmów jest uregulowana prawnie, planujesz popełnić przestępstwo i chwalisz się tym na forum.

Re: Mały zestaw pytań

: 31 gru 2014, o 16:52
autor: Bino
Dawno temu na jakimś pikniku nałkowym było sobie dość pokaźne stoisko z szalkami Petriego i można było dotykając palcem w coś takiego żelatynowatego, myślę że to była pożywka coś sobie wychodować. Mi po tygodniu powstał gruby biały nalot, który potem trochę pożółkł. Zgaduję, że to były bakterie lub coś koło tego. Wtedy ani teraz nie planowałem złamać prawa.

To te bakterie są zawsze, definitywnie zakazane

Re: Mały zestaw pytań

: 2 sty 2015, o 11:13
autor: LoginPiotrusia
Bino:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Hodowla_bakterii
Hodowla bakterii poza laboratorium jest zakazana. Osoby, które nie zastosują się do tego zakazu mogą odpowiadać przed sądem zgodnie z kodeksem cywilnym[1]. Jednakże składniki niezbędne do wykonania odpowiednich pożywek można legalnie nabyć w wielu sklepach chemicznych. Stwarza to realne zagrożenie bioterrorystyczne.

Mimo to niektórzy ludzie hodują bakterie w domu. Jako powód zakładania takich hodowli podają chęć zdobycia wiedzy. Zachowanie sterylności podczas nielegalnych hodowli jest osiągalne, jednak sprawia znaczne trudności. Przepisy na wiele pożywek znajdują się np. w Internecie[2]. Przy tego typu zabiegach niezbędne jest jednak posiadanie pewnej wiedzy z zakresu bakteriologii. Poza tym nie należy hodować bakterii patogennych, jedynie niektóre mikroorganizmy, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego (np. Lactobacillus)

[1] ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1 z dnia 4 czerwca 2003 r.

Re: Mały zestaw pytań

: 2 sty 2015, o 11:26
autor: planapo
Mysle, ze mamy tu raczej do czynienia z potrzeba zaspokojenia ciekawosci wiekszosci poczatkujacych w mikroskopowaniu, ktore pojawia sie po kilku pierwszych lekcjach biologii - zobaczyc bakterie, a nie powodowac zagrozenie terrorystyczne (