Zależność stopnia dysocjacji od stężenia elektrolitu

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
mortimerm
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2015, o 01:23

Zależność stopnia dysocjacji od stężenia elektrolitu

Post autor: mortimerm »

Witam, proszę o rozwianie moich wątpliwości dotyczących zadania o następującej treści:
"Przygotowano trzy wodne roztworu (A, B, C) słabej, jednowodorotlenkowej zasady MeOH o stężeniach:
cA=10^-3 mol/dm^3, cB=10^-2 mol/dm3 i cC=10^-1 mol/dm^3. Uszereguj wskazane roztwory (A, B, C) zgodnie z malejącym stopniem dysocjacji elektrolitu.

Sugerując się tym wykresem:
1.jpg
myslałem, że wraz ze wzrostem rozcieńczenia, wzrasta stopień dysocjacji alfa. Mój tok rozumowania to: skoro zwiększa się rozcieńczenie, to maleje stężenie. Stąd też wynikałoby, że kolejność powinna być C, B, A. Natomiast w odpowiedzi jest napisane, że prawidłowa kolejność to A, B, C. Proszę o wytłumaczenie, dlaczego tak jest. :)
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Zależność stopnia dysocjacji od stężenia elektrolitu

Post autor: 00000000000000000000 »

Skoncentruj się na tym fragmencie:
mortimerm pisze:
10 sie 2019, o 15:38
Uszereguj wskazane roztwory (A, B, C) zgodnie z malejącym stopniem dysocjacji
Awatar użytkownika
mortimerm
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2015, o 01:23

Re: Zależność stopnia dysocjacji od stężenia elektrolitu

Post autor: mortimerm »

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Czasem mam problem z tego typu zadaniami z porządkowaniem i odnoszeniem się do zależności pomiędzy dwoma różnymi wielkościami, zawsze potrzebuję w nich wykresu, a i tak wciąż ta treść jest dla mnie początkowo zagmatwana. :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości