Strona 1 z 1

Orzech włoski - określenie wieku

: 28 lip 2012, o 22:19
autor: Ciekawy111
Dzień dobry

Oglądając film Vinci Juliusza Machulskiego spotkałem się z tekstem:

"Magda -Da Vinci to orzech. Na szczęście. Po już 50 lat po ścięciu orzechu nie da się określić wieku drewna, równie dobrze może mieć 51, co 600 lat.
Szerszeń -Skąd to wiadomo?
Magda -Dentrochronologia. Sęk w tym, że orzech włoski o tak szerokim pniu u nas nie rośnie."Pogrubiony tekst mnie ciekawi .
Szukając informacji na ten temat (opierając się głównie o google) niestety odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie nie uzyskałem dlatego też przychodzę z tym problemem do Was, mając cichą nadzieję iż pomożecie mi w potwierdzeniu owych słów konkretnymi dowodami )).

W internecie więcej jest stron dotyczących możliwości wycinania drzew, potrzebnej na to zgody i o określaniu wieku żywych drzew aniżeli o wieku orzecha włoskiego którego rzekomo nie da się określić 50 lat po jego ścięciu

Szukałem długo i bez większych sukcesów tak więc za odpowiedzi poparte (najlepiej) naukowymi dowodami z góry wielkie dzięki

Re: Orzech włoski - określenie wieku

: 29 lip 2012, o 08:28
autor: AnnaWP
Pierwsze słyszę.
Dendrochronologia to dość prężna dziedzina, a u nas nawet drzewa rozpierzchłonaczyniowe wykazują jednak przyrosty widoczne pod mikroskopem, więc.