PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: LoginPiotrusia »

Mikroskop uniwersalny z DIC. PZO Unimat / Unimar
Egzemplarz PZO 00003 - 00003 - tak więc wiemy, że wyszły co najmniej 3 sztuki.
Pokazuję te zdjęcia, ponieważ poza publikacją Pluty nie na dowodu na to, że ten mikroskop istniał.
OTÓŻ ISTNIAŁ.
Czy wszedł do produkcji seryjnej? NIE WIEM.

BODY. Pokazuję zdjęcia BODY.
TAK - jestem właścicielem tego mikroskopu,.
Nie pytajcie, ile mnie to kosztowało, bo DUŻO.

Na początkowych zdjęciach pokazuję tylko BODY.
Na kolejnych pokażę ten mikroskop w pełnym wyposażeniu DIC lub PHA, oraz skrzynkę wyposażenia dodatkowego.
Załączniki
mini_IMG_6324.JPG
mini_IMG_6323.JPG
mini_IMG_6322.JPG
mini_IMG_6321.JPG
mini_IMG_6320.JPG
mini_IMG_6319.JPG
mini_IMG_6318.JPG
mini_IMG_6317.JPG
mini_IMG_6316.JPG
mini_IMG_6315.JPG
mini_IMG_6312.JPG
mini_IMG_6311.JPG
mini_IMG_6310.JPG
mini_IMG_6309.JPG
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: Boguslaw »

Dziękujemy :-)
Dokumentacja THE BEST
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: planapo »

Super, jednak kilka wypuścili... Gratulacje zdobycia. Z wielka ciekawoscia bede obserwowac aukcję :) Rynek zweryfikuje czy ma inną wartość poza bezdyskusyjną sentymentalno-kolekcjonerską. Tak czy inaczej UNIKAT.

Czekam na fotki w pelnej krasie, tak jeszcze set PZO planów do kompletu :)

Ma gniazdo na drugą lampę - rozumiem ze to pod EPI.
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: eukariont »

Zjawa w końcu się zmaterializowała :).
Czy te pokrętła po prawej stronie (patrząc pod przodu) za mocowaniem obiektywów to wbudowany DIC (włączanie + zmiana wysokości + śruba mikrometryczna)?
Wajha w podstawie to pewnie wprowadzanie matówki do kondensora jak w K51?
eprzemeks
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2020, o 22:18

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: eprzemeks »

Według materiałów, do których mam dostęp rozwiązanie jest inne. Do układu oświetlacza dołożono dwie soczewki, z których jedna jest przemieszczana za pomocą dźwigni. W ten sposób reguluje się powiększenie układu optycznego oświetlacza i dostosowuje maksymalne pole przedmiotowe do używanego obiektywu, nie rezygnując z oświetlenia wg Köhlera. Matówka w kondensorze K51 jest rozwiązanie prostym i skutecznym, ale jej stosowanie stoi w sprzeczności z założeniami w/w metody oświetlenia.

Załączam materiał z opisem Unimatu (ze schematem optycznym), na którym widać opisywane rozwiązanie, a ponadto jego (oświetlacza) opis patentowy.
Unimar.jpg
70008.pdf
(255.39 KiB) Pobrany 41 razy
psychofuck
Posty: 50
Rejestracja: 9 sty 2016, o 16:03

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: psychofuck »

Super sprawa (:. Zatem z Unimatem się zapoznaliśmy i teraz pozostaje znaleźć wersję "produkcyjną" Unimar. Nie wiem czy ktoś w ogóle zauważył, ale na zdjęciach u Pluty Unimar jest wyposażony w OH2 identyczny jak ten który ładnie zaprezentował nam szanowny kolega. Z niecierpliwością czekam na kolejne odsłony perełek.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: LoginPiotrusia »

No chyba właśnie nie OH2. Co prawda dysponuję tylko skanami tu na forum... ale widzę różnice w oświetlaczu.
Swoją drogą inne różnice też mnie ciekawią - na zdjęciu Pluty widać stolik ze skośną rączką, czyli zapewne SK14.
Egzemplarz fotografowany przeze mnie ma inny stolik. Który jest prototypowy? Przecież do budowania prototypu łatwiej jest używać istniejących elementów (jak SK14), niż coś innego.
Ciekaweeee......
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: LoginPiotrusia »

planapo pisze:
2 mar 2020, o 05:46
Super, jednak kilka wypuścili... Gratulacje zdobycia.
Ma gniazdo na drugą lampę - rozumiem ze to pod EPI.
Tak, Szefie_Moderatorze :)

Na górze jest EPI :)
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: LoginPiotrusia »

eukariont pisze:
2 mar 2020, o 23:50
Czy te pokrętła po prawej stronie (patrząc pod przodu) za mocowaniem obiektywów to wbudowany DIC (włączanie + zmiana wysokości + śruba mikrometryczna)?
TAK, to jest coś, co można nazwać "wbdowaną MPI-5"

Mam też do tego DIC-kondensor (następcę KPI-2).... jest dziiiiiiiiiwny, niedługo go sfocę i pokażę.
psychofuck
Posty: 50
Rejestracja: 9 sty 2016, o 16:03

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: psychofuck »

LoginPiotrusia pisze:
3 mar 2020, o 22:15
No chyba właśnie nie OH2. Co prawda dysponuję tylko skanami tu na forum... ale widzę różnice w oświetlaczu.
Faktycznie masz rację chyba miałem jakieś zwarcie w zwojach (:. Jednak jakby usunąć to czarne żebrowanie z OH2 to różnice stają się bardziej kosmetyczne.

LoginPiotrusia pisze:
3 mar 2020, o 22:15
Egzemplarz fotografowany przeze mnie ma inny stolik. Który jest prototypowy? Przecież do budowania prototypu łatwiej jest używać istniejących elementów (jak SK14), niż coś innego.
Ciekaweeee......
Tu się nie zgodzę. Prototypy w większości budowało się od podstaw, przynajmniej tak było w tamtym okresie. To było bardziej opłacalne dla pracowników biura projektowego ponieważ za każde usprawnienie czy patent były premie. Natomiast do produkcji seryjnej wykorzystywało się już w miarę możliwości istniejące elementy żeby wyeliminować koszty związane z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO Unimat / Unimar. Numer seryjny #00003

Post autor: planapo »

I co dalej? Odrestaurowałeś, dokompletowałeś? Co się z nim dzieje?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości