Strona 1 z 1

Czy rodzeństwo z jednego miotu to bliźniaki?

: 23 wrz 2011, o 21:38
autor: Smokofenek
Nurtuje mnie taki problem. Otóż czy np. małe kotki z jednego miotu są bliźniakami?

Dlaczego tak lub dlaczego nie?
Chciałbym nie tylko odpowiedzi logicznej Tak/Nie", ale także wyjaśnienia, czym konkretnie jest taki miot, jaka to jest ciąża, itp. Dlaczego właśnie można lub nie można rodzeństwa z jednego miotu nazwać bliźniakami :p

Z góry dziękuję.

Re: Czy rodzeństwo z jednego miotu to bliźniaki?

: 26 wrz 2011, o 12:25
autor: AnnaWP
Oczywiście, tak.

Bliźnięta to właśnie jeden miot.

Pytanie, jakie bliźnięta, bowiem mogą być jedno lub dwujajowe. W przypadku licznych miotów zwierząt niemal zawsze są to bliźnięta dwujajowe, czyli różniące się genetycznie, dokładnie tak samo jak rodzeństwo niebliźniacze.

Tylko niekiedy zdarzają się bliźnięta jednojajowe, czyli powstałe z jednej zygoty. Nie widzę powodu, dla którego taka sytuacja nie mogłaby występować u innych ssaków.

Re: Czy rodzeństwo z jednego miotu to bliźniaki?

: 6 kwie 2013, o 00:03
autor: Korczaszko
Owulacja u kotek jest prowokowana kryciami (zazwyczaj jedno krycie nie powoduje owulacji), dlatego w macicy takiej kotki pływa sporo plemników różnych kotów - dlatego koty z jednego miotu mogą mieć różnych ojców. Zresztą u suk też się to zdarza, jeśli są kryte przez wiele psów (choć nie mają owulacji prowokowanej).
Nie wiem czy takie kociaki mające różnych ojców można nazwać bliźniakami niby są z jednej ciąży, a bliźniaki dwujajowe to zawsze inny materiał genetyczny. ale bliźniaki z różnymi ojcami ?

Re: Czy rodzeństwo z jednego miotu to bliźniaki?

: 6 kwie 2013, o 10:18
autor: AnnaWP
Tak, to nadal są bliźniaki. Takie przypadki zdarzały się i u kobiet, które współżyły w krótkim czasie z kilkoma partnerami.

Re: Czy rodzeństwo z jednego miotu to bliźniaki?

: 16 lut 2020, o 17:08
autor: Krówsko
Błąd logiczny.
Jest taka dziecięca zagadka: Dwójka dzieci urodziła się u jednej matki mniej więcej w tym samym momencie i ma tych samych rodziców, a nie są bliźniakami. Jak to możliwe?
Odpowiedź:
Są dwójką spośród np. trojaczków lub czworaczków.

A więc koty z jednego miotu wcale nie muszą być bliźniakami.