Strona 1 z 1

ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 00:07
autor: piotrekup
witam. co to jest dokladnie ta ekspresja bialek. na czym ona polega? wszedzie spotykam sie z tym okresleniem ale nigdy z wyjasnieniem.

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 09:53
autor: meduza
wykorzystanie właściwości białek, spełnianie przez nich różnych ról w organizmie.
Ale niech ktoś to jeszcze zweryfikuje

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 10:41
autor: malgosi35
Skrótem myślowym: Insulina ulega ekspresji w trzustce, a w wątrobie nie. Ekspresja insuliny jest różna w czasie: jak najjemy się słodkiego to insulina ulega ekspresji, w czasie głodówki nie.

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 16:34
autor: piotrekup
no dalej nie bardzo rozumiem. w wikipedii odsyla mnie do ekspresji genow i nie wiem co to ma do ekspresji bialek.
malgosi35 pisze:Skrótem myślowym: Insulina ulega ekspresji w trzustce, a w wątrobie nie. Ekspresja insuliny jest różna w czasie: jak najjemy się słodkiego to insulina ulega ekspresji, w czasie głodówki nie.
ulega ekspresji czyli co?

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 17:14
autor: malgosi35
no dalej nie bardzo rozumiem. w wikipedii odsyla mnie do ekspresji genow i nie wiem co to ma do ekspresji bialek.
No wiesz, te rzeczy transkrypcja, translacja.
ulega ekspresji czyli co?
pojawia się, zostaje wyprodukowane

Gen ulega ekspresji, czego produktem jest określone białko. Przeniesiono tu równoważnie słowo ekspresja dotyczące genu na białko i wyszła ekspresja białka.

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 17:54
autor: piotrekup
"Gen ulega ekspresji, czego produktem jest określone białko."
a kiedy białko ulega ekspresji to

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 18:49
autor: Korczaszko
gen ulega ekspresji
gen to taki fragment DNA, który koduje białko, czyli wiesz są odpowiednio ułożone nukleotydy itd. ulega ekspresji, czyli DNA zostaje przepisane na mRNA (transkrypcja) a potem to mRNA jest odczytywane i zachodzi synteza białka
czyli gen ulega ekspresji to powstaje białko

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 19:27
autor: piotrekup
ok
gen ulega ekspresji to powstaje białko.
a kiedy ekspresji ulega samo białko to.

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 19:52
autor: malgosi35
To to samo

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 19:53
autor: Korczaszko
jak na mój gust to skrót myślowy oznaczający właśnie ekspresję genu kodującego białko czyli ekspresja białka znaczy syntezę tego białka

Re: ekspresja białek

: 27 lut 2010, o 22:16
autor: PeReS
eh mieszacie sie.

Ekspresja czegokolwiek to nadanie czemus pewnego wyrazu. Ekspresji ulega gen czyli sekwencja nukleotydow zostaje wyrazona w postaci bialka. Bialko samo z siebie nie ulega ekspresji, jak wyrazic cos co juz jest wyrazem? O ekspresji, a dokladniej nadekspresji bialek mowi sie w przypadku ich nadprodukowania w innych organizmach, zazwyczaj E.coli. W tym przypadku spotkasz sie z takimi pojeciami jak nadekspresja-po zaindukowaniu wybrany gen ulega ekspresji, monitorujesz jej obecnosc przez monitorowanie obecnosci koncowego produktu ekspresji - bialka wektory do nadekspresji-elementy genetyczne, zdolne do replikacji w komorce gospodarza, zazwyczaj zawierajace odpowiedni marker i indukowalny promotor.
Samo wyrazenie ekspresja bialek, nalezy traktowac jako skrot myslowy/slang laboratoryjny lub blad. W przyzwoitych ksiazkach i publikacjach to zawsze gen ulega ekspresji.

Re: ekspresja białek

: 12 sty 2011, o 21:45
autor: Rich4rd
malgosi35 pisze:(.)Ekspresja insuliny jest różna w czasie: jak najjemy się słodkiego to insulina ulega ekspresji, w czasie głodówki nie.
Nie za bardzo mogę się z tym zgodzić, otóż ekspresja insuliny, czy bardziej poprawnie ekspresja genów kodujących insulinę nie jest różna w czasie. Różne w czasie jest uwalnianie insuliny do krwi. Otóż insulina jest cały czas tworzona, poddawana jest obróbce proteolitycznej, a następnie, z aparatu Golgiego jest transportowana, w pęcherzykach transportujących, gdzie jej stężenie jest dość duże w okolice błony komórkowej. Kiedy w krwi pojawi się glukoza zadziała ona jako ligand (cząsteczka sygnalizacyjna). Nasz ligand połączy się z receptorami umieszczonymi w błonie komórkowej komórek beta wysp trzustki, co spowoduje, że pęcherzyki transportowe połączą się z błona plazmatyczną a do krwi zostanie uwolniona duża ilość insuliny w krótkim czasie.

Geny kodujące insulinę nie mogą ulegać ekspresji tylko wtedy, kiedy najemy się słodkiego, ponieważ wtedy zbijanie cukru zajmowałoby za dużo czasu.