MBC-10 - naprawa

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
fkamil
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2019, o 09:21

MBC-10 - naprawa

Post autor: fkamil » 10 wrz 2019, o 09:51

Dzień dobry,

wczoraj wpadł mi w ręce mikroskop, dosyć stary, opisany jako MBC-10 CCCP. Trochę odrapanej farby, mocno zakurzony. W komplecie 3 pary okularów. Brakuje do niego oświetlenia, docisku szkiełka, zwierciadła do światła odbitego (jeszcze pamiętam z biologi po 25 latach :) ) Myślę o jego odświeżeniu dla córki. Jest dostęp do części dla tego modelu, w warunkach domowych można go rozebrać i wyczyścić soczewki? Czy darować sobie i kupić nowy, a ten wymienić na PLN na skupie?

Pozdrawiam, Kamil
1.jpg
1.jpg (8.12 KiB) Przejrzano 2368 razy

Boguslaw
Posty: 1497
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: MBC-10 - naprawa

Post autor: Boguslaw » 11 wrz 2019, o 05:33

Braki niewielkie, ale z oryginalnymi częściami będzie problem (chodzi o polowanie na nie na portalach aukcyjnych). Można sobie radzić z częściami zamiennymi z innych mikroskopów, ale dobrze jak się je ma w swoim "składziku" i można przymierzyć, przerobić.
Do MBS-ów nie mam chyba nic, bo takowego nie posiadałem :-(
Rozebrać, oczyścić, przesmarować można, natomiast za rozbieranie optyki i jej czyszczenie bym się nie brał jeśli nie ma się w tym doświadczenia. Oczywiście czyszczenie zewnętrznych "szkiełek" jak najbardziej wskazane i polecane.
Gdybyś się decydował sprzedać to daj info.

ODPOWIEDZ