Strona 1 z 1

Ołów, wpływ na układ krwiotwórczy

: 12 lut 2019, o 11:35
autor: patricia1819
Witam,
Bardzo proszę o interpretacje mechanizmu poniżej. Oraz, co na końcu się dzieje, na czym to polega, proszę o dokładne rozpisanie, poniewaz kompletnie tego nie rozumiem. Z góry dziękuje!
olow.png

Re: Ołów, wpływ na układ krwiotwórczy

: 12 lut 2019, o 21:52
autor: kliop
Szlak w słupku pod Mechanizm syntezy hemoglobiny to ciąg reakcji, które prowadzą do wytworzenia hemoglobiny w organizmie. Po lewej jest 1 Pb, 2 Pb itd. - tych Pb jest pięć i jest to pięć punktów, w których ołów hamuje ten szlak. A całkiem po prawej są wypisane substancje, które się kumulują jak się zablokuje ołowiem ten szlak.

Re: Ołów, wpływ na układ krwiotwórczy

: 13 lut 2019, o 08:07
autor: patricia1819
Dobrze, jeżeli chodzi o omówienie tego schematu, to jak najbardziej rozumiem. A co się dzieje po tym schemacie? Bo są ta reakcje, które maja niekorzystny wpływ na organizm, jaki? co się dzieje z ta hemoglobina, hemem?

Re: Ołów, wpływ na układ krwiotwórczy

: 13 lut 2019, o 18:15
autor: kliop
Wpływ na organizm: 1. hemoglobina nie powstaje, więc erytrocyty jej nie zawierają i jest gorsze dostarczanie tlenu do tkanek 2. gromadzą się toksyczne związki (te z prawej rubryki), które powodują objawy (przeczytaj o porfiriach)
Hem i hemoglobina w obecności ołowiu nie powstają lub powstaje tego znacznie mniej.

Re: Ołów, wpływ na układ krwiotwórczy

: 14 lut 2019, o 10:23
autor: patricia1819
Super, dziękuje a czy orientujesz się może na temat dalszych etapów po schemacie w tym poście? Gorsze dostarczanie tlenu do tkanek, czyli jakoś to się nazywa? nie chodzi mi o chorobę, ale o szereg dalszych reakcji, jakiś stres oksydacyjny? Czy jest do tego jakiś schemat? Obawiam sie, ze gdy skończę na tym schemacie przedstawianie wpływu ołowiu na organizm, prowadzący tego nie zaliczy Głownie chodzi mi o to (najlepiej pokazane na schemacie), co sie dzieje po tym jak ta hemoglobina nie powstaje, co się dzieje na poziomie komórkowym. Bardzo proszę o pomoc

Re: Ołów, wpływ na układ krwiotwórczy

: 15 lut 2019, o 23:27
autor: kliop
Niska zawartość tlenu we krwi nazywa się hipoksemią, a niedotlenienie tkanek hipoksją. Nie ma tam za dużo reakcji. Glukoza jest przekształcana do kwasu mlekowego zamiast do CO2, czyli najpierw jest glikoliza, a następuje wytworzenie kwasu mlekowego, do tych 2 reakcji możesz znaleźć schematy. Ogólną konsekwencją jest to, że narządy gorzej funkcjonują.

Re: Ołów, wpływ na układ krwiotwórczy

: 16 lut 2019, o 09:28
autor: patricia1819
Dobrze A czy mozna przy hipoksji powiedziec cos o HIF-1? Poniewaz musze sie odwolywac do schematow, a mam problem ze znalezieniem odpowiednich. W zalaczniku zalaczam taki schemat, zrodlo:

Kod: Zaznacz cały

docplayer.pl/72068525-Kontrola-ekspresji-genow-przez-hipoksje-wyklad-3-biochemia-stresu-oksydacyjnego.html
Może tam się cos znajdzie konkretnego? Nie za duza wiedze mam w tym temacie, dlatego tez nie wiem za bardzo ktory schemat bedzie odpowiedni.
nw1.png

Re: Ołów, wpływ na układ krwiotwórczy

: 16 lut 2019, o 11:12
autor: kliop
Pierwszy raz słyszę o tym białku, ale ze schematów wynika, że jego wzrost aktywności jest mechanizmem kompensacyjnym. Przekształcenie glukozy do kw. mlekowego (jak się dzieje w nieobecności tlenu) daje dużo mniej energii niż do CO2 (w obecności tlenu) i dlatego musi być dostarczone tej glukozy do komórki więcej, co zapewnia zwiększona aktywność HIF1.