Wampiry

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Wampiry

Post autor: yeast »

blood.luna pisze:glukoza może być uzależniająca
Owszem, bez glukozy jest dosc ciezko zyc, z tym, ze lepszym zrodlem moga byc np. ziemniaki (zawieraja skrobie, ktora do glukozy swietnie sie trafi). Jesli chodzi o uzaleznienie, to raczej nie spelnia definicjiP.
blood.luna pisze:Czy one mogą mieć jakąś wartość energetyczną? Coś przyswajalnego? Poza właśnie obciążającym wątrobę żelazem?
Krwinki to komorki, wiec zawieraja wszystko, co kazda komorka - lipidy, bialka, weglowodany. Pytanie na ile przyswajalne.
blood.luna
Posty: 7
Rejestracja: 3 lut 2009, o 12:09

Re: Wampiry

Post autor: blood.luna »

no, właśnie! na ile te składniki krwi są przyswajalne! to meritum sprawy, która mnie interesuję, dziękuję za pomoc w sformułowaniu go.

wg informacji na Wikipedii ok. 44% krwi ludzkiej to składniki komórkowe. rozumiem przez to takie komórki jak erytrocyty, leukocyty, trombocyty etc. czy - poza żelazem, o ile rzeczywiście zostaje onozgarnięte do wątroby - jakiekolwiek elementy, z których zbudowane są / zawierają te komórki mogą być przez układ trawienny wtórnie przyswojone? czy mogą dać nam choćby najmniejszą dawkę energii, choćby mniejszą niż 0,001% kcal?

następnie - nadal wg Wikipedii - ok. 55% krwi to osocze, w którym 90% to woda. czy woda z krwi może zostać wydzielona i przyswojona do organizmu? reszta tego roztworu - tj. osocza - to różne składniki. takie jak rozłożony na czynniki proste cukier itd. czy któreś z tych składników mogą zostać przyswojone? czy taki cukier, choć występuje w bardzo niewielkich ilościach, mógłby zostać wchłonięty ze spożytej krwi przez organizm ludzki?

zastanawiam się, czy przypadkiem krew nie zostaje w całości wydalona - zalega w żołądku przez jakąś chwilę jak orzeszki ziemne, a potem zostaje usunięta - nie dając nawet 0,001% energii organizmowi.
jeśli by tak było, wnioskuję, iż chodzi tu o specyficzny skład krwi jako całości - jest w jakiś sposóbzbita w swojej formie, że niemożliwe jest przyswajanie pojedynczych jej składników.
a może jestem w błędzie?
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Wampiry

Post autor: WalnietyDesko »

Czy mogę zmienić odcień swojej krwi? Np na zielony? Czy to jest zdrowe? Według waszych rozwiazań niebieskie kolor można zdobyć
blood.luna
Posty: 7
Rejestracja: 3 lut 2009, o 12:09

Re: Wampiry

Post autor: blood.luna »

To raczej nie sąrozwiązania", i na pewno nienasze". To po prostu anomalia biologiczne. O mutacji i ewolucji nie słyszałeś?

Mam nadzieję, iż znajdzie się ktoś, kto odpowie na moje pytania.
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Wampiry

Post autor: WalnietyDesko »

Ulala chyba byłem na haju, bo miało być rozważania ^^
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Wampiry

Post autor: Jakusz »

blood.luna pisze:zastanawiam się, czy przypadkiem krew nie zostaje w całości wydalona - zalega w żołądku przez jakąś chwilę jak orzeszki ziemne, a potem zostaje usunięta - nie dając nawet 0,001% energii organizmowi.
A orzeszki ziemne są wydalane bez trawienia? Nie rozumiem związku.

Po drugie. Krew jako taka jest odżywcza. Niby z jakiej racji jadamy kaszankę lub salceson - pierwsze to krew z kaszą i innymi dodatkami, a drugie to najczęściej ozory w galaretce z krwi.
blood.luna
Posty: 7
Rejestracja: 3 lut 2009, o 12:09

Re: Wampiry

Post autor: blood.luna »

Ale potrafisz tylko podać przykłady krwi zwierzęcej.
Szukam kogoś, kto byłby kompetentny omówić składniki krwi ludzkiej, które organizm może przyswoićwtórnie tzn. ze spożytej krwi do organizmu z powrotem.
Generalizujące odpowiedzi to jednak nie to, czego poszukuję. Ale dzięki, że próbowałeś.
DK
Posty: 131
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 14:07

Re: Wampiry

Post autor: DK »

krew ludzka jesli chodzi o sklad bardzo niewiele sie rozni od krwii zwierzecej, a juz chyba na pewno sie nie rozni pod wzgledem odzywczym.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Wampiry

Post autor: Jakusz »

krew ludzka jesli chodzi o sklad bardzo niewiele sie rozni od krwii zwierzecej, a juz chyba na pewno sie nie rozni pod wzgledem odzywczym.
Dokładnie.
Szukam kogoś, kto byłby kompetentny omówić składniki krwi ludzkiej, które organizm może przyswoićwtórnie tzn. ze spożytej krwi do organizmu z powrotem.
Krew jest jak każda inna tkanka. Zawiera co prawda większe ilości prostych związków i podejrzewam, że mogą być one natychmiast wchłonięte - tzn. po dostaniu się do odpowiednich części ukł. pokarmowego (glukoza, jony, aminokwasy). Reszta zapewne jest trawiona, tak samo jak inne tkanki zwierzęce i tyle. Nie widzę podstaw do czynienia z krwi jakiejś szczególnej substancji odżywczej.
Przemekder
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 11:20

Re: Wampiry

Post autor: Przemekder »

Ostatnio w terenach mojej miejscowości była plotka o wilkołaku a to był kot

[ Dodano: Pią Kwi 17, 2009 18:34 ]
Nie rozumiem chyba niema takiego składnika w ludzkiej krwi który człowiek by przyswoił tam mi się wydaje.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Wampiry

Post autor: Jakusz »

Przemekder pisze:Nie rozumiem chyba niema takiego składnika w ludzkiej krwi który człowiek by przyswoił tam mi się wydaje.
?
Awatar użytkownika
zielenica
Posty: 502
Rejestracja: 5 sty 2008, o 19:13

Re: Wampiry

Post autor: zielenica »

Wydaje mi się, że w samym osoczu pełno wszystkiego pływa, w końcu to krew wszystko rozprowadza po organizmie, prawda? Ale nie sądzę, żeby to były ilości pozwalające się najeść do syta
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Wampiry

Post autor: Jakusz »

zielenica pisze:Ale nie sądzę, żeby to były ilości pozwalające się najeść do syta
Ale wchłonąć z tego da się mnóstwo rzeczy.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości