Strona 1 z 1

chlorek żelaza III * 6H2O

: 27 lip 2013, o 17:23
autor: zyzio
Co się mogło stać z moim chlorkiem żelaza III, który zamiast żółtych kryształków jest gęstą emulsją o barwie brunatnej, tak jakby nasączony został wodą i zatęchł, nie wiem jak to konkretnie ująć, więc zaraz dołącze zdjęcie. Dostarczono mi go 2 dni temu i był przechowywany w butelce w moim domowym labolatorium obok tlenku cynku, amoniaku, fenoloftaleiny, wodorofosforanu sodu, siarczanu miedzi. Może mieć znaczenie zbyt duża wilgotność powietrza? Niestety muszę stwierdzić , że już chyba do niczego się nie nadaje. Ciekawi mnie czy da się chociaż w kilku procentach cofnąć reakcję.

Re: chlorek żelaza III * 6H2O

: 27 lip 2013, o 17:41
autor: zyzio
Mój chlorek żelaza

Re: chlorek żelaza III * 6H2O

: 27 lip 2013, o 18:34
autor: DMchemik
A dostarczono ci go jako FeCl3*6H2O? Wątpię, żeby w 2 dni tak wody naciągnął, że aż się rozpłynął do tego widać ślady hydrolizy chyba. Musiał być już wcześniej nieszczelnie zamknięty. Pozatym w jakiej temperaturze go trzymasz? Bo czysty topi się w 37 stopniach, jak naciągnie wody, to w niższej, po pierwsze spróbuj go ochłodzić i zobacz czy się zestali.

Re: chlorek żelaza III * 6H2O

: 27 lip 2013, o 19:11
autor: zyzio
W temperaturze pokojowej go trzymałem 25 stopni około. Spróbowałem go ochłodzić i się zestalił, jest trochę lepiej. Chyba nie ma sensu, żebym go teraz już reklamował

Re: chlorek żelaza III * 6H2O

: 27 lip 2013, o 19:34
autor: MedChem
Wygląda na to, że rzeczywiście pochłonął wodę z powietrza. Nie jest to pierwszy przypadek roztopionego FeCl3 z jakim się spotkałem. Kiedyś po przesypaniu go z oryginalnego pojemnika do wydaje się szczelnej butelki, po paru dniach zrobił się z niego roztwór. Znam przypadek, że po otwarciu oryginalnego pojemnika też po jakimś czasie coś takiego zaszło, ale raczej winą w tym wypadku obarczyć można było nieszczelność lub jego uszkodzenie.

Z mojego doświadczenia wiem, że tak to z tym chlorkiem bywa, że trzeba go przechowywać w bardzo szczelnym pojemniku bo rzeczywiście pochłania szybko wodę.

Wydaje mi się, że twój odczynnik nadaje się już tylko do utylizacji. Chyba, że potrzebujesz go tylko do sporządzenia roztworu o bliżej nie określonym stężeniu. Możesz spróbować przelać tą maź do kolby rozpuścić w sporej ilości wody destylowanej (250 - 500 cm3) i dodać 5cm3 stężonego kwasu solnego.

Re: chlorek żelaza III * 6H2O

: 28 lip 2013, o 10:38
autor: DMchemik
można spróbować go odparować, ale będzie trochę roboty z tym.

Wiele jest soli silnie higroskopijnych. Na przyszłość trzymaj odczynniki suchym miejscu, a szczególnie wrażliwe w eksykatorze (może to być słój czy pojemnik z CaCl2).