Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: sebba28 »

Dzieki Panowie!
planapo pisze: (: a co sie robi zeby te substancje tak ladnie krystalizowaly?
Ja wziolem kwasek cytrynowy ten sypki co wyglada jak cukier rozpuscilem troche w kropli wody na szkielku nastepnie podgrzalem zapalniczka zeby woda odparowala to co zostalo rozmarowalem po szkieku ogladalem bez nakrywkowego.Nie wiem jakie sa jeszcze sposoby ,tylko to mi przyszlo do glowy.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

ja tak probowalem kiedys z proszkiem do prania (podobno sie da) ale nie wyszlo, po odparowaniu wody nie bylo nic skrystalizowane. czegos chyba jednak sie dodaje, ale z kwaskiem sprobuje Twoja metoda. byl kiedys na zagranicznym forum genialny film pokazujacy proces jak cos sie krystalizowalo i gosc chyba nawet wspominal co zrobil, ale to byla jakas substancja, ktorej normlanie pod reka sie nie ma.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Też spróbuje
Z proszkiem do prania mi się udało. Może za mało nasączyłeś roztwór ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

no, no, klasa (:

a tego wrotka to robil niesamowicie Ch. Krebs. nie pamietam nazwy.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: sebba28 »

Masz racje planapo, Charlse ma zdjecie wrotka w takim wlasnie domku ktore to wygralo na Olympus Bioscape 2011". Ten wrotek to Rotifer Floscularia
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

to nie moje zdjecia oczywiscie ale ze miesci sie na sile w temacie to podaje jako ciekawostke. wszystko ok i nie robi na mnie specjalnego wrazenia oprocz punktu 5. wygladaja jak face hugger z aliena.

Kod: Zaznacz cały

cracked.com/article_19939_11-everyday-things-that-are-terrifying-under-microscope_p2.html
trzeba bedzie zrobic polowanie. w ogole co do roztoczy - mimo pospolitosci wystepowania to nie tak latwo je znalezc, wiem ze sa jakies sposoby ale teraz nie pamietam, macie jakies doswiadczenia?
JohnyM

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: JohnyM »

Co do punktu 5 i Demodexa, to są bzdury. Badanie na Nużeńca kosztuje od 30-80zł, można je wykonać w laboratoriach mikrobiologicznych, albo w domu pod mikroskopem. Bierzesz pensetkę, wyrywasz 5-6 rzęsek z każdego oka i między dwa szkiełka podstawowe. Szczególnie lubią siedzieć przy mieszkach, ale może być na całym włosku, a jak poruszysz szkiełkiem o szkiełko to i w całym preparacie. Objawy mogące sugerować jego obecność, to swędzenie, wypadanie rzęs, uczucie suchości i piasku pod powiekami. Jakby się znalazł, to do okulisty trzeba się zgłosić po smarowidła. Choć ostrzegam, że pewna Pani już od kilku lat próbuje się pozbyć, a Nużeniec jak do tej pory był w każdym preparacie.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: sebba28 »

Pickul, niestety nie wiem co to za oznaczenie,patrzylem na pierscien w obiektywie,bo myslalem ze moze tam jest jakas roznica ale wszystko wyglada normalnie tak jak w innych obiektywach do kontrastu fazowego.Jedyna roznica to ,ze mozna go uzywc rowniez w jasnym polu.
JohnyM

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: JohnyM »

Tutaj trochę moich zdjęć. Wszystkie robione cyfrówką z ręki, przez okular. Mikroskopy MST-127 i Biolar. Jakość niestety nie powala, ale jeśli chodzi o robienie zdjęć to w temacie dopiero raczkuję, i chętnie przyjmę rady i krytykę.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

JohnyM czymś konkretnym się interesujesz ?
Czy jak większość z nas - ogólnie mikroświatem ?
JohnyM

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: JohnyM »

Szczególnie mikrobiologią osadu czynnego, histologią i mikologią. Mikologia jest bardzo wdzięczna, ponieważ mikroskop jest podstawowym narzędziem do ustalenia gatunku grzyba. W mikrobiologii, nawet barwienie Gramma zastępuje się testem z KOH - z kilkoma wyjątkami (np Corynebacterium), ale osad czynny jest tu wyjątkiem. Diagnostyka puchnięcia osadu (identyfikacja bakterii nitkowatych), analiza jakości na podstawie kolonizacji pierwotniaków, to bardzo ciekawe tematy. Histologia w małym stopniu, bo mam bardzo ograniczony dostęp do mikrotomu. Ciekawą uznaję też parazytologię, ale w tym temacie jestem jeszcze na niskim poziomie.
W tym momencie próbuję dostosować mikroskop do uwieczniania obserwacji, bo to co osiągam w tym momencie nawet w 10% nie odzwierciedla obrazu widzianego przez okular. Poluję na nasadkę tri PZO, ale tracę nadzieję i chyba spróbuję zamontować coś z chińczyka. Wszelkie porady odnośnie fotografii przyjmę bardzo chętnie.
JohnyM

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: JohnyM »

Nowa partia, tym razem pobawiłem się ustawieniami aparatu i różnymi filtrami, chyba choć trochę odbiłem się od dna
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

lepiej, ale ciagle sporo jest do zrobienia.

na pewno szklo z podzialka wymaga solidnego przeczyszczenia. co z balansem bieli? bo w sumie na zadnym zdjeciu nie jest ok.

ze zdobyciem nasadki tri PZO moze byc dzy problem, jak do tej pory tylko raz byla na allegro i poszla za chyba 1400zl, a wczesniej ogladalismy ja tylko na archiwalnych zdjeciach.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości