Strona 1 z 2

mejoza

: 12 gru 2004, o 14:11
autor: Pawe³
list do redakcji portalu Przyrodnik
Chodzi o mejozę. Nie mogę znaleŻć dokładnych informacji o tym, czy zaliczać ją do rozmnaŻania płciowego czy bezpłciowego. W pierwszej fazie zachodzi wymiana genów, a w drugiej podział bardzo podobny do mitotycznego.
Czy więc mejoza moze byc traktowana jako rodzaj rozmnaŻania, płciowy lub bezpłciowy? W przemianie pokoleń u jednokomórkowych protistów musi następować pokolenie bezpłciowe po pokoleniu płciowym (haploidalnym, w którym komórki 1n łączą się). Czy więc mejoza jest rozmnaŻaniem bezpłciowym?

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam!

Paweł ze Słupska

Re: mejoza

: 12 gru 2004, o 14:45
autor: profesor
Mejoza, skrót: R! (R - od redukcji) - proces podziału komórki występujący u organizmów rozmnażających się płciowo. Polega na takich podziałach jądra komórki diploidalnej, że w rezultacie powstają 4 komórki haploidalne. Pierwszy podział mejotyczny nazywany jest podziałem redukcyjnym, a drugi zaś podziałem ekwatorialnym. Skrótowo piszemy: mejoza I i mejoza II. - wikipedia
Mejoza, kariokineza redukcyjna, podział redukcyjny jądra komórkowego zachodzący w procesie powstawania komórek rozrodczych (gamety, mejospory), prowadzący do redukcji liczby chromosomów do połowy. - portalwiedzy.onet.pl
Mejoza jest podziałem komórki diploidalnej. Prowadzi do wytworzenia czterech komórek płciowych. Każda z tych czterech komórek jest haploidalna, więc zawiera o połowę mniej DNA, niż miała komórka macierzysta. Dzięki temu podczas zapłodnienia, czyli połączenia dwóch gamet, powstaje diploidalna zygota, która dzieli się mitotycznie i w ten sposób daje początek wszystkim diploidalnym komórkom somatycznym organizmu. - biologia.pl
W rozmnażaniu bezpłciowym komórki na ogół (zawsze są wyjątki) powstają w wyniku mitozy. W rozmnażaniu płciowym dwie gamety łączą się tworząc zygotę. Gamety powstają w wyniku mejozy.

[Link] mitoza i mejoza

: 14 gru 2004, o 14:03
autor: przyrodnik
Dostajemy dużo listów z pytaniami dotyczącymi mejozy i mitozy, dlatego postanowiliśmy przygotować odpowiednie kursy. Aktualnie pracujemy nad kursem mitozy:
Mitoza
Mejoza

Re: mitoza i mejoza

: 15 sty 2005, o 07:01
autor: Ala
przyrodnik pisze:Dostajemy duŻo listów z pytaniami dotyczącymi mejozy i mitozy, dlatego postanowiliśmy przygotować odpowiednie kursy.
Dlaczego nie pracujecie juŻ nad artykułemmejoza"? Powstanie teŻ częśćmitoza"?

Re: mitoza i mejoza

: 15 sty 2005, o 21:13
autor: przyrodnik
Aktualnie większość naszego czasu poświęcamy na budowę atlasu roślin pod adresem Musimy też aktualizować główną część portalu. Chętnie przyjelibyśmy nowe osoby do naszej redakcji. Praca nie jest płatna, ale daje dużo radości

W najbliższym czasie zajmiemy się kursem: mitoza i mejoza.

mejoza

: 18 paź 2005, o 14:44
autor: przyrodnik
projekt z mitozą i mejozą jest wstrzymany. Ale w najbliższych dniach dodamy hasła: mitoza i mejoza do naszego słownika

Re: mejoza

: 11 gru 2005, o 18:54
autor: Rysio Lubicz
Potrzebuje na gwałt schemat (rysunki) MEJOZY II
czy ktoś moŻe mi dać linka

z góry dziękuje

Re: mejoza

: 6 lis 2006, o 14:05
autor: N.
Bardzo prosze o poprawienie opisu mitozy w encyklopedii:
W trakcie interfazy dochodzi do podwojenia liczby czasteczek DNA (dlatego kaŻdy chromosom zawiera 2 takie same czasteczki DNA (jedna na jedna hromatydę) a nie do podwojenia liczby chromosomów! (bo przecieŻ po podziale ma zostać tyle samo chromosomów, a tak to by było 2 razu wiecej :shock: )
N.

Re: mejoza

: 6 lis 2006, o 14:25
autor: ooo
MoŻesz sam poprawić:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Mitoza&action=edit

metafaza w mitozie

: 9 lis 2006, o 17:43
autor: ciekawska
Czy pęknięcie centromerów następuje jednocześnie we wszystkich komórkach podczas metafazy w mitozie? ZauwaŻyłam, Że jest duŻa rozbieŻność. W jednej ksiąŻce pisze inaczej niŻ w drugiej. Proszę o odpowiedź :)

Re: mejoza

: 9 lis 2006, o 19:35
autor: Kamil
nie centromery nie pękaja wszystkie od razu - no chyba ze komórka zawiera neiwlka liczbe chromosomów to wówczas staje sie to badziej prawdopodobne ale ogolnei to nie - metafaza kończy się gdy pęknie ostatni centromer.

Re: mejoza

: 10 lis 2006, o 07:52
autor: Aniaww
Co ty - w jednej komórce centromery pękają jednocześnie. Jest dość skomplikowany mechanizm ustawienia centromerów w jednej płaszczyźnie, polegający na przeciąganiu ich w obie strony i zwiększaniu naprężenia. Kiedy wszystkie centromery są naprężone bardzo - to są duże siły, prawdopodobnie ulega fosforylacji lub defosforylacji (nie pamiętam już) pewna kinaza. To jest sygnałem do pęknięcia centromerów.

Przejście metafazy w anafazę jest momentalne.

Re: mejoza

: 10 lis 2006, o 14:52
autor: Ola
dzieki :)