Strona 1 z 1

optyka

: 23 maja 2015, o 15:50
autor: niejasna
Czerwona granica zjawiska fotoelektrycznego dla pewnego matelu wynosi 290nm. Jaka część enrergii fotonu padającego będzie zużyta na pracę wyjścia jeśli maxymalna prędkość fotoelektronów wynisi 10^6 m/s.

Proszę o rozpisanie jak krowie na rowie bo nie wiem o co tutaj chodzi.

Re: optyka

: 24 maja 2015, o 00:39
autor: Adax82
niejasna,
Masz tu do porównania dwie wielkości:
1. Energia elektronu ( fotoelektronu, jako elektronu powstałego w wyniku działania fotonu wzbudzającego stan energetyczny elektronu w atomie metalu ) i możemy to określić ze wzoru E1 = me*V2/2 gdzie me ( masa elektronu ) znajdziesz w tablicach a V masz określone w zadaniu.
2. E1 przekłada się na energię fotonu określoną jako: E1 = h*c/lambda gdzie h to stała Plancka, c to prędkość światła, lambda to długość ( minimalna ) fali promieniowania wywołującego efekt fotoelektryczny. Stąd obliczysz długość fali.
3. Obliczasz E2 = h*C/lambda1 gdzie lambda1 podana jest w zadaniu i wynosi 290 nm
4. Mając E1 i E2 odpowiesz wprost na pytanie:
niejasna pisze:Jaka część enrergii fotonu padającego będzie zużyta na pracę wyjścia jeśli
."

Mam tu jeszcze jedną wątpliwość co do stwierdzenia:"czerwona granica zjawiska fotoelektrycznego. - gdyż podana długość fali lambda=290 nm mieści się w nadfiolecie, a nie w czerwieni. Wyobrażam sobie jednak pewien skrót myślowy: fotony w zakresie nadfioletu powodują wzbudzenie elektronu i energia fioletu dzieli się na pracę wyjścia oraz emisję fali promieniowania, która mieści się w czerwieni ( lambda tej fali jest większa niż 600 nm ). Jak wykonasz obliczenia to będzie można to zweryfikować.

Re: optyka

: 25 maja 2015, o 17:03
autor: niejasna
Ok. Bardzo dziękuje za pomoc. Mam pytanie odnośnie pkt 2. W jakim celu liczymy tam lambdę skoro nie przydaje się do dalszych obliczen ?

Re: optyka

: 25 maja 2015, o 18:04
autor: Adax82
niejasna,
Jest to trochę bardziej skomplikowane - od strony oceniania prawidłowości rozwiązania zadania. Otóż jest tak, że wiele zadań z fizyki czy matematyki można rozwiązać nie tylko jednym sposobem. Można ich ostatecznie nie rozwiązać, ale zaproponowany SPOSÓB rozwiązania jest istotną przesłanką do wystawienia oceny końcowej. Ocenie takiej podlegają m.in. obliczenia sprawdzające".
W tym konkretnym zadaniu obliczenie lambda faktycznie nie jest potrzebne do rozwiązania zadania, ale jest potrzebne do logicznego uzasadnienia, że lambda promieniowania padającego jest mniejsze niż lambda promieniowania uzyskanego". Chociaż nie jest to odpowiedzią wprost to świadczy jednak o przeprowadzeniu prawidłowego toku myślenia.
"Za moich czasów przedstawianie obliczeń sprawdzających było wymagane choćby dlatego, żeby odrzucić odpowiedzi pochodzące z podpowiedzi czy też przepisania".
I tyle.