Strona 1 z 1

Nietoperze

: 1 paź 2012, o 17:28
autor: plastikowa biedronka
Mam problem, pytanie na które może któryś z użytkowników będzie mógł mi odpowiedzieć, pomóc, nakierować na coś. Szukałam w różnych książkach, artykułach, na forach i nic nie znalazłam.

Metody za pomocą których można obliczyć stratę masy ciała zwierzęcia?

Będę wdzięczna za jakikolwiek odzew.

Re: Nietoperze

: 8 paź 2012, o 18:28
autor: Kastia1Q
Jakoś Ci nie chcą odpowiedzieć

Re: Nietoperze

: 10 paź 2012, o 09:39
autor: Miłośnik123
Bo to jest bardzo trudne pytanie, ciężko znaleźć osobę, która interesuje się takimi problemami. Chociaż przyznam, że sam jestem ciekaw odpowiedzi:)

Re: Nietoperze

: 30 sty 2015, o 08:55
autor: Kledrutis
Miałem coś na wykładzie w Szkole Gospodarstwa Wiejskiego ale szczerze mówiąc nic nie pamiętam z tego wgl tego nie ogarnąłem wtedy.

Re: Nietoperze

: 30 sty 2015, o 13:17
autor: plastikowa biedronka
Był to temat mojej pracy licencjackiej. Teraz już znam odpowiedz i w skrócie podzielę się tym, gdyby ktoś miał podobny problem.
O pierwszej metodzie jest dużo w polskiej literaturze. Natomiast jeśli chodzi o metodę drugą, to tylko literatura anglojęzyczna.

Metoda 1.
Typową metodą obliczania utraty masy ciała nietoperzy jest złowienie osobniki w specjalne, nie zagrażające życiu siatki, przewiezienie ich do laboratorium i zważenie przed i po okresie hibernacji. Do ważenia można również zastosować wagę terenową. Wyniki przed okresem zimowym zostają zapisane, nietoperze wracają do swojego naturalnego środowiska i na wiosnę są łapane ponownie i proces się powtarza. W ten sposób poznajemy ile wynosi ubytek masy, spowodowany okresem snu.

Metoda 2.
Kolejną metodą powszechnie używaną i znaną na świecie – w Polsce też, ale ze względów finansowych rzadziej używaną jest TOBEC.
TOBEC – Total Body Electrical Conductivity, jest metodą stosowaną do obserwacji zmian w różnicach masy ciała zwierząt o mniejszych rozmiarach, takich jak małe ptaki, gady, ssaki, w tym nietoperze. Urządzenia stosowane w tej metodzie są zdolne do pomiaru składu ciała zwierząt, których masa ciała waha się od 2g do 20g.
Metoda ta polega na mierzeniu indukcyjności, poprzez przepuszczenie bardzo słabego prądu elektrycznego i monitorowaniu zmian. Jest ona oparta o zasadę Harkera, która mówi o bioelektrycznej przewodność.