Strona 1 z 1

Współczynnik tarcia

: 29 paź 2016, o 17:13
autor: Bauan
Prostopadłościan o podstawie kwadratowej i wysokości n = 4 razy większej od krawędzi podstawy stoi na poziomej desce. Deskę unosimy jednym końcem zwolna do góry. Przy jakim współczynniku tarcia zacznie się ten prostopadłościan zsuwać, jednocześnie nie wywracając?

Re: Współczynnik tarcia

: 30 paź 2016, o 18:31
autor: Adax82
Bauan,
Może zechciałbyś opatrzyć to jakimś rysunkiem – bez tego moje wyjaśnienia mogą być nieczytelne…
Masz tu dwa zagadnienia do rozwiązania:
1. Warunek nie przewracania się prostopadłościanu sprowadza się do tego, żeby środek ciężkości nie wyszedł poza podstawę. Jak to już narysujemy to zobaczymy, że maksymalny kąt przechylenia się prostopadłościanu wynosi: tg α = a/2 /2a = ¼ co odpowiada kątowi ok 14o . I jest to graniczna wartość kąta ( nie może być większy )
2. Warunek równowagi momentów obrotowych. Jaka siła ( pionowa ) powoduje, że prostopadłościan obróci się o jakiś kąt β ? Niechaj prostopadłościan obraca się ( na płaskim rysunku będzie to prostokąt ) wokół punktu A. Wokół tego punktu powstaje moment siły M1 związany z ciężarem ciała oraz moment siły M2 ( odwrotnie skierowany ) związany z unoszeniem ciała do góry. Oba momenty zależne są od funkcji powiązanej z kątem β, tj. kąta przechylenia się prostopadłościanu ( gdzie kątem granicznym jest kąt α ). Prostopadłościan pozostanie w równowadze, jeśli oba momenty zrównają się, ale z uwagi na różne „ramiona działania siły” siły, te będą miały inną wartość, co sprowadzi się do mniejszego nacisku na podłoże. Jak mamy nacisk to mamy i współczynnik tarcia.
3. Będzie tu nieskończenie wiele prawidłowych odpowiedzi, zatem ostateczna odpowiedź odnosić się będzie do wartości granicznej kąta.

Re: Współczynnik tarcia

: 30 paź 2016, o 18:39
autor: Adax82
Bauan,
Aj, muszę poprawić się.
Napisałem rozwiązanie dla przypadku ( trudniejszego ) kiedy unosimy przeciwną krawędź prostopadłościanu.
Jeśli unosimy samą deskę ( zagadnienie łatwiejsze ), to współczynnik tarcia określisz wprost jako tg α

Re: Współczynnik tarcia

: 31 paź 2016, o 10:26
autor: Bauan
Dziękuje bardzo za wyjaśnienie, teraz już wszystko rozumiem.