Strona 1 z 1

UFC - jakie obiektywy kupic?

: 7 lut 2012, o 07:59
autor: leoo
Witam, mam do kupienia zestaw UFC do biolara. Teraz pytanie. Czy w tym zestawie mozna uzyc obiektywow PzH ? Czy tylko PzA i PzS?
Pozdrawiam Serdecznie

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 8 lut 2012, o 19:02
autor: _Marcin_
Do UFC podejdą obiektywy oznaczone PhA i PhS- dla nich sątam bynajmniej przysłony(20 i 40x), natomiast obiektywy PhZ mają dwa współosiowe pierścienie i wymagany jest dla nich specjalny kondensor z polaryzatorem. Dałoby się pewnie jakoś dorobić odpowiednie przysłony ale byłoby to problematyczne- po dwie na obiektyw.

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 9 lut 2012, o 05:33
autor: leoo
Dzieki za odpowiedz. A czym miedzy PhS a PhA bedzie roznica jaks w tym co bedzie widoczne? Czy bedzie to samo?
Pozdrawiam Serdecznie

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 9 lut 2012, o 05:50
autor: planapo
kontrast fazowy dodatni albo ujemny, a bardziej zrozumialym jezykiem: negatyw i pozytyw tu jest kilka fajnych przykladow pokazujacych roznice

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/articles/phasecontrast/phasemicroscopy.html

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 9 lut 2012, o 06:17
autor: leoo
Dzieki za pomoc. Widze ze najlepiej kupic oba zestawy obiektywow. Na DIC szans nie ma wiec chociaz jakas namiastka w postaci UGC musi wystarczyc.
To jeszcze pozwole sobie zapytac tutaj. W zestawie UFC jest tez filtr ciemnego pola. Czy to jest dobre czy lepiej kupic kondensor ciemnego pola osobny?
Dzieki Pozdrawiam

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 9 lut 2012, o 09:37
autor: _Marcin_
Co do ciemnego pola z tego zestawu, działa pewnie dobrze ze słabszymi i średnio powiększającymi obiektywami(do 40x teoretycznie powinno być ok, jak jest w istocie, nie wiem). Ten osobny kondensor jest to kondensor olejowy, żeby prowadzić obserwacje musisz stosować imersję kondensor-szkiełko podstawowe. Mocne obiektywy o apreturze równej lub powyżej 1,0 muszą mieć wbudowane i rgulowane przysłony aperturowe(np. obiektywy 100x dla DF występują tylko z przysłonami) .

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 9 lut 2012, o 09:53
autor: planapo
obiektywy 100x ze zmienna NA sa niestety bardzo rzadkie i raczej szybko schodza na ebayu czy allegro.

kondensor olejowy do DF masz tutaj: allegro 2104676774

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 9 lut 2012, o 14:42
autor: uriuri
Kontrast fazowy daje obraz przypominający relief , jest bardziej trójwymiarowy , a niektóre przeźroczyste powierzchnie są nieprzeźroczyste , tylko widać ich strukturę np: fajnie wygląda ludzki włos . Obraz przy czarno-białych zdjęciach wygląda trochę podobnie do tych uzyskiwanych z mikroskopu skaningowego .
Ta technika jest bardzo dobra do robienia zdjęć , bo jest większy kontrast i wyraźniej widać krawędzie , za pomocą śrub centrujących kondensor , lub przysłoną polową można lekko sterować cieniami , co jeszcze bardziej uwydatnia ten efekt .
Podobny efekt można również uzyskać za pomocą kombinacji filtra uniwersalnego albo własnoręcznie zrobionych filtrów do KF (obie metody opisali na forum koledzy Planapo i Pickul ) .
Dołączam zdjęcie , zrobione wczoraj przy pomocy własnoręcznie wykonanego filtra ( obiektyw 40x , niestety nicień był bardzo mały)

Na moim obecnym mikroskopie , w obiektywie x100 praktycznie nie widać efektu jaki daje kontrast .

Ja osobiście nie zauważyłem różnicy pomiędzy obrazem uzyskiwanym z obiektywami do kontrastu , a zwykłymi achromatami ,ale używałem tego zestawu bardzo amatorsko , więc pewnie przy bardziej profesjonalnych badaniach ma to znaczenie .

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 9 lut 2012, o 16:17
autor: planapo
Kontrast fazowy daje obraz przypominający relief, jest bardziej trójwymiarowy, a niektóre przeźroczyste powierzchnie są nieprzeźroczyste
to raczej DIC daje taki obraz.

Re: UFC - jakie obiektywy kupic?

: 9 lut 2012, o 17:02
autor: uriuri
Kontrast też daje taki efekt jak opisałem , ale w DIC jest więcej możliwości sterowania parametrami obrazu , przez co końcowy efekt jest o wiele ciekawszy .
Przy KF próbka czasami przypomina księżycowy krajobraz , co jeszcze bardziej zachęca do zabawy z mikroskopem , bo daje nowe spojrzenie na płaskie i przeźroczyste obiekty , które widzimy dosłownie w innym świetle

Ciekawe jak by to działało ze stolikiem w mikroskopie polaryzacyjnym , w którym można by obrócić próbkę o dowolny kąt . Możliwe , że udałoby się uzyskać jeszcze ciekawsze obrazy .
Biolar z SK14 ma obracany stolik o 360 stopni , ale nie jest to obrót współosiowy .