Strona 1 z 1

Rola chloroplastów w działaniu aparatów szparkowych

: 16 lis 2008, o 08:18
autor: drobnenawino
Witam.

Otrzymałam pytanie takie, jak w temacie: jaka jest rola chloroplastów w działaniu aparatów szparkowych. Czy ktoś z Was wie, jak na nie odpowiedzieć? Czy chodzi o to, że dzięki nim zachodzi fotosynteza, której powstają substancje odżywcze potrzebne do funkcjonowania komórek aparatów szparkowych? Czy może o to, że w procesie fotosyntezy zachodzącej w chloroplastach uwalniany jest tlen, który znajduje ujście poprzez szparki?

Pozdrawiam!

Re: Rola chloroplastów w działaniu aparatów szparkowych

: 16 lis 2008, o 10:09
autor: michicho
Myślę, że obie odpowiedzi są poprawne.

Pozdrawiam
Michał

Re: Rola chloroplastów w działaniu aparatów szparkowych

: 16 lis 2008, o 10:55
autor: Jakusz
drobnenawino pisze:Czy może o to, że w procesie fotosyntezy zachodzącej w chloroplastach uwalniany jest tlen, który znajduje ujście poprzez szparki?
michicho pisze:Myślę, że obie odpowiedzi są poprawne.
Ale co ten tlen ma tutaj do rzeczy? Myślcie!

Rola chloroplastów w mechanizmie otwierania i zamykania aparatów szparkowych to głównie zwiększenie pH cytoplazmy poprzez zużycie CO2 umożliwia to podniesienie pH z 5 do ok. 7 co jest optymalne dla fosforylazy rozkładającej skrobię do glukozy. Po co to przerabianie skrobi na glukozę to poczytaj.

[Link] Rola chloroplastów w działaniu aparatów szparkowych

: 16 lis 2008, o 10:58
autor: _Marcin_
jaka jest rola chloroplastów w działaniu aparatów szparkowych.
Kiedyś o tym pisałem,ale nie wiem czy dobrze
tematy13/aparaty-szparkowe-u-roslin-dwu ... ht=#163463

Re: Rola chloroplastów w działaniu aparatów szparkowych

: 16 lis 2008, o 10:59
autor: dragonka
Aparaty szparkowe to jedyne komórki skórki, które posiadają chloroplasty. Nie jest to przypadkowe.
Otwarcie aparatów szparkowych spowodowane jest wzrostem turgoru komórek tworzących aparat szparkowy. Komórki, w pewnych warunkach (niska wilgotność, wysoka temperatura, nasłonecznienie) robią wszystko żeby jak najwięcej wody do nich napłynęlo. W związku z tym pobierają na zasadzie aktywnego transportu jony potasu i przy okazji, na zasadzie symportu, także i chloru (żeby zniwejować ładunek dodatni). Do tego procesu potrzebna jest jednak energia, która pochodzi z mitochondriów i chloroplastów, mówiąc w pewnym uproszczeniu. Zwiększonestężenie potasu w komórce powoduje napływanie do niej wody (oba roztwory- na zewnątrz i wewnątrz próbują uzyskać równe stężenie). Poza tym podobną funkcję jak jony potasu pełni jabłczan (gromadzony w wakuoli). Powstaje on w cytoplazmie w wyniku przemian glukozy, pochodzącej z hydrolizy skrobii (sama skrobia także powstaje pośrednio przy udziale chloroplastów).
Mam nadzieję że nic nie pokręciłam i że trochę rozwieje to Twoje watpliwości.