Strona 1 z 1

ptaki-leczenie

: 28 kwie 2010, o 15:56
autor: karteczka88
witam, czy jest jakaś specjalistyczna literatura o gołębiach, ptakach które czasem odwiedzają nasze lecznice i chciałoby się im pomóc tylko ze względu na wiedzę i przyzwyczajenie do małych zwierząt po prostu nam się to nie udaje bo często one zdychają.

Re: ptaki-leczenie

: 28 kwie 2010, o 16:44
autor: David
W większości przypadków gołębie nękają głównie choroby pasożytnicze tj. rzęsistkowice, kokcydiozy, nicienie, glisty, czasem tasiemce.

Generalnie w w brata gołębniku regularnie badamy kał gołębi, w przypadku infekcji bakteryjnych robimy antybiotykogramy.

Najczęstszymi lekami stoswanymi przeciw rzęsistkowicy jest Metronidazol, Trichonidazol i Avimetronid. Na robaki pasożytnicze najczęściej podawany jest Lewamizol.

Rutynowe szczepienia Salmovirem przeciw paramyksowirozie. Jeśli już dosięgnie któregoś gołębia- jego likwidacja.

Rutynowo dodawany ocet jabłkowy wraz z wodą do poideł, przy złych warunkach immunostymulacja wyciągiem z wiesiołka.

Generalnie warto rozmawiać ze SPECJALISTĄ CHORÓB PTAKÓW. Najlepszą Katedrę Chorób Ptaków ma bezdyskusyjnie UWM w Olsztynie. Kontakt z pracownikami katedry nie jest trudny.

Jeśli chodzi o książki, szukać czegoś dla studentów weterynarii, w dużej ilości książek o gołebiach, są opisane podstawowe choroby gołębi. Myślę, że znajdziesz coś dla siebie.

Ściskam!
D.

Re: ptaki-leczenie

: 28 kwie 2010, o 19:02
autor: karteczka88
dzięki za odpowiedź, bardziej mi tu chodzi o takie ptaki biedne, porzucone lub potrącone którym można pomóca nie każdy weterynarz chce ratowac takie ptaki i nie każdy umie:)

Re: ptaki-leczenie

: 28 kwie 2010, o 22:39
autor: David
Bo jeśli chodzi o pomoc doraźną, to u ptaków trudno z tym. Jest w kraju kilka ośrodków, dla dzikich ptaków- no ale jest ich mało.