Fazy podziału mitozy i mejozy

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
HelpMePls
Posty: 1
Rejestracja: 2 maja 2020, o 15:50

Fazy podziału mitozy i mejozy

Post autor: HelpMePls » 2 maja 2020, o 15:59

Dzień dobry. Potrzebuje opisu faz podziału mitozy i mejozy. Czy mógłby ktoś podać jakieś sprawdzone źródła na ten temat? Potrzebuje aby informacje na ten temat były szczegółowe. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Miłego dnia

mikoem
Posty: 2
Rejestracja: 2 maja 2020, o 16:34

Dość szczegółowa definicja mitozy

Post autor: mikoem » 2 maja 2020, o 16:52

Mitoza:
1.Profaza-podczas profazy nici chromatynowe skręcają się i powstają chromosomy, z których każdy posiada dwie chromatydy siostrzane, połączone ze sobą w centromerze. W wyniku skręcania się nici nukleosomowych chromosomy coraz bardziej grubieją i stają się coraz krótsze. Następuje rozpad jąderka i otoczki jądrowej. Pod koniec profazy powstaje wrzeciono kariokinetyczne, którego organizatorem jest centrosom.
2.Metafaza-chromosomy, do których za pośrednictwem centromeru są przyłączone włókna wrzeciona podziałowego, układają się w płaszczyźnie równikowej komórki.
3.Anafaza-zaczyna się w momencie podziału centromeru, w wyniku którego chromatydy siostrzane rozdzielają się i stają się chromosomami potomnymi, które wędrują w kierunku biegunów komórki.
4.Telofaza-zaczyna się, gdy chromosomy potomne osiągną bieguny. Z błon retikulum endoplazmatycznego tworzy się otoczka jądrowa, chromosomy się rozkręcają, odtwarzają się także jąderka. W ten sposób powstają dwa jądra potomne o takiej samej liczbie chromosomów i identycznym materiale genetycznym co komórka macierzysta. Dalej zachodzi cytokineza.
Korzystam z podręcznika ,,Biologia podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych zakres rozszerzony'' Dawid Kaczmarek, Marek Pengal Operon

mikoem
Posty: 2
Rejestracja: 2 maja 2020, o 16:34

Mejoza

Post autor: mikoem » 2 maja 2020, o 17:24

MEJOZA I
1.Profaza I - jest bardziej skomplikowana niż w mitozie. Oprócz rozpadu otoczki jądrowej, jąderek, wytworzenia się wrzeciona podziałowego i skręcenia nici chromatynowych dochodzi do łączenia się w pary chromosomów homologicznych. Łączą się one centromerami tworząc biwalenty. Ponieważ biwalet składa się z dwóch chromosomów homologicznych, czyli czterech chromatyd siostrzanych, określa się go jako tetradę. Między sąsiadującymi ze sobą chromatydami chromosomów homologicznych dochodzi do bardzo ważnego zjawiska- crossing-over, czyli wymiany odcinków chromatyd pochodzących z dwóch chromosomów homologicznych. Ponieważ każdy z chromosomów homologicznych pochodzi od innego rodzica, po crossing-over chromosomy nie są już rodzicielskie, gdyż mają wymieszane geny. Rodzicielskimi pozostają tylko te, w których do crossing-over nie doszło. Wielkość wymienianych odcinków może być bardzo różna. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że crossing-over może zajść, ale nie musi.
2.Metafaza I - włókna wrzeciona podziałowego układają biwalenty w płaszczyźnie równikowej.
3.Anafaza I - zaczyna się, gdy połączenia między chromosomami homologicznymi pękają. Chromosomy matczyne i ojcowskie, które tworzą homologiczne pary, rozchodzą się na bieguny losowo, co oznacza, że komórki potomne będą posiadały wymieszane chromosomy rodzicielskie. Obok crossing-over jest to druga przyczyna zmienności genetycznej między potomstwem a rodzicami.
4.Telofaza I - na każdym biegunie znajduje się po jednym chromosomie z każdej pary(para zawierała jeden chromosom od matki i jeden od ojca). Zachodzi cytokineza.
Efektem mejozy I jest powstanie dwóch jąder potomnych, z których każda posiada o połowę mniej chromosomów niż jądro macierzyste. Każdy chromosom składa się z dwóch chromatyd.
MEJOZA II
Drugi etap mejozy przebiega podobnie jak podział mitotyczny(ale nim nie jest :!: ).Między mejozą I a mejozą II nie zachodzi replikacja DNA, co prowadzi do powstania jąder potomnych o zredukowanej ilości materiału genetycznego.
Ponowne ,,zerżnięcie'' z ,,Biologia podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych zakres rozszerzony'' Dawid Kaczmarek i Marek Pengal Operon
acz kolwiek rozszerzona biologia to wielkie poświęcenia :beczy:

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post