Strona 1 z 1

Książki do matury i olimpiady biologicznej - jakie polecacie

: 28 lip 2014, o 22:23
autor: boffin13
Jakie książki do przygotowania się do matury z biologii i olimpiady biologicznej?
Zależy mi, żeby miały dość dużo dodatkowych informacji, nie stricte materiał pod maturę. Nie muszą też mieć dołączonych ćwiczeń. Chcę, by mogły zastąpić encyklopedię i uzupełnić podręcznik (Biologia na czasie), który mam wrażenie w wielu przypadkach jest trochę niedorobiony.
Słyszałam, że seria Trening przed maturą Barbary Bukały jest całkiem dobra. A może ktoś ma jakieś książki do odsprzedania? Będę zainteresowana.

Re: Książki do matury i olimpiady biologicznej - jakie polec

: 28 lip 2014, o 22:32
autor: anusia1994
polecam biologie zwierząt z serii krótkie wykłady, bukałę i villego
i z racji tej że pytania układa uniwersytet warszawski to dobrze jest poczytać sobie książki wykładowców UW czy nawet różne slajdy przejrzeć no i testy, testy i jeszcze raz testy

Re: Książki do matury i olimpiady biologicznej - jakie polec

: 28 lip 2014, o 23:06
autor: Alra
Pod kątem ob na pewno warto nabyć Campbella (można też i Villego zamiast niego, ja się z tej książki uczyłam i dobrze mi służyła nie mniej jednak Campbell jest księgą nowszą i gdybym miała decydować się na kupno którejś z nich teraz, wybrałabym go bez wahania) - zawiera dobrze opracowany materiał licealny oraz trochę informacji ponadprogramowych.

Poza tym zajrzyj do działu olimpiady, jest tam multum informacji, z czego warto się uczyć.

Re: Książki do matury i olimpiady biologicznej - jakie polec

: 29 lip 2014, o 07:01
autor: Smile_Forever
Zgadzam się co do Campbella, zawiera on bardziej nowoczesną wiedzę biologiczną niż Villee i jest bardziej modny w kręgach biologicznych. Co do innych książek - osobiście przygotowywałam się na początku z podręczników licealnych (Operon, WSiP, Nowa Era, PWN), serii Bukały i Notatek z lekcji", pod kątem finału natomiast doczytywałam z Krótkich Wykładów wybrane zagadnienia, poza tym korzystałam z książek specjalistycznych, np. Szweykowskich, Jury, Harpera etc.
Ogólnie polecam również jako lekturę pod OB podręczniki Lewińskiego i Danowskiego. Warto też zaopatrzyć się w jakiś klucz do oznaczania polskich roślin i zwierząt, bo pytania z tego zakresu również się na OB pojawiają