Strona 1 z 1

Chloroplasty w komórkach skórki

: 28 mar 2016, o 11:20
autor: Hymenophyllum
Zdanie: w komórkach skórki roślin lądowych nie ma chloroplastów". Prawdziwe czy nie i dlaczego?
[To nie jest żadne zadanie maturalne, sam to wymyśliłem ]

Re: Chloroplasty w komórkach skórki

: 28 mar 2016, o 11:56
autor: kinga1505
Jest to prawda, chloroplasty w skórce występują wyłącznie u roślin wodnych. Dzieje się tak dlatego, że do wody dociera mała ilość światła i w ten sposób zwiększają intensywność fotosyntezy. Myślę, że brak chloroplastów w skórce roślin lądowych wiąże się z zapobieganiem fotooksydacji chlorofilu (do powierzchniowych warstw liścia dociera dużo światła słonecznego).

Re: Chloroplasty w komórkach skórki

: 29 mar 2016, o 09:11
autor: AnnaWP
to prawda, w komórkach skórki występują leukocyty sensu stricte, nie magazynujące. Jedynie w komórkach aparatu szparkowego występują chloroplasty.

Re: Chloroplasty w komórkach skórki

: 29 mar 2016, o 15:33
autor: Hymenophyllum
To gdzie te chloroplasty są i dlaczego?

Przy okazji nasuwa mi się pytanie: aparaty szparkowe są po spodniej stronie liścia, tak? dlaczego?

Re: Chloroplasty w komórkach skórki

: 29 mar 2016, o 16:05
autor: Anthrax
W większości przypadków aparaty szparkowe są po spodniej stronie liścia. Ogranicza to parowanie wody (mniejsza ekspozycja aparatu szparkowego na światło słoneczne niż w przypadku gdyby był on na górnej powierzchni liścia).

Jednak są wyjątki - liście pływające na powierzchni wody mają aparaty szparkowe na górnej powierzchni liścia (powód jest tutaj dość oczywisty), a liście całkowicie zanurzone nie mają ich w ogóle.

Re: Chloroplasty w komórkach skórki

: 29 mar 2016, o 17:49
autor: AnnaWP
Chloroplasty zdarzają się w różnych tkankach. Przede wszystkim miękisz w częściach nadziemnych: miękisz asymilacyjny liści, miękisz kory pierwotnej łodygi. Ale też w np. kolenchymie mogą być. Dopóki łodyga jest cienka i nie okryta grubą korą, mogą być też w miękiszu łykowym i drzewnym, a w miękiszu promieni łykodrzewnych zachowują się bardzo długo, nawet przy grubej dość korze - nie wiemy dlaczego.

Generalnie każda żywa komórka, która z jakiegoś powodu nie ma innego typu plastydów, a ma kontakt ze słońcem, może zawierać chloroplasty.

Na drugie pytanie odpowiedziano.