Strona 1 z 2

biologia+biochemia UJ

: 11 sie 2009, o 10:31
autor: embi
Hej, tak się zastanawiam czy warto w kontekście przyszłej pracy studiować 2 kierunki jednocześnie na UJ. Konkretnie biologię i biochemię. Jakie są wasze zdania na ten temat, czy to się opłaci w przyszłości i czy wogóle da się pogodzić studiowanie na dwóch kierunkach jednocześnie?

Re: biologia+biochemia UJ

: 11 sie 2009, o 11:02
autor: Grace
Biochemia jest specjalizacją na kierunku biologia.

Chyba, że chcesz iść dodatkowo oprócz biologii na chemię lub biotech i tam robić specjalizacje z biochemii,ale o wciąż specjalizacja.

Re: biologia+biochemia UJ

: 11 sie 2009, o 11:21
autor: Sephora
jest planowane wprowadzenie kierunku biochemia na UJ, Ale od roku 2010/2011.
dwóch kierunków raczej nie ma sensu robic bo możesz wybrac specjalizację lub zakład z biochemii na którym będziesz pisac pracę, lub od razu zając się biochemią jako kierunkiem.

Re: biologia+biochemia UJ

: 11 sie 2009, o 20:07
autor: embi
A jakie możliwości na rynku pracy daje bycie biochemikiem? Gdzie oprócz uczelni można pracować? A poza tym to myślałem skończyć biochemię oraz biologię ze specjalizacją genetyka

Re: biologia+biochemia UJ

: 11 sie 2009, o 20:28
autor: Litawor
W Polsce chyba nigdzie (jeśli hasłem uczelnie obejmiemy też państwowe ośrodki naukowe). Ale za granicą np. w firmach farmaceutycznych przy projektowaniu leków. Tylko że do tego raczej potrzebny byłby doktorat. Pod względem możliwości pracy chyba jednak korzystniejsza byłaby konwencjonalna chemia ze specjalnością w biochemii (chemii biologicznej). Z tego, co słyszałem, to podejście pracodawców jest takie, że chemików łatwiej nauczyć biologii, niż biologów chemii.

A co do genetyki, to na biochemii miałbyś jej naprawdę dużo, oczywiście przede wszystkim molekularnej.

Re: biologia+biochemia UJ

: 12 sie 2009, o 10:03
autor: embi
Wszystko ok, ale nasuwa mi się na myśl jeszcze coś.
Studiując biologię lub chemię przez 3 lata + 2 lata specjalizacji ściśle biochemicznej mamy tylko 2 lata tej czystej, interesującej nas nauki. A po studiach biochemii mamy 3 lata tej czystej dziedziny z domieszkami przedmiotów ogólnych +2 lata na specjalizację w jeszcze węższym biochemicznym kręgu, więc nie wiem do końca, czy korzystniej jest robić tylko specjalizację czy całe studia, bo mnie np. anatomia płazów czy tlenki nie interesują, a na biologii czy chemii musiałbym się uczyć tych niepotrzebnych mi rzeczy

Re: biologia+biochemia UJ

: 12 sie 2009, o 10:15
autor: Litawor
Owszem, ale zamykanie się na wczesnym etapie w tym, co Cię interesuje, nie będzie dla Ciebie korzystne na rynku pracy. To jest dobre w przypadku kariery naukowej. A biochemia na UJ jest przeznaczona właśnie przede wszystkim dla przyszłych naukowców, co zresztą niewprost jest napisane w jej opisie na stronie wydziału.

Re: biologia+biochemia UJ

: 12 sie 2009, o 10:32
autor: embi
Limit przyjęć wynosi 30, a na biologię 250, więc coś w tym co napisałeś jest na rzeczy.

Re: biologia+biochemia UJ

: 12 sie 2009, o 12:15
autor: Biochejter
A na biochemii nie będzie tlenków i innych nieprzydatnych rzeczy? Nie wierzę

[ Dodano: |12 Sie 2009|, o 13:30 ]
uriel pisze:A po studiach biochemii mamy 3 lata tej czystej dziedziny z domieszkami przedmiotów ogólnych +2 lata na specjalizację w jeszcze węższym biochemicznym kręgu, więc nie wiem do końca, czy korzystniej jest robić tylko specjalizację czy całe studia, bo mnie np. anatomia płazów czy tlenki nie interesują, a na biologii czy chemii musiałbym się uczyć tych niepotrzebnych mi rzeczy
wynika że tak samo praktycznie jak na studiach bio(techno)logicznych przez pierwsze dwa lata nie masz praktycznie w ogóle biochemii, tylko same domieszki i niepotrzebne rzeczy ]

Re: biologia+biochemia UJ

: 13 sie 2009, o 17:41
autor: embi
Dalsze kształcenie odbywa się w blokach tematycznych poświęconych najważniejszym działom biochemii, które student wybiera stosownie do swoich zainteresowań. W celu zrealizowania wymaganego minimalnego obciążenia godzinowego, konieczny jest wybór trzech bloków tematycznych. Tym samym system ten nie generuje wąskiej specjalizacji, która byłaby niepożądana na szczeblu studiów pierwszego stopnia.

Każdy blok tematyczny otwierają dwa duże kursy wiodące, obowiązkowe dla studentów, którzy wybrali dany blok. Bloki zawierają ponadto kursy uzupełniające, które student, uczestniczący w danym bloku tematycznym, wybiera tak, aby zrealizować wymagane dla danego bloku minimalne obciążenie godzinowe.
Więc może nie zamknie się aż w tak wąskiej dziedzinie jaką miałeś na myśli [/quote]

Re: biologia+biochemia UJ

: 14 sie 2009, o 21:34
autor: Litawor
To wciąż jest wąska specjalizacja.

Re: biologia+biochemia UJ

: 14 sie 2009, o 22:25
autor: Savok
Tak samo jak studia nerobiologiczne

Re: biologia+biochemia UJ

: 15 sie 2009, o 00:30
autor: Litawor
Zdaję sobie z tego sprawę