Strona 1 z 1

DNA eukariotyczne a prokariotyczne

: 20 gru 2011, o 15:01
autor: actias93
Takie oto zadanie"

Poniższe informacje dotyczą sekwencji o długości kilku tysięcy nukleotydów, pochodzącej z DNA nieznanego organizmu. Która z nich nie daje podstaw, by przypuszczać, że analizowany DNA pochodził z jądra komórki eukariotycznej, a nie z komórki prokariotycznej?
A. Sekwencja jest bardzo monotonna, składa się z setek powtórzeń odcinka CTAAG, gdzieniegdzie z drobnymi odstępstwami.
B. Sekwencja jest unikatowa, nie zawiera ramek odczytu dłuższych niż kilkadziesiąt tripletów, nie jest podobna do żadnej poznanej już sekwencji.
C. Sekwencja zawiera długą ramkę odczytu w kilku miejscach przerwaną odcinkami o sekwencjach podobnych do intronów niektórych genów.
D. Sekwencja zawiera cztery różne ramki odczytu ułożone głowa-ogon", każda o długości kilkuset tripletów, odległości między kodonem STOP jednej a kodonem ATG następnej nie przekraczają 30 nukleotydów.
E. Każda z powyższych informacji sugeruje, że opisywana sekwencja pochodzi raczej z DNA eukariotycznego niż prokariotycznego.

Prawidłowa odpowiedź: B - dlaczego

Re: DNA eukariotyczne a prokariotyczne

: 6 sty 2012, o 19:21
autor: North
A - DNA tzw. satelitarne, występuje tylko u Eucaryota.
C - obecność intronów, tylko u Eucaryota (i Archeonów bonusowo:d)
D - nie jestem pewien, ale opis pasuje mi do genu policistronowego, na co wskazuje kilka sekwencji kodujących oddzielne łańcuchy polipetydowe (kodony stop na każdym końcu) oraz stosunkowo krótkie przerwy (u Eucaryota promotory znajdują się przed każdymi genami dokładnie 30 nukleotydów wcześniej, tutaj by się nie zmieściły), z drugiej strony w treści zadania jest, że jest to jeden organizm, a geny policistronowe występują tylko u Procaryota

Pozostaje odpowiedź B, która jest właściwie charakterystyką genu kodującego dowolne polipeptyd.