Strona 1 z 1

Glukoneogeneza od glutaminianu

: 15 sie 2011, o 13:33
autor: Mastermind
Mam wątpliwości przy zadaniu egzaminacyjnym glukoneogeneza od kw. asparaginowego i glukoneogeneza od kw. glutaminowego. Czy w glukoneogenezie od asparaginianu zachodzi jego transaminacja przy udziale 2-oksyglutaranu do szczawiooctanu? Jeśli tak, to gdyby zacząć od glutaminianu to ulegałby on transaminacji przy udziale szczawiooctanu do asparaginianu a następnie ponownie transaminacji do szczawiooctanu? Wydaję mi się to trochę dziwne (i zakręcone).

Reakcja transaminacji o której mowa (zdjęcie robione telefonem. Skaner chwilowo jest unieruchomiony )

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 15 sie 2011, o 15:32
autor: Sucharki z Myszkami
A co to za pytanie egzaminacyjne ?
Wątpię, żeby było napisane glukoneogeneza od kw. asparaginowego i wolne miejsce na rozwiazanie zadania

Popatrz - glukoneogeneza (podobnie z reszta, jak inne szklaki) nie wymaga wprowadzania substratu tylko w jednym konkretnym miejscu - wcale nie musza one wchodzic przez szczawiooctan.

Owszem asparaginian do glukoneogenezy wchodzi przez szczawiooctan, ale juz glutaminian oddaje grupe aminowa (moze z tego powstac glutamina) i wtedy staje sie alfe-ketoglutaranem.
Alfa-ketoglutaran (czy 2-oksyglutaran, jak piszesz ty) jest intermediatem Cyklu Krebsa stad jest droga prosta do szczawiooctanu, a ten moze bez problemu wejsc w glukoneogeneze.

Akurat tutaj dwa rozne aminokwasy wchodza w jednym miejscu (chociaz droga do tego miejsca jest rozna), ale na przyklad seryna by wchodziła (chyba, nie jestem w 100% pewien) jako 3-fosfoglicerynian.

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 15 sie 2011, o 16:48
autor: Mastermind
Zadanie na egzaminie to napisać ciąg reakcji glukoneogenezy kiedy prekursorem będzie właśnie asparaginian lub glutaminian. W przypadku mleczanu/pirogronianu nie miałbym takich problemów. W takim razie, jeśli dobrze rozumiem, to alfa-ketoglutaran musi przejść jeszcze kilka ładnych przekształceń w cyklu Krebsa do szczawiooctanu. Ok, dzięki za pomoc. Miałem problem z odnalezieniem jakichś odpowiedzi na moje pytanie. A na marginesie to nazwę 2-oksyglutaran podawałem za prof. Minakowskim.

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 15 sie 2011, o 17:01
autor: Sucharki z Myszkami
Tak, z resztą znaczna część aminokwasów przechodzi właśnie przez Krebsa zanim zostanie zużyta w glukoneogenezie.

Co do nazwy - nie mówiłem przecież, że jest źle. Po prostu nie wszyscy wiedzą, że funkcjonują dwie nazwy. Tylko alfa-ketoglutaran jest powszechniejszy (i chyba nim operuje Stryer). To tak samo, jak z sukcynylo-CoA i bursztynylo-CoA. Cząsteczka jedna, a nazwy dwie.

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 15 sie 2011, o 19:58
autor: Medycyna Lwów
sukcynylo-CoA to nazwa bezmyślnie przetłumaczono z angielskiego succinate".

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 16 sie 2011, o 09:28
autor: Sucharki z Myszkami
Możliwe, nie zmienia to faktu, że jest często używana w polskim. O na przykład Biochemia Harpera.

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 25 sie 2011, o 13:47
autor: Mastermind
Pozwolę sobie zadać tutaj kolejne pytanie, coby nie zakładać dla każdej mojej wątpliwości osobnego tematu.

Przyznam szczerze, że tłuszcze to moja pięta achillesowa. Mam może odrobinę nietypowe pytanie odnośnie utleniania kwasów tłuszczowych. Nauczyłem się schematu beta-oksydacji z Harpera i tam wzór kw. tł. kończy się grupą -OH. Ale kiedy spoglądam na wzory różnych kw. tł. (np. stearynowego) to wszystkie kończą się grupą -COOH. Nie rozumiem tego. Dlatego mam problem z zagadnieniem beta-oksydacja kwasu stearynowego.

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 25 sie 2011, o 15:14
autor: AnnaWP
Grupa COOH - czyli grupa karboksylowa, to tak naprawdę węgiel połączony z tlenem dwoma wiązaniami, i grupą OH jednym wiązaniem. Ale poprawnie pisze się COOH.

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 25 sie 2011, o 15:44
autor: Mastermind
No tak, nie pomyślałem, że przed grupą -OH jest przecież jeszcze C=O. Dzięki. Czuję jednak, że na tym moje problemy się nie skończą.

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 2 wrz 2011, o 10:54
autor: Mastermind
Kolejne może nietypowe pytanie. Czym jest cykl HMG? Mam takie enigmatyczne zagadnienie i nie jestem pewny jaka jest poprawna odpowiedź. Na próżno szukać określenia cykl HMG w Harperze. Nawet google nie pomaga.

Wiem, że HMG to skrót od hydroksymetyloglutarylu i że HMG-CoA to związek pośredni w syntezie cholesterolu. Sam myślałem, że cykl HMG to będzie regulacja syntezy cholesterolu na poziomie reduktazy HMG-CoA, ale moja koleżanka twierdzi, że poprawną odpowiedzią na to pytanie jest ketogeneza. :O

Re: Glukoneogeneza od glutaminianu

: 18 sie 2018, o 19:25
autor: miodowata
ale kosmiczny temat