Strona 1 z 1

BAKTERIE KWASU MLEKOWEGO, LACTOBACILLUS

: 28 lip 2008, o 21:43
autor: POLA81
Witam,
W związku z nową produukcją intensywniej przyglądam się ostatnio badaniom w kierunku oznaczania liczy bakterii kwasu mlekowego, standardowo do oznaczania stosuję MRS-agar firmy MERCK i inkubację w 37C przez 48h, jednakże niejestem pewna jakiego podłoża użyć jeśli zależy mi na określeniu tylko LActobacilli.w laboratorium kiedyś w tym celu wdrożono ROGOSA agar ale nie jestem pewna czy to dobre podłoże, nic na nim nie wyrasta.czy Waszym zdaniem jest w ogóle możliwe okreslenie Lactobacilli bez testów biochemicznych, barwienia itp.?czy znacie podłoże selektywne które mogłabym zastosować
Będę bardzo wdzięczna za Waszą szybką odpowiedz
pozdrawiam
POLA

Re: BAKTERIE KWASU MLEKOWEGO, LACTOBACILLUS

: 28 lip 2008, o 22:05
autor: Savok
Moze RT-PCR? Wynik ilosciowy w niecale 24h.

[ Dodano: Wto Lip 29, 2008 11:06 ]
MRS agar i ROGOSA agar sa podlozami wybiorczymi dla Lactobacillus, wiec nie powinno byc problemu z czystoscia.
Producenci polecaja inkubacje w 35C do 3 dni w warunkach beztlenowych w obecnosci ~5% CO2.
ROGOSA agar nie wolno autoklawowac, moze stad sie biora wasze problemy? W obu przypadkach lytki musza byc swieże. W przeciwnym wypadku na powierzchni gromadzi sie zbyt duzo kwasu octowego, ktory wstrzymuje wzrost Lactobacillusow.

Re: BAKTERIE KWASU MLEKOWEGO, LACTOBACILLUS

: 29 lip 2008, o 22:58
autor: POLA81
dzięki za szybką reakcję, agar Rogosa uzywamy prawidłowo, nie autoklawujemy i zawsze uzywamy swieży.mimo wszystko wynik uzyskany na MRS-ie ni w ząb nie potwierdza się na rogosie.
Nie prowadzimy co prawda hodowli w komorze beztlenowej (spróbuję) ale płytki zlaewamy dwa razy zachowując warunki względnie beztlenowe, powinnam to zmienić?

Czy na MRS-ie w takim razie wyrastają nam tylko Lactobacillusy, czy też ogólnie bakterie kwasu mlekowego?
Wiem że jest to podłoże selektywne, jak więc odróznić lactobacillusy odreszty lactic acid Może pytanie trywialne i naiwne, ale bardzo dla mnie istotne, na MRS-ie uzyskuję kolonie dwojakiego kształtu, nauczonastarą szkołą zliczam tylko wrzeconkamoże na resztę też powinnam zwracać uwagę?
Będę bardzo wdzięczna za dalszą pomoc

pozdrawiam
Pola

Re: BAKTERIE KWASU MLEKOWEGO, LACTOBACILLUS

: 30 lip 2008, o 10:22
autor: Savok
Mysle, ze jednak jest roznica miedzy podwojnie zalana plytka, a warunkami beztlenowymi z 5% CO2. Przy obu p[ozywkach jest wyraznie zaznaczone, ze plytki maja byc inkubowane w atmosferze dwutlenku wegla. To moze byc podstawowym powodem braku zgodnosci wynikow.

Jesli chodzi o kolonie, to dobrzeby bylo sprawdzic biochemicznie, a jeszcze lepiej molekularnie, co to jest. Nawet rozne szczepy tego samego podgatunku potrafia miec rozne morfologie na plytce.

Z tego co wyczytalem (nie mam bezposredniego doswiadczenia) oba podloza sa selektywne dla Lactobacillus sp.

Re: BAKTERIE KWASU MLEKOWEGO, LACTOBACILLUS

: 3 paź 2009, o 12:58
autor: Swiatek
Witam!
Czy ktoś wie gdzie można dostać szczep bakterii Lactobacillus plantarum lub stężony kwas mlekowy dopuszczony do użycia w produkcji żywności(kiszonek)?
Proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam,
Swiatek

Re: BAKTERIE KWASU MLEKOWEGO, LACTOBACILLUS

: 5 mar 2015, o 11:18
autor: lactic
Hej Pola,
szukam chętnych producentów/firm produkujących kwas mlekowy/ wykorzystujących Lactobacillusy do współpracy w celu optymalizacji procesu fermentacji.
Jeśli jesteś zainteresowana to zapraszam.
Andrzej

Re: BAKTERIE KWASU MLEKOWEGO, LACTOBACILLUS

: 5 mar 2015, o 22:10
autor: goodman
lactic, zanim zamieścisz spam/ofertę, to chociaż spójrz na datę posta, na który odpowiadasz, bo ciągu tych 7 lat od jego napisania, sporo się mogło pozmieniać.