Strona 1 z 1

Tereny podmokłe - pomóżce

: 2 lut 2008, o 12:20
autor: aniaaa1919
Dostałam zadanie domowe, odpowiedzi szukałam w internecie i nic nie znalazłam.
Proszę pomóżcie mi trochę.

DLACZEGO OCHRONA TERENÓW PODMOKŁYCH NIE LEŻY W INTERESIE WIELU KRAJÓW ŚWIATA?

Re: Tereny podmokłe - pomóżce

: 2 lut 2008, o 12:41
autor: grzyb_m
Może dlatego, że na takich terenach nie ma możliwości rozwoju przemysłu, poza tym trudno wybudować osiedle mieszkaniowe itp. na bagnach czy lasach namorzynowych. Ochrona wg niektórych nie wnosi nic (a przecież jest to miejsce występowania różnorodnych organizmów). Łatwiej darować sobie ochronę, osuszyć i eksploatować.

Re: Tereny podmokłe - pomóżce

: 2 lut 2008, o 14:19
autor: parva
Dobrym przykładem jest tutaj nasza Dolina Rospudy

Re: Tereny podmokłe - pomóżce

: 2 lut 2008, o 14:36
autor: aniaaa1919
Dzięki za pomoc

Re: Tereny podmokłe - pomóżce

: 2 lut 2008, o 15:29
autor: _Marcin_
mam taki cytat
„Światowy Dzień Terenów Podmokłych”. Święto to przypada 2 lutego - tego dnia w roku 1971, w irańskim kurorcie Ramsar została przyjęta Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych. Powstała też wówczas Lista Ramsar, czyli spis obszarów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym. Dziś, w 157 państwach, jest takich obszarów 1708. Zaledwie 13 z nich znajduje się w Polsce!
Każdego roku podczas obchodów Światowego Dnia Terenów Podmokłych próbujemy ukazać mokradła w różnych aspektach. Tegoroczna myśl przewodnia brzmi: „Nasze dobro zależy od terenów podmokłych”, która dotyczy m.in. takich funkcji mokradeł jak: przeciwpowodziowa, oczyszczająca czy też lecznicza. Zagadnienia te ukazują nam złożoność tematyki dotyczącej ekosystemów terenów podmokłych, a co za tym idzie problemów ich ochrony i racjonalnego użytkowania. Czy kiedykolwiek zastanawiamy się skąd bierze się czysta woda i jakie są jej zasoby, jakie są skutki niekontrolowanego wypalania i pozyskiwania torfu, czy też dramatycznego osuszania mokradeł? Wbrew pozorom wiele nieprzemyślanych działań prowadzących do niszczenia lub zbytniego pozyskiwania dóbr z terenów podmokłych wpływa zarówno na ludność lokalną (brak pożywienia, susze, brak wody pitnej itp.), jak i na cały Świat (efekt cieplarniany jako skutek wypalania torfowisk). Czy można znaleźć kompromis pomiędzy użytkowaniem terenów podmokłych, a ich skuteczną ochroną? Z powodu stałego przyrostu ludności na Świecie problem ten wymaga jak najszybszego rozwiązania.