Strona 1 z 3

Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczanie..

: 16 cze 2013, o 11:00
autor: phpsql
Witajcie,

dzięki Waszym poradom stałem się już posiadaczem mikroskopu Zeiss Amplival.

Nigdy nie interesowałem się mikroskopami i tym, co mogą mi dać, gdy się je lepiej ustawi. Zawsze tylko na nich pracowałem.
Teraz przyszedł chyba czas na to, aby dopytać o dziesiątki interesujących mnie rzeczy, poznać nowe nazwy i określenia, optymalnie ustawić mikroskop i uzyskać tyle, ile on oferuje. Powoli bym chciał w tym wątku pytać Was o różne sprawy i korzystać z Waszej wiedzy.

pozdrawiam
phpsql

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 16 cze 2013, o 11:34
autor: JohnyM
Jak trzymasz prawą śrubę makro, a kręcisz lewą, to regulujesz siłę potrzebną do przesuwu stolika. Analogicznie z kondensorem, jak zbytnio poluzujesz, to będą ci same opadały. Zoom ustaw na jak najmniejszy i korzystaj z niego jak najmniej, tylko na wartości powiększeń między obiektywami. Masz chyba najlepszy kondensor do mikroskopu jaki stworzono. Regulujesz sobie płynnie rozmiar punktu świetlnego i aperturę. Możesz korzystać z jednego pierścienia do kontrastu fazowego itp.

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 16 cze 2013, o 11:36
autor: planapo
gratulacje i czekamy na efekty (: sprzet godny (:

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 16 cze 2013, o 11:41
autor: phpsql
1. OŚWIETLENIE

Za źródło światła służy mi w tym mikroskopie żarówka Narva 6V 15W. (FOT.1). To, co umieściłem na FOT.1a to jest żarnik, prawda?

Cały oświetlacz z żarówką wkłada się w tubus umieszczony z tyłu mikroskopu, przy podstawie (FOT.2).
Przy tym tubusie jest wajcha, która opuszcza lub podnosi matowe szkiełko (FOT.2A).

Ponieważ w zasilaczu nie mam funkcji (jaśniej-ciemniej) a na razie go nie przerobiłem - widzę, że podobnie jak w PZO MB30 jest tu przy żarówce przysłona sterująca ilością wpuszczanego światła (FOT.3). Na górze na podstawie mikroskopu jest pokrętło sterujące tą przysłoną (FOT.3a).

PYTANIA:

- ta żarówka daje brzydkie, żółte światło. Czy da się z nią coś zrobić, czy po prostu zbyt przyzwyczaiłem się do białych LEDów i do momentu ewentualnej wymiany oświetlenia muszę zaakceptować to, że mam żółte światło?

- zauważyłem, że gdy włożę oświetlacz do tubusu, to gry kręcę w nim oprawą - zmienia się intensywność oświetlenia a nawet przy niektórych ustawieniach pokazują się tęcze". Chyba ma to coś wspólnego z ustawieniem żarnika względem pozostałych elementów optyki, prawda?
Tak samo, gdy lekko wyciągnę oświetlacz to jest inne natężenie światła. Na pewno nie jest to intuicyjnie tylko jest jakaś metoda na profesjonalne ustawienie światła. Czy to jest właśnie ta metoda Kohlera"? Czy mam to zrobić? Czy w takim razie trzeba to robić każdorazowo po wymianie żarówki?

- po co jest to matowe szkiełko?

- jak się nazywa ta przysłona? Czy to jest przysłona polowa ?


to by było chyba na tyle, jeśli idzie o pierwsze moje pytania dotyczące oświetlenia. Bardzo Wam z góry dziękuję za rozjaśnienie

pozdrawiam
phpsql

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 16 cze 2013, o 11:45
autor: JohnyM
Żarówka daje żółte światło. Im więcej dasz jej woltów, tym będzie bardziej biała, ale krócej pożyje i będzie mocniej świecić. Matówka rozmywa żarnik, jeśli ten jest nieregularny i widać go w polu obrazowym, jak prawidłowo ustawisz to będzie niepotrzebna, no może przy małym obiektywie. Przysłona jaśniej - ciemniej to przysłona pola do oświetlenia koehlera. Napiszę potem jak ustawia się je w tym mikroskopie, bo nie jest to standardowa procedura.

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 16 cze 2013, o 12:01
autor: phpsql
JohnyM, powoli Nie wiem co to jest apertura, czym się różnią te kondensory itd powoli Ustawimy światło - będę się pytał na pewno o pozostałe elementy, żeby optymalnie wykorzystać to co mam. Mnie zawsze interesowało co mam na szkiełku, a nie jakie to szkiełko

Dziękuję, napisz w wolnej chwili o ustawianiu światła w/g Kohlera. Super!

[Link] Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

: 16 cze 2013, o 15:17
autor: planapo
ogolnie nie zaszkodzi jak poczytasz foraum, a szczegolnie m.in. tutaj:

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-Koehlera.htm
oznaczenia-obiektywow-co-kupowa-czego-n . t47212.htm

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-budowa.htm
do tego na stronach Nikona albo Olympusa masz bardzo obszerne objasnienia elementow mikroskopu i technik obserwacyjncyh.

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/articles/formulas/

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 17 cze 2013, o 12:18
autor: phpsql
Mhm, dziękuję za te linki. Na pewno poczytam!

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 20 cze 2013, o 09:10
autor: phpsql
Jest coś, co mogę przetestować jeszcze zanim ustawię światło metodą podaną przez JohnegoM. Są to OKULARY,

Testowałem z moim Amplivalem następujące okulary:
- Carl Zeiss Jena PK 10x (15,5)
- Carl Zeiss Jena PK 16x (12)
- PZO 12x0
- (Bresser) P16x
- Meopta 020x

Moja opinia (w kolejności powiększenia):

- Carl Zeiss PK 10x są bardzo dobre, duże pole widzenia, ostry obraz
- PZO 12x są bardzo dobre, ostry obraz, odpowiednie powiększenie
- Carl Zeiss PK 16x bardzo dobre, duże powiększenie, obraz nieco mniej ostry niż przy PK 10x oraz PZO 12x ale nie przeszkadza to w obserwacji
- chińskie (Bresser?) P16x - obraz nieostry, po prostu kiepska jakość, cóż.
- Meopta 20x, dobre, mocne szkła. Bardzo duże powiększenie ale kosztem ostrości. Mimo to lepsze, niż chińskie 16x. Do codziennej pracy zbyt mocne i rozmywają", ale gdy zajdzie potrzeba pracować na bardzo małych komórkach - na pewno są to odpowiednie okulary do tego. Dobra optyka, ciężkie, porządne szkła.

Swoją drogą dobrze tu widać puste powiększenia", bo gdy włożyłem te Meopta 20x do MB30 to pod immersją miałem 3000x (100 x 1,5 x 20) i nie dziwne, że obraz był nieco rozmyty, ale tylko nieco - jednak te czechosłowackie szkła są bardzo dobre

Uważam, że codziennie będę do pracy używał PZO 12x lub Zeiss 16x, zmieniając w razie potrzeby na Meopta 20x, gdy będę musiał opisywać fragmenty komóreklt 1 mikrometra. Co sądzicie o takim wyborze?

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 20 cze 2013, o 10:20
autor: JohnyM
Najbardziej odpowiednie będą PZO, bo chyba masz achromaty? PK zeissa to plankompensatory do obiektywów planachromatycznych i planapochromatycznych.
Światło ustawiasz tak: Wsuń żarówkę do oporu i włącz matówkę. Wybierz kondensor do jasnego pola, ustaw przedmiot na stoliku i złap jego ostrość. Teraz przymknij przysłonę pola i podnoś kondensor aż otrzymasz jej ostry obraz i sprowadzaj ją na środek pola widzenia. Jak będzie OK, to ja otwórz. Teraz usuń matówkę i jeden z okularów. Operując zoomem kondensora i położeniem żarówki ustaw ją tak, żeby wypełniała aperturę kondensora. Aperturę kondensora ustaw na 2/3 apertury obiektywu.

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 20 cze 2013, o 12:40
autor: phpsql
JohnyM,

40x oraz 100x (na tych pracuję przede wszystkim) mam już planachromaty. Testowałem już kilka obiektywów (achro: PZO, Nikon, Zeiss HI100 oraz Zeiss planachro HI100) i ten planachro dawał najlepszy obraz - ale z dokładnymi testami się wstrzymałem do ustawienia światła.

Dziękuję za metodę, jutro po pracy to ustawię!

pozdrawiam!

ps. mam nadzieję, że sobie poradzę, bo to co napisałeś brzmi strasznie

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 22 cze 2013, o 21:06
autor: phpsql
Zablokowałem się na tym: i sprowadzaj ją na środek pola widzenia - nie wiem, jak wycentrować kondensor
Help ?!

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

: 23 cze 2013, o 06:41
autor: planapo
to dosc dokladnie widac w podanym wczesniej linku z instrukcja ustawiania oswietlenia wg kohlera. do centrowania kondensora sa zazwyczaj dwie sruby po jego bokach i tym sie to ustawia, ale nie nie mialem kondensora pankratycznego wiec tam moze jakos inaczej to wyglada.