Strona 1 z 1

Testy z krwi czy testy skórne?

: 30 kwie 2014, o 13:06
autor: 13112015
Czy testy alergiczne z krwi są dokładniejsze od testów skórnych?
Czy może się zdarzyć w przypadku alergenu/alergenów, że wynik testu skórnego wyjdzie ujemny, a testu z krwi dodatni (albo że odczyn w teście skórnym wyjdzie słabszy, a w teście z krwi silniejszy - nie wiem, jak to dokładnie się nazywa, ale chyba wiadomo, o co chodzi)?
Czy przed wykonaniem testów z krwi trzeba odstawić leki przeciwhistaminowe, a jeżeli tak, to na jak długo?

Re: Testy z krwi czy testy skórne?

: 26 paź 2014, o 01:05
autor: persil1991
Dla potomnych:
Testy z krwi (IgE swoiste) można wykonać u osób stosujących leki p/histaminowe, w przypadku testów skórnych należy je odstawić na kilka tygodni przed badaniem.
Jednak z objawami lepiej korelują testy skórne.


Re: Testy z krwi czy testy skórne?

: 22 mar 2016, o 14:38
autor: biolog68
Również jestem zainteresowany tematem. Od jakiegoś czasu rozważam testy, które pomogą mi dowiedzieć się czy są jakieś produkty żywnościowe, których powinienem unikać. W dzieciństwie miałem skazę białkową i uczulenie na gluten, jednak z czasem i samoistnie przeszło. Jednak czasami odczuwam różne dolegliwości i jestem pewien, że chodzi właśnie o dietę, dlatego chciałbym się dowiedzieć, które z tych testów są bardziej precyzyjne.

Re: Testy z krwi czy testy skórne?

: 22 mar 2016, o 17:49
autor: persil1991
Złotym standardem diagnostycznym w alergiach pokarmowych jest zastosowanie najpierw diety eliminacyjnej, która polega na wykluczeniu z codziennego jadłospisu na 7–14 dni pokarmu podejrzewanego o wywoływanie objawów chorobowych, a następnie próby prowokacyjnej, czyli ponownym wprowadzeniu do diety badanego pokarmu.

Można także wykonać testy skórne punktowe (przez zastosowanie testów prick by prick można właściwie zbadać uczelnie na dowolny składnik pokarmowy), a cena takiego badania jest niewielka, około 3-5 zł / jeden alergen. Do badania należy się zgłosić po odstawieniu leków p/histaminowych (na tydzień - dwa tygodnie przed badaniem).