Strona 1 z 1

Fotosynteza a chemosynteza

: 5 maja 2016, o 10:06
autor: decadence555
W książce mam napisane ze bakterie siarkowe przeprowadzają chemosyntezę, a gdzieś indziej ze fotosyntezę. Jak to jest z tymi bakteriami siarkowymi?


Re: Fotosynteza a chemosynteza

: 5 maja 2016, o 11:41
autor: Rend
Z tego co pamiętam, to określenie siarkowe wskazuje jedynie na substrat, bo mogą być zarówno chemosyntetyczne siarkowe, utleniające związki siarki np. do kwasu siarkowego, ale również fotosyntetyczne siarkowe (zielone lub purpurowe), które utleniają siarkowodór do siarki, która w tym przypadku powstaje na tej samej zasadzie co tlen w fotosyntezie oksygenicznej


Re: Fotosynteza a chemosynteza

: 5 maja 2016, o 18:19
autor: flavien
Zgadzam się z powyższym. Nazwa bakterie siarkowe to nietaksonomiczna grupa bakterii, zarówno foto jak i chemosyntezujących. Generalnie jednak zauważyłem tendencję, że ogólnie siarkowe to raczej te które chemosyntezują, a purpurowe i zielone - fotosyntezują.

Re: Fotosynteza a chemosynteza

: 6 maja 2016, o 17:54
autor: AnnaWP
Dodam tylko, że chodzi o dwa mechanizmy:
jeden to pozyskanie energii, w fotosyntezie daje ją światło, w chemosyntezie - związki chemiczne, które można utlenić. Jednym typem takich związków są związki siarki - bakterie chemosyntetyzujące siarkowe.

drugi mechanizm to problem skąd wziąć elektrony do fazy jasnej. Normalnie korzysta się z wody, ale bakterie musiały próbować innych rozwiązań, produkcja trucizny nie jest najlepszym pomysłem, o ile nie ma się metody na zmetabolizowanie tej trucizny. Więc wcześniej (prawdopodobnie) pobierały elektrony z innych związków, w tym znowu związki siarki.