Strona 1 z 1

Jak to możliwe?

: 23 lip 2011, o 09:09
autor: szokovy
Jak to możliwe, że po skrzyżowaniu królików barwy jednolitej (szary samiec- jego rodzice byli szarzy, samica ruda-ta miała ojca jednolicie białego, matka była ruda ) wyszedł królik srokaty, rudo-biały? Srokatość to cecha dominująca, więc nie mogła być ukryta w genotypie rodziców, była by widoczna fenotypowo.

Re: Jak to możliwe?

: 16 lis 2011, o 21:09
autor: grzyb_m
Nie koniecznie musiało być to widoczne w fenotypie. Rodzice mogli przecież być heterozygotami, czyż nie? Mogło dojść do współdziałania alleli, tzn. że mamy niepełni zdominowany allel recesywny i barwę pośrednią. W takim wypadku będziemy mieli niepełną dominację typu zea.
np.
AA - byłby np czarny
Aa - nie będzie czarny pomimo 1 allelu dominującego, będzie np. szary, tu widać współdziałanie tych alleli, dominującego i recesywnego
aa - będzie brąz

Re: Jak to możliwe?

: 17 lis 2011, o 09:41
autor: malgosi35
ak to możliwe, że po skrzyżowaniu królików barwy jednolitej (szary samiec- jego rodzice byli szarzy, samica ruda-ta miała ojca jednolicie białego, matka była ruda ) wyszedł królik srokaty, rudo-biały? Srokatość to cecha dominująca, więc nie mogła być ukryta w genotypie rodziców, była by widoczna fenotypowo.
Całkiem wymyślone, bo nie znam dziedziczenia u królików
Współdziałanie
A_bb- szary
aaB_-rudy
aabb-biały
A_B_ - srokaty

AAbb*aaBB
F1: AaBb - srokaty

Tu Samica będzie pewnie heterozygotą, ale dla uproszczenia niech zostanie tak.